Çözüm Yosemite Kurulum Ekran Kartı ve Girilmez İşareti Sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Mavericks'i yüklemek, özellikle ekran kartını çalıştırmak için de günlerimi harcamıştım bunun için de. :D Oysa ki çok basit bir çözümü varmış :)
(bende çalıştı deneyebilirsiniz)

Kurulum sırasında ekran kartının sorun çıkarması büyük bir hayal kırıklığı biliyorum. Kextleri silerek kurulum yapmak bir çözüm ama bende bir işe yaramadı. Ben de ekran kartı için config.plist dosyasını modifiye ederek kuruluma devam etmek istedim.

- Raw imajını USB'nize yazdıktan sonra EFI/CLOVER dosyası içindeki config.plist dosyasını kendi ekran kartınıza göre modifiye edin. (Bunu bir OS X işletim sistemi kurulu pc ya da sanal pc üzerinden ''Clover Configurator'' veya Windows üzerinden ''Plist Editor'' programı ile gerçekleştirebilirsiniz.) Burada bir örnek anlatımım bulunmaktadır.

- GraphicsEnabler=Yes komutunun mutlaka olduğundan emin olun.

- Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve clover kurulum ekranından Options bölümüne gelin ve Boot Arguments kısmından ''npci=0x2000'' komutunu silin. (Bunu config.plist dosyasını modifiye ederken de yapabilirsiniz.)

- PCI Devices bölümüne gelin ve USB Ownership komutunu işaretleyin. (Bunu da Clover Configurator programı ile config.plist dosyasını modifiye ederken yapabilirsiniz.)

Ya da kodları şunlar, upload ettiğim dosyadan örnek alarak yapabilirsiniz.

Kod:
<dict>
        <key>USB</key>
        <dict>
            <key>FixOwnership</key>
            <true/>
            <key>Inject</key>
            <true/>
        </dict>
</dict>

USB Ownership.jpg

- Graphics Injector Menu kısmına gelin ve aşağıdaki fotoğraftaki gibi kendi ekran kartınıza göre değerlerin girildiğine emin olun.

InjectEDID.jpg

- Artık kuruluma geçebilirsiniz :)

NOT : Yine hata alırsanız ekran kartını çalıştırmadan devam edin. (Inject ATI işaretini kaldırın)

Kurulum tamamlandıktan sonra EFI bölümünü Clover Configurator programı yardımıyla mount edin ve USB içindeki EFI klasörü ile değiştirin. Eğer Windows üzerinde kurduysanız internetten yosemite uyumlu clover indirin ve onu kurun otomatik olarak mount edecektir. Son olarak System/Library/Extensions klasöründen gereksiz kextleri kendi ekran kartınızın kexleri kalacak şekilde silin. (ATI, NVDA, GEFORCE dahil)

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim sorunum biraz daha farklı laptop da çift ekran kartı var intel hd3000 ve nvidia gt550m normal kurulumda hd3000 kurulu ve tanınmış olarak geliyor ama gt550m i devreden çıkaramıyorum bunu config dosyası düzenleyerek yapabilir miyim sizce

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı