Yoklama kaçağı üniversiteye kayıt yaptırabilir mi?

Hocam kesin olarak 31 Aralık 2024'e kadar vaktim var değil mi? Şubeyi aradığımda kadın aksini söylüyor. Olur da üniversite sınavını kazanır ve kayıt yaptıramazsam kahrolurum.

Evet kanıtı

Dosya Ekleri

• Screenshot_20221201-104508_Chrome.jpg
    Screenshot_20221201-104508_Chrome.jpg
    253,7 KB · Görüntüleme: 183
Bu görseli ben de gördüm ama anlam veremedim pek. Konudaki arkadaşlar direkt CİMER'den dönüt almışlar yani endişeye mahal yok aslında ama bunu anlatamıyorum kendime. Üniversiteyi kazanır ve kayıt esnasında "Yoklamaya tabi olduğunuz için kaydınızı yapamıyoruz" şeklinde bir dönüş alırsam kafayı yerim.

Bu görseli ben de gördüm ama anlam veremedim pek. Konudaki arkadaşlar direkt CİMER'den dönüt almışlar yani endişeye mahal yok aslında ama bunu anlatamıyorum kendime. Üniversiteyi kazanır ve kayıt esnasında "Yoklamaya tabii olduğunuz için kaydınızı yapamıyoruz" şeklinde bir dönüş alırsam kafayı yerim.

Yoklamaya tabi demek yoklama kaçağı demek değildir. Yoklama kaçağı olsanız bile üniversiteye kayıt yapabilirsiniz ama askerliğinizi erteleyemezsiniz. Yoklamaya tabi olanların belirtilen tarihe (31 Aralık) kadar askerlikle ilişiği yoktur.

Yoklamaya tabi demek yoklama kaçağı demek değildir. Yoklama kaçağı olsanız bile üniversiteye kayıt yapabilirsiniz ama askerliğinizi erteleyemezsiniz. Yoklamaya tabi olanların belirtilen tarihe (31 Aralık) kadar askerlikle ilişiği yoktur.
Hocam internette yoklamaya tabi olmak ile ilgili bir bilgi bulamadım. Tam olarak nedir bu "tabi olmak"?

Ben 26.08.2001 doğumluyum, 2019'da liseden mezun oldum ve 01.01.2023 itibariyle ilişiğim başlayacak.

Okuduğum kadarıyla yoklamaya başvurmak için tecilim bittiği süreden sonra 1 yıl sürem olacak. Yanlış anladıysam düzeltin.

Bunların dışında 2 soru sormak istiyorum. Bunları askerlik şubesine sordum fakat bunların nerede yazdığını bilmiyorlar ve benden talep ediyorlar. Tam olarak yazıyı bulamadım.

1- Anladığım kadarıyla yoklamaya tabi iken üniversiteye girip tecil edebiliyoruz.

2- 22 yaşımı doldurduğum yılın sonuna kadar (benim adıma 2023'ün sonuna kadar) gitmeme hakkım var.

@salihsh

Son düzenleme:
Hocam internette yoklamaya tabi olmak ile ilgili bir bilgi bulamadım. Tam olarak nedir bu "tabi olmak"?

Ben 26.08.2001 doğumluyum, 2019'da liseden mezun oldum ve 01.01.2023 itibariyle ilişiğim başlayacak.

Okuduğum kadarıyla yoklamaya başvurmak için tecilim bittiği süreden sonra 1 yıl sürem olacak. Yanlış anladıysam düzeltin.

Bunların dışında 2 soru sormak istiyorum. Bunları askerlik şubesine sordum fakat bunların nerede yazdığını bilmiyorlar ve benden talep ediyorlar. Tam olarak yazıyı bulamadım.

1- Anladığım kadarıyla yoklamaya tabi iken üniversiteye girip tecil edebiliyoruz.

2- 22 yaşımı doldurduğum yılın sonuna kadar (benim adıma 2023'ün sonuna kadar) gitmeme hakkım var.

@salihsh
01.01.2023 yani tecilin bittikten sonra 31.12.2023'e kadar yoklama vermen gerekiyor, yoklamaya tabi olmak bu. Bu tarihe kadar yoklama vermezsen ve bir mazeretin yoksa yoklama kaçağı oluyorsun anladığım kadarıyla.

Benim tecilim 01.01.2024'de bitiyor. Geçen sene aralıkta askerliğimi tecil ettim. Aldığım tecil kağıdının arkasında tecil bitiminden sonra 31.12.2024'e kadar yoklama vermem gerektiği, bu süreçte öğrenci, hapis veya yurtdışında işçi/işverensem bunu tasdikleyen bir belgeyle şubeye gitmem gerektiği yazıyor.

Konu altındaki arkadaşlar CİMER'e yazmışlar fakat garantiye alayım diyerekten ben de yazmıştım 5 gün önce, bugün cevap geldi. Gelen cevapta 31.12.2024 tarihine kadar üniversiteye kayıt olursam askerliğimin tecil olacağı ve askerlik şubemden bilgilerimi teyit etmem gerektiği yazılmış.

Ben de başka bir şubeyi aradım teyit için şükür ki oradaki memur hanım iyi çıktı, konuştuk. Başta bana 01.01.2024'den sonra kaçak durumuna düşeceğimi söyledi. Sonrasında ona tecil kağıdımın arkasında yazanları anlatınca bekle bir kağıda daha bakmam lazım dedi ve bana 31.12.2024'e kadar rahat olduğumu söyledi.

Yani tecili bir sonraki yılın 1 ocağında bitecek arkadaşlar olarak o senenin sonuna kadar rahatız. CİMER'den gelen cevap, şubeden öğrendiklerim ve MSB'deki "22 yaşını doldurdukları yılın sonuna kadar" ibaresi bunu gösteriyor.

Merhaba arkadaşlar benim konuyu hortlatıyorum ama benim konum bir tık farklı belki bilginiz vardır diye soruyorum.
Önlisanstan mezun oldum 08.03.2021 de ve tecil sürem 08.03.2023 de son buluyor fakat ben 2023 YKS'ye girip üniversiteye kayıt yaptırmak istiyorum. Tecil sürem bittiğin de yoklama kaçağına mı düşmüş oluyorum yoksa yukarıdaki anlatılanlar gibi 31.12.2023 tarihine kadar yoklamaya tabi mi kalmış oluyorum.

Yoklama kaçağına düşmemek için tecil sürem bitmeden yoklama yaptırıp ve akabinde Kasım ayı celp vaktini seçebilir miyim?

Arkadaşlar bugün(01.01.2023) normalde askerlik tecilimin son günü gözüküyordu düne(31.12.2022) kadar. Bugün tekrar askerlik durum belgesi sorgulaması yaptığımda 31.12.2023 olarak güncellenmiş Cimer'in söylediği gibi. Konudaki diğer arkadaşlar da bakabilir askerlik durum belgelerine.

Dosya Ekleri

• 1672591067560.png
    1672591067560.png
    59,8 KB · Görüntüleme: 158
Arkadaşlar bugün(01.01.2023) normalde askerlik tecilimin son günü gözüküyordu düne(31.12.2022) kadar. Bugün tekrar askerlik durum belgesi sorgulaması yaptığımda 31.12.2023 olarak güncellenmiş Cimer'in söylediği gibi. Konudaki diğer arkadaşlar da bakabilir askerlik durum belgelerine.
Bende 01.01.2023 yazıyordu şimdi baktım 31.12.2023 yazıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı