YKS'de her geçen yıl rekabet daha mı zorlaşıyor?

Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
Merhaba, geçmiş YKS sıralamalarına baktığımda her geçen senede sıralamaların ciddi oranda arttığını görüyorum. YKS'de sürekli rekabet daha da artıyor mu?

Merhaba, geçmiş YKS sıralamalarına baktığımda her geçen senede sıralamaların ciddi oranda arttığını görüyorum. YKS'de sürekli rekabet daha da artıyor mu?

Her sene sınavlar daha da kolaylaşıyor en azından bundan eminim bu sene mesela baya bir konu kalktı.

Hayır, bölüme göre değişiyor bu. Mesela geçen sene bilgisayar mühendisliğe talep fazlaydı ve çoğu üniversitenin sıralamalar uçmuştu. Tıp ise düşüşteydi. Ayrıca sınavların her sene kolaylaştığı yok. 2021 ve 2022 arasında resmen uçurum vardı.

Her sene sınavlar daha da kolaylaşıyor en azından bundan eminim bu sene mesela bayağı bir konu kalktı.

Alakasız, konu kalkması kolay olacağı anlamına gelmiyor.

Rekabet giderek artıyor evet mezuna kalan sayısı artıyor özel üniversitelerin parası yüzünden herkes mantıklı olarak devlete gitmek istiyor ve bunun için de daha yüksek sıralama gerekli.

Hiçbir zaman hiçbir sınav kolay değildir. Sadece üniversitedeki bölümlere olan talep değişikliğinden dolayı sıralamalar dolar kuru gibi yükseliyor.

Hocam matematik bölümü bu sene çok oynar mı sizce sıralama olarak.

10 yıl önceye göre kıyaslarsak sınava keyfi giren, emekli olunca hayalindeki bölüme girmek için giren vs. sayısı epey arttı. Onun dışında mezuna kalanlar ve bölümünden memnun olmayanlar da artışta. Derece öğrencisi için bir fark yaratmaz ama atıyorum dil seçip 20000-30000 gibi bir sıralama hedefin varsa bu sıralamayı yapmak zorlaştı denebilir.

Geri
Yukarı