YKS'de 5000 sıralama yapmak

Şimdi başlarsanız bu sene ortalama seneye de sıkı bir çalışma ile yapılabilir bence. Şimdi başlasan, hazirana kadar normal derslerin yanında TYT temelini halledebilirsin. Tabi bu sırada 11. sınıf konularını ihmal etmemelisin. Dershaneye kaydolursan bu zamanda yarıdan başlayacaksın, sadece 11 anlatıyorlarsa sıkıntı olmaz ama TYT de anlatan bir dershane ise zorluk çekebilirsin. Yaz tatili başından itibaren sıkı çalışır okullar açılana kadar TYT ve 11'i büyük oranda bitirirsen çok işine yarar.

Hedefim 3K-5K arası. 9 bilgim orta 10.sınıf bilgim ise cidden az seviyede. Şu an da 11.sınıfım ve sene başından beri ciddi bir şekilde çalışıyorum. Yakında dershaneye gitmeyi de düşünüyorum. Sizce bu çalışma ile istediğim sıralamayı yapabilir miyim? Daha önümde 1, 30 sene var ve bu çalışmamı devam ettirirsem yapabileceğimi düşünüyorum. (sayısalım)
sadece 12. sınıfta az temelle sayısal 9bin yapan var bunları kafana takmadan disiplinli çalış elde edilemeyecek şey değil.

Disiplinli calisinca her sey oluyor. Ovunmek gibi olmasin, ukalalik etmek istemem motive etmek acisindan yaziyorum. 10. sinif ogrencisiyim. 9'da iken neredeyse sinifta kalacaktim, PC oyunlariyla kafayi bozmus haldeydim. Sonra kafama dank etti temmuz'dan beri TYT kasiyorum. Okullar uzaktan egitim olunca cok bos vaktim oldu ve TYT'yi bitirmis durumdayim. Su an TYT'de seri deneme cozuyorum uzaktan egitimden vakit kaldikca ve netlerim 90'in altina hic dusmedi, rekorum da 104.75.

Şimdi başlarsanız bu sene ortalama seneye de sıkı bir çalışma ile yapılabilir bence. Şimdi başlasan, Haziran'a kadar normal derslerin yanında TYT temelini halledebilirsin. Tabi bu sırada 11. sınıf konularını ihmal etmemelisin. Dershaneye kaydolursan bu zamanda yarıdan başlayacaksın, sadece 11 anlatıyorlarsa sıkıntı olmaz ama TYT'de anlatan bir dershane ise zorluk çekebilirsin. Yaz tatili başından itibaren sıkı çalışır okullar açılana kadar TYT ve 11'i büyük oranda bitirirsen çok işine yarar.

11. sınıfı bayağı sıkı tutuyorum haftada 3, 4 saat artıyor orada da problem çalışıyorum. TYT matı yazın halletmeye çalışıcam.
Disiplinli calisinca her sey oluyor. Ovunmek gibi olmasin, ukalalik etmek istemem motive etmek acisindan yaziyorum. 10. sinif ogrencisiyim. 9'da iken neredeyse sinifta kalacaktim, PC oyunlariyla kafayi bozmus haldeydim. Sonra kafama dank etti temmuz'dan beri TYT kasiyorum. Okullar uzaktan egitim olunca cok bos vaktim oldu ve TYT'yi bitirmis durumdayim. Su an TYT'de seri deneme cozuyorum uzaktan egitimden vakit kaldikca ve netlerim 90'in altina hic dusmedi, rekorum da 104.75.
10.sınıfta bitirmen harika. Yerinde olmak isterdim.

Merhaba ben tyt ,sayısal ve tmde kendime göre güzel sıralamalar(3200/ 5400/3500) getiren rutinimi gençlerle paylaşmak isterim. Öncelikle Türkçe ve tyt mat için az ama sürekli şeyler yapmak önemli. Şöyle ki ben 12. Sınıfın ilk gününden son gününe kadar her gün bir tane Türkçe denemesi çözdüm sabahları. Ama sınavdan önceki gün dahil. Son denemelerde Türkçe sürem 18 dkya kadar düşmüştü. Gerçek sınavda aşırı uzun türkçeye rağmen 34 dkda bitirmiştim. Aynı zamanda çözebildiğim kadar zor problemlerden mat için her gün 5 6 tane orijinal zor mat problemi çözüyordum. Öncelikle temel kavramlar ve sayı problemleri ile zaman geçirdikten sonra rutin olmayan problemler Şenol hoca vs gibi zor problemlerde sanırım şu an onların dengi acil olabilir. 5 soruyla günde 1 saat geçirsem bile oturup uğraşıp çözüm yolu düşünmeye çalışıyordum. En önemli şeyin ayt olduğunu unutmayın. Ayt için de 11. Sınıfın sonuna kadar sürekli konuları takip ettim. 11 i bitirince oturup feni yazın kendim bitirdim. Matematiği de hocamız erken bitirmişti diye onu da kendi başıma ve hocayla ayrı ayrı bitirdim. Örneğin biyolojide sistemler hala var mı bilmiyorum. Ama her sistemi önce konu anlatımda okuyup not çıkarırdım. Ardından bir konu anlatımlı soru bankasından çözüp sorularda ne çok soruluyorsa notlara eklerdim çünkü havalı duran bilgiler aslında hiçbir işe yaramayabiliyordu. Ardından 3 test kitabından bitirir taş gibi oturtur geçerdim. Fende her ders için bunu yapardım. Hocalara bağımlı değilsiniz. Kendiniz de kafa yorup bitirebilirsiniz çoğu dersi ama acele etmeden. Olabildiğince 12. Sınıfın ikinci dönemine konu bırakmamayı deneyin. 12. Sınıfın ikinci dönemi rutinlerimi yaptıktan sonra sabah bir tyt bir ayt denemesi çözüp öğleden sonra çok yanlışım çıkan ya da sınavda kalem oynatamadığım soru olursa konusuna bakar tekrar çalışırdım. Orijinal sınavda konuların özünden soru gelir arkadaşlar. Amele gibi işlem soruları çok gelmez hele de fende. O yüzden konunun özüne iyi hakim olup soru ezberlemeyin. Ve ne olursa bu işin sırrı oturup deli gibi çalışmak. Ve bol soru çözmek. Sınavda zor değil orijinal soru geliyor. Ne kadar çok soru çözerseniz orijinal soruların çözümü o kadar hızlı size gözükür. Başarılar Allah yolunuzu açık etsin

@Ömerrrrrr Güzel özetlemişsin bence, konu eksiği olan biri iyi sıralama yapamaz bence de. Benim çalışma düzenim çok daha farklıydı, konularım tam olduğu için rahattım ama 12 başında az çalışma, TYT'de 29 Türkçe neti yapmama sebep oldu :( Yine de 6000/1100/17000 yapmıştım. Zaten baktım son 2-3 ay Türkçe olmuyorsa AYT fullerim demiştim, öyle de oldu. Yine de soru ezberlemek bazen işe yarıyor sanki, ben daha önce çözdüğüm bir soruyu kolay kolay unutmam mesela. Sınavdan 2-3 hafta önce denemede çıkan zor sayılabilecek bir sorunun aynısı çıkmıştı TYT matematikte, hiç çözmeden işaretledim hatta :D

@Ömerrrrrr Güzel özetlemişsin bence, konu eksiği olan biri iyi sıralama yapamaz bence de. Benim çalışma düzenim çok daha farklıydı, konularım tam olduğu için rahattım ama 12 başında az çalışma, TYT'de 29 Türkçe neti yapmama sebep oldu :( Yine de 6000/1100/17000 yapmıştım. Zaten baktım son 2-3 ay Türkçe olmuyorsa AYT fullerim demiştim, öyle de oldu. Yine de soru ezberlemek bazen işe yarıyor sanki, ben daha önce çözdüğüm bir soruyu kolay kolay unutmam mesela. Sınavdan 2-3 hafta önce denemede çıkan zor sayılabilecek bir sorunun aynısı çıkmıştı TYT matematikte, hiç çözmeden işaretledim hatta :D
Seneden seneye değişiyor hocam ya yani çok fazla soru ezberleyince bir zamandan sonra orijinal sorulara çözüm geliştirmek yerine ezberinde sorunun yöntemini arıyor insan o yüzden. Yoksa zaten belli bir miktar soruyu çözünce artık bazı şeyler ezberde kalıyor. AYT çok çok önemli evet hatta arkadaşlara şöyle bir önemini ve etkisini özetleyeyim AYT ve TYT nin. Her ikisine de ne miktarda ağırlık vermeleri gerektiğini hesap etsinler. Benimle aynı tyt(105.5) netine sahip ama aytde benden 9 net fazla arkadaşım(benim 70 netti) 500 küsürüncüydü. Benimle aynı ayt benden 20 eksik tyt yapan arkadaşım da 11.000 idi. Hiçbirini salmamak gerekiyor ama özellikle üst sıralarda ayt çok etkili. Bu arada sosyale vs çok zaman ayırmayın bence ben 5 y 1 b yapmıştım toplam tyt 10 y 2 b idi zaten. Yine de sıralamam baya iyiydi sosyal biraz şans işi o an denk gelince yapıyorsun bence

Merhaba ben TYT, sayısal ve tmde kendime göre güzel sıralamalar(3200/ 5400/3500) getiren rutinimi gençlerle paylaşmak isterim. Öncelikle Türkçe ve TYT mat için az ama sürekli şeyler yapmak önemli. Şöyle ki ben 12. sınıfın ilk gününden son gününe kadar her gün bir tane Türkçe denemesi çözdüm sabahları. Ama sınavdan önceki gün dahil. Son denemelerde Türkçe sürem 18 dkya kadar düşmüştü. Gerçek sınavda aşırı uzun türkçeye rağmen 34 dakikada bitirmiştim. Aynı zamanda çözebildiğim kadar zor problemlerden mat için her gün 5 6 tane orijinal zor mat problemi çözüyordum. Öncelikle temel kavramlar ve sayı problemleri ile zaman geçirdikten sonra rutin olmayan problemler şenol hoca vs gibi zor problemlerde sanırım şu an onların dengi acil olabilir. 5 soruyla günde 1 saat geçirsem bile oturup uğraşıp çözüm yolu düşünmeye çalışıyordum. En önemli şeyin AYT olduğunu unutmayın. AYT için de 11. sınıfın sonuna kadar sürekli konuları takip ettim. 11'i bitirince oturup feni yazın kendim bitirdim. Matematiği de hocamız erken bitirmişti diye onu da kendi başıma ve hocayla ayrı ayrı bitirdim. Örneğin biyolojide sistemler hala var mı bilmiyorum. Ama her sistemi önce konu anlatımda okuyup not çıkarırdım. Ardından bir konu anlatımlı soru bankasından çözüp sorularda ne çok soruluyorsa notlara eklerdim çünkü havalı duran bilgiler aslında hiçbir işe yaramayabiliyordu. Ardından 3 test kitabından bitirir taş gibi oturtur geçerdim. Fende her ders için bunu yapardım. Hocalara bağımlı değilsiniz. Kendiniz de kafa yorup bitirebilirsiniz çoğu dersi ama acele etmeden. Olabildiğince 12. sınıfın ikinci dönemine konu bırakmamayı deneyin. 12. sınıfın ikinci dönemi rutinlerimi yaptıktan sonra sabah bir TYT bir AYT denemesi çözüp öğleden sonra çok yanlışım çıkan ya da sınavda kalem oynatamadığım soru olursa konusuna bakar tekrar çalışırdım. Orijinal sınavda konuların özünden soru gelir arkadaşlar. Amele gibi işlem soruları çok gelmez hele de fende. O yüzden konunun özüne iyi hakim olup soru ezberlemeyin. Ve ne olursa bu işin sırrı oturup deli gibi çalışmak. Ve bol soru çözmek. Sınavda zor değil orijinal soru geliyor. Ne kadar çok soru çözerseniz orijinal soruların çözümü o kadar hızlı size gözükür. Başarılar Allah yolunuzu açık etsin.

Hocam çok güzel anlatmışsınız cidden. Ben şu an konuları günü gününe çalışıp 2 kaynak çözerek ilerliyorum. Bazı konularda eksiklerim oluyor onları hafta sonları çalışarak hallediyorum. Dediğim gibi 11 çalışmam dışında boş zamanım oluyor. Bu zamanda normal TYT mat konularına mı bakmalıyım problem mi çalışmalıyım?

@Onurkurklu Konu eksiği ve soru tarama cepte bundan file verirsen unut zaten seni üzmek istemem ama böyle. Stres yönetimi ve zaman yönetimi çok önemli. Kendini sürekli denemeye sok zaman tut. Hangi inanca mensupsun bilmiyorum ama Tanrıya / Allah'a inanıyorsan dua etmeyi ihmal etme. Umarım hedefini tutturursun. Son ve en önemli olan şey bu sınav dünyanın sonu değil :) .

Geri
Yukarı