Yol Bisikleti vs Dağ Bisikleti

yigidyum

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
1
Arkadaşlar ben yaklaşık 8-9 senedir bisiklet sürüyorum ve şu anki bisikletim dağ bisikleti ancak en az 5 sene önce aldım ve yanlış hatırlamıyorsam 200 TL idi. Bisikletimi değiştirme kararı aldım ve dağ bisikleti mi yol bisikleti mi alsam tam karar veremedim. Gönlüm yol bisikletinden yana ancak yıllardır dağ bisikleti sürüyorum ve bu yüzden biraz çekiniyorum açıkçası. Aklımda Kron RC 1000 bisikleti var şuan.

Sizden isteğim dağ bisikleti mi yol bisikleti mi almam daha mantıklı olur söylemeniz ve bisiklet seçimim hakkında yorum yapmanız. Tabi isterseniz bisiklet önerebilirsiniz.

Şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Aklında neden RC 1000 var? Bianchi SLR 400 Claris grup kullanıyor, RC 1000'deki Tourney'den daha iyi ve hemem hemen aynı fiyatta. Görsel olarak tercih senin. Dağ bisikleti alacaksan yol bisikleti kadar hızlı gidemezsin, gidebilsen bile yorar. İlk başta alışma süreci zor olabilir yol bisikletine ama sonra rahat edersin. Tabi nerede kullanacağına bağlı. Asfalt yol dışına çıkamazsın yol bisikletiyle. MTB daha özgür arazi seçimi konusunda.

Kullanım tarzınız önemli. Genelde şehir içi kullanım durumunuz varsa şehir bisikletlerine bakın. Kullanım açısından çok rahat olduğunu göreceksiniz. Çoğumuz neredeyse hiç toprak yola gitmediği halde MTB tercih ediyor. Aynı şekilde sırf görüntüsü nedeniyle Yol/Yarış bisikleti alıp amacı dışında kullananlar da var.

Ne yapmayı seviyorsunuz? Eğer sahilde sürerim, düz yolda giderim derseniz yol bisikleti alın.

Biraz sert sürerim, hoplamak zıplamak isterim derseniz dağ bisikleti almalısınız.

Eğer ciddi ciddi akrobatik hareketler yapmak istiyorsanız dirt jump almalısınız. Seçiminizi kendiniz yapın.

SM-A710F cihazımdan Technopat Sosyal mobil uygulaması kullanılarak gönderildi.

Ne yapmayı seviyorsunuz? Eğer sahilde sürerim, düz yolda giderim derseniz yol bisikleti alın.

Biraz sert sürerim, hoplamak zıplamak isterim derseniz dağ bisikleti almalısınız.

Eğer ciddi ciddi akrobatik hareketler yapmak istiyorsanız dirt jump almalısınız. Seçiminizi kendiniz yapın.

Genelde düz yolda, sahilde ve asfalt yokuşta kullanacağım. Toprağa, çamura çok gireceğimi sanmam. Cevaplarınız için teşekkürler.

Merhaba,
Bisikleti çocukluğumda kullanmıştım en son. Tekrar başlamak istiyorum. Ama nasıl bir bisiklet ve hangi marka modeli almalıyım?
Şu anki evim toprak yolda. Etraf da toprak asfalt karışık.
Kendimi geliştirir ve güven kazanabilirsem, ufaktan küçük turlara katılmayı istiyorum. Ayrıca doğayı da çok severim.
Bütçem 1000Try civarı ama değecekse 1500- 1600 e çıkabilirim.
2. el de olabilir. Ama hiç bilgim olmadığı için cesaret edemiyorum.
Yaş 39. Boy 161. Kilo 68

Son düzenleme:

Genelde düz yolda, sahilde ve asfalt yokuşta kullanacağım. Toprağa, çamura çok gireceğimi sanmam. Cevaplarınız için teşekkürler.
Bu durumda bence yol bisikleti daha uygun. Ama şehir bisikleti de tercih edebilirsiniz.

Merhaba,
Bisikleti çocukluğumda kullanmıştım en son. Tekrar başlamak istiyorum. Ama nasıl bir bisiklet ve hangi marka modeli almalıyım?
Şu anki evim toprak yolda. Etraf da toprak asfalt karışık.
Kendimi geliştirir ve güven kazanabilirsem, ufaktan küçük turlara katılmayı istiyorum. Ayrıca doğayı da çok severim.
Bütçem 1000Try civarı ama değecekse 1500- 1600 e çıkabilirim.
2. el de olabilir. Ama hiç bilgim olmadığı için cesaret edemiyorum.
Yaş 39. Boy 161. Kilo 68
Eğer sorunuz varsa yeni konu açmanız daha iyi olacaktır. Böyle pek fazla cevap alamazsınız. Ayrıca her soru için yeni konu açmamız isteniyor. Sizin için Technopat Üyelik rehberi;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba öncelikle. Ben de kendi bisikletime karar verirken yol mu yoksa dağ mı ? diyerek ikilemde kalmıştım. Sonradan hybrid denilen önden amortisörlü şehir bisikletlerine baktım çok da hoşuma gitmişti. Hafif arazi diye tabir edilen yollar için yapılmış genellikle şehir içindede çok uygun geliyor. Eğer dağ bayır çamur gibi sürme fikriniz yoksa hemen dağ bisikletinden kaçının. Şimdi yok işte MTB alırım ince lastik takarım diyenler olacaktır kesinlikle inanmayın çok kaliteli denilebilecek MTB de sürdüm. Şehir bisikleti de sürdüm. Bir kere kadro yapısı farklı. Normal düz yol şehir içi ve hafif arazi için kesinlikle şehir bisikleti diyorum. Eğer V-Fren Hidrolik , aliminyum kadro fiyat gibi detaylı bilgi verirseniz yardımcı olabiliriz =)

Merhaba öncelikle. Ben de kendi bisikletime karar verirken yol mu yoksa dağ mı ? diyerek ikilemde kalmıştım. Sonradan hybrid denilen önden amortisörlü şehir bisikletlerine baktım çok da hoşuma gitmişti. Hafif arazi diye tabir edilen yollar için yapılmış genellikle şehir içindede çok uygun geliyor. Eğer dağ bayır çamur gibi sürme fikriniz yoksa hemen dağ bisikletinden kaçının. Şimdi yok işte MTB alırım ince lastik takarım diyenler olacaktır kesinlikle inanmayın çok kaliteli denilebilecek MTB de sürdüm. Şehir bisikleti de sürdüm. Bir kere kadro yapısı farklı. Normal düz yol şehir içi ve hafif arazi için kesinlikle şehir bisikleti diyorum. Eğer V-Fren Hidrolik , aliminyum kadro fiyat gibi detaylı bilgi verirseniz yardımcı olabiliriz =)
Ben aslında disk fren istiyordum ama disk frenler genelde dağ bisikletinde oluyormuş herhalde. O yüzden büyük ihtimalle V-Fren alacağım. Ve dağa, araziye bisikletle çıkan birisi değilim. Şehir içinde, caddelerde falan süreceğim genelde.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı