YKS'ye girmesem ne olur?

Alp Demir

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Öncelikle bu sene mezun senem, geçen sene TM bölümünden 300 bin sıralamam vardı. İstediğim bölüme yerleşemediğim için tekrar girmek istedim.
Bu sene bazı sıkıntılardan dolayı dershaneyi bırakma kararı aldım ve evde de ders çalışamadım çünkü ailemin evinde Internet altyapısı yok.
Annem hasta, 2 aydır geçici olarak yürüyemiyor, tüm gün onunla ilgilenmem gerekiyor. Bu sabah da maalesef yoğun bakıma kaldırıldı. Moral olarak sınavı kaldıracak durumda değilim.
Bu sene de yerleşemezsem diploma notumun gideceğinin farkındayım ama malum durumdan dolayı sınava girmek istemiyorum.
Bu sene sınava girmezsem ne olur? Diploma notum tamamen gider mi?
Askerlik durumu ne olacak?
Biraz bilgilendirir misiniz?

Askerliğini lise mezunu olanlar uzatabiliyor. En azından ben yapmıştım mezuna kaldığım dönemde. Herhangi bir değişiklik olmadıysa hala öyledir.

Eğer bu yıl yerleşmeyi düşünmüyorsan askerliğini tecil ettirmen gerekecek. Yanılmıyorsam meslek lisesi mezunları 5 yıla kadar, Anadolu lisesi ve dengi okullardan mezunlar ise 2 yıla kadar tecil ettirebiliyor.

Yaşına bağlı.
19 yaşındayım.
Eğer bu yıl yerleşmeyi düşünmüyorsan askerliğini tecil ettirmen gerekecek. Yanılmıyorsam meslek lisesi mezunları 5 yıla kadar, Anadolu lisesi ve dengi okullardan mezunlar ise 2 yıla kadar tecil ettirebiliyor.
Tamamdır teşekkürler araştıracağım.
Bir bilgim yok ama geçmiş olsun annenizin durumu beni üzdü.
Sağ olun yapabileceğimiz bir şey kalmıyor maalesef.

Bu sene de yerleşemezsem diploma notumun gideceğinin farkındayım...
Bu ne demek? Kim veriyor size bu bilgileri?
Diploma puanından gelen puan yerleşilen yıldan sonraki yıl kırılıyor. İstersen ölene kadar her üniversite sınavına gir, puanın yok olmuyor. Sadece tercih yapıp yerleşip yer işgal edenlere karşı alınmış bir önlem.

Sınava seneye girmende herhangi bir sakınca yok. Hatta durumun düşünüldüğünde öyle yap. Ama yine de kayıt/geç kayıt vakti geçmediyse, çalışmasan da TYT'ye girmeye çalış. TYT zamanı annene bakmak zorundaysan bir şey diyemem ama en azından girip seneye o puanı kullanabilirsin. Belki seneye girdiğinde yapacağın TYT daha düşük olacak.

Bu ne demek? Kim veriyor size bu bilgileri?
Diploma puanından gelen puan yerleşilen yıldan sonraki yıl kırılıyor. İstersen ölene kadar her üniversite sınavına gir, puanın yok olmuyor. Sadece tercih yapıp yerleşip yer işgal edenlere karşı alınmış bir önlem.

Sınava seneye girmende herhangi bir sakınca yok. Hatta durumun düşünüldüğünde öyle yap. Ama yine de kayıt/geç kayıt vakti geçmediyse, çalışmasan da TYT'ye girmeye çalış. TYT zamanı annene bakmak zorundaysan bir şey diyemem ama en azından girip seneye o puanı kullanabilirsin. Belki seneye girdiğinde yapacağın TYT daha düşük olacak.
Net bilgiler ve tavsiyen için teşekkür ederim. En azından TYT'ye kayıt olmak mantıklı geldi. Ne kadarı aklımda kaldı bilmiyorum ama denemekten zarar gelmez.
Kayıt vakti henüz geçmedi ama bugün hasteneye kaldırılınca kayıt olmak bile istemedim. Düşüneceğim.

Konuda baslik harici bir yeri okumamistim, tepki gostermenize sasirip icerigi demin okudum. Konu sahibinden ozur diliyorum, gecmis olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı