Yol/yarış bisikleti önerisi

Kankam benim bisikletim ile bayır aşağı 100'ü gördüysem bunlarla 120'yi görebilirsin.
Bayır aşağı değil de düz yol performansı önemli hocam. Asfalt yolda tırmanış ve düz yol performansı önemli.

Bu bütçeye Triban 500 iyi gider, daha iyisi bulunmaz.
Triban 500'ü çevremde ya da dolapta bulursam tabii bu fiyatlara 4-5-6k bakalım nasipse artık başka önerileriniz var mı?

Bayır aşağı değil de düz yol performansı önemli hocam. Asfalt yolda tırmanış ve düz yol performansı önemli.

Triban 500'ü çevremde ya da dolapta bulursam tabii bu fiyatlara 4-5-6k bakalım nasipse artık başka önerileriniz var mı?

Hocam yol bisikleti olduğu için dağ bisikletlerinden çok daha hafif bir dişlileri var çok rahat hızlanırsın düz yoldada çok iyi gider merak etmeyin.

Peleton sürüşlerinde bu işin içerisinde biri olarak ortalama hız 40Km/h olarak sürüyorum. Rüzgarı arkaya alırsanız bu durum daha ileriye taşınabilir. Peletonun başında en az 5 bisiklet ile 2 dk ara ile değişiklik yaptığımızı söylemeliyim. Bireysel sürüşlerinizde 30-35Km/h ortalama yakalıyorsanız GranFondo yarışlarına girebilirsiniz demektir :) Bunlar çok sonra düşüneceğiniz şeyler, ezbere gidersin uçarsın diyenlere aldırış etmeyin ve bu bütçedeki bisikletle bu ortalamaları yakalamanız biraz zor.

@yalcindaganil İstirham ederim ne kusuru, çok memnun oldum. Sayfada ki ilanlara baktım, "şu şekilde bisiklet arıyorum" örnekleriniz şehir bisikleti modelleri. Onlar yol bisikleti sayılmaz, kadro geometrileri daha rahat ve ergonomik sürüşe yatkın bisikletler. İkinci el yol bisikleti arıyorsanız eğer bu bütçe aralığında Carraro 012 modellerine bakabilirsiniz. Aslında bütçe bir miktar kısıtlı, alacağınız bisikletlerin üzerinde ki komponentler hemen hemen aynı bir farklılık göremeyeceksiniz.

Örnek gösterdiğiniz bu bisiklet, şehir bisikleti.

Bu ise yol bisikleti. Çok eski olmakla birlikte üzerinde ki vites, dişli, ruble ve aynakolun yeterince aşındığını ve bir miktar masraf yaratacağını gösterir.

İlave olarak, ikinci el Carraro 012 fiyatlarına bakayım dedim gereksiz yüksek rakamlar yazılmış. Denk getirebilirseniz eğer başlangıç için fena bisiklet sayılmaz.
Sevgili hocam bilgi için teşekkürler. Benim amacım düz yolda ve sadece asfaltta zorlanmadan rahatça hızlı gitmek o yüzden yol bisikleti almam sanki daha iyi olur gibi tabi avantajları dezavantajları nedir bilemiyorum şehir bisikleti ile. Hafif olsun yormasın pedalı çevirdiğinde aksın. Önemli olan düz yol ve yokuş yollardaki performansı.

Peleton sürüşlerinde bu işin içerisinde biri olarak ortalama hız 40Km/h olarak sürüyorum. Rüzgarı arkaya alırsanız bu durum daha ileriye taşınabilir. Peletonun başında en az 5 bisiklet ile 2 dk ara ile değişiklik yaptığımızı söylemeliyim. Bireysel sürüşlerinizde 30-35Km/h ortalama yakalıyorsanız GranFondo yarışlarına girebilirsiniz demektir :) Bunlar çok sonra düşüneceğiniz şeyler, ezbere gidersin uçarsın diyenlere aldırış etmeyin ve bu bütçedeki bisikletle bu ortalamaları yakalamanız biraz zor.
Hocam peleton sürüşü nedir bilmiyorum. Bireysel bir kullanıcı olarak keyfi sürüş yapabilmek amacım. Düz ve boş yolda gittiği kadar gitmesi. Bütçem bu maalesef ikinci ele param yetiyor. Bütçem ise 4 5 6k en fazla.

Sevgili hocam bilgi için teşekkürler. Benim amacım düz yolda ve sadece asfaltta zorlanmadan rahatça hızlı gitmek o yüzden yol bisikleti almam sanki daha iyi olur gibi tabii avantajları dezavantajları nedir bilemiyorum şehir bisikleti ile. Hafif olsun yormasın pedalı çevirdiğinde aksın. Önemli olan düz yol ve yokuş yollardaki performansı.
İyi bir şehir bisikleti sizin için daha doğru sonuç olur. Evet yol bisikletleri daha hızlıdır ama hangi yol bisikletleri? 5 bin liraya alacağınız yol bisikleti zaten 13 kilo. Üzerinde ki vites dişlinin yapabileceği ortada. Kadrolar alüminyum, ergonomileri çok uygun değil. Yol bisikleti dediğiniz 10kg geçmeyecek, karbon olacak, üzerinde ki komponentler bu kalitede destekleyecek ve siz pedala güç uyguladığınızda herhangi bir kaybınız olmadan tüm gücü kadroya verebilecek bir bisiklet ile olur. Siz şu anda bol kadans yaparak ortalama bir şehir bisikleti ile gayet keyifli sürüşler yapabilirsiniz. İleride bütçeniz uygun olursa orta halli bir yol bisikletine geçebilirsiniz. Benim tavsiyem bu yönde.

Peleton sürüşlerinde bu işin içerisinde biri olarak ortalama hız 40Km/h olarak sürüyorum. Rüzgarı arkaya alırsanız bu durum daha ileriye taşınabilir. Peletonun başında en az 5 bisiklet ile 2 dk ara ile değişiklik yaptığımızı söylemeliyim. Bireysel sürüşlerinizde 30-35Km/h ortalama yakalıyorsanız granfondo yarışlarına girebilirsiniz demektir :) bunlar çok sonra düşüneceğiniz şeyler, ezbere gidersin uçarsın diyenlere aldırış etmeyin ve bu bütçedeki bisikletle bu ortalamaları yakalamanız biraz zor.

Hocam ben freni pek kullanmıyorum bisiklet sürüşüm çok iyidir ama hiç yarışlara katılmayı falan denemedim arkadaşlarım hızlı gitmekten korkarken ben sokakta arabaları solluyordum girebildiğim yere giriyordum nedeni hem bisikletten kaynaklı hem de kendimden sanırım ama bisikletime çok güveniyorum bir kere pişman etmedi beni. Sanırım Ankaradasınız bir ara sürüşe çıkalım isterseniz hem gezmiş oluruz.

Selam triban 500 yol bisikleti olarak bu bütçede alınabilir bir bisiklet mi 3-5 sene götürür mü? Dolap uygulamasında var 5500-6000 civarı triban 500'ler. Sahibinden de mevcut fakat il olarak uzaklar.
Alınır uzun bir süre yapılması gereken bakımlarını yaparak kullanabilirsiniz. Burada önemli olan bisikletin ne kadar ve nasıl kullanıldığı ile alakalı. Çok fazla kilometre yapmış ve bakımsız bir bisiklet size masraf açacaktır. İkinci el bir bisiklet alırken nelere dikkat edilmeli bunlara bakmamız lazım.

Hocam ben freni pek kullanmıyorum bisiklet sürüşüm çok iyidir ama hiç yarışlara katılmayı falan denemedim arkadaşlarım hızlı gitmekten korkarken ben sokakta arabaları solluyordum girebildiğim yere giriyordum nedeni hem bisikletten kaynaklı hem de kendimden sanırım ama bisikletime çok güveniyorum bir kere pişman etmedi beni. Sanırım Ankaradasınız bir ara sürüşe çıkalım isterseniz hem gezmiş oluruz.
Ankara gibi trafik magandalarının bol olduğu bir memlekette böyle şeylere kalkışmayın, hiç gerek yok. Tabi ki sürebiliriz, tatsız bir sakatlık yaşadım bir süredir uzak kaldım. İlk fırsatta sürebiliriz, neden olmasın.

Alınır uzun bir süre yapılması gereken bakımlarını yaparak kullanabilirsiniz. Burada önemli olan bisikletin ne kadar ve nasıl kullanıldığı ile alakalı. Çok fazla kilometre yapmış ve bakımsız bir bisiklet size masraf açacaktır. İkinci el bir bisiklet alırken nelere dikkat edilmeli bunlara bakmamız lazım.

Ankara gibi trafik magandalarının bol olduğu bir memlekette böyle şeylere kalkışmayın, hiç gerek yok. Tabii ki sürebiliriz, tatsız bir sakatlık yaşadım bir süredir uzak kaldım. İlk fırsatta sürebiliriz, neden olmasın.

Selam tekrardan 2 hafta sonra almış olacağım ürünü şimdi para ayarlamaktayım. 6kya kadar bütçem çıkıyor gibi gözüküyor. Şehir bisikleti mi alsam yol bisikletimi alsam bilemedim ama gönlüm yol bisikletinde gene bastığında seni en az yorarak asfaltta akıp gitsin şehir içi çoğu yere onunla gitmeyi düşünüyorum kondisyonuma bağlı şehrin bir ucundan bir ucu 10 kilometre mesela. Denizli'de yaşıyorum yollar dümdüz ve güzel çukur az.

Geri
Yukarı