YouTube bizi banyoda dinliyor mu?

Zontua

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Konumuz YouTube'nin bizi dinlemesi. Telefon uygulamaların bizi dinleyip söylediklerimize uygun reklamlar çıkarması günümüzde oldukça tartışılan bir konu. Ben ise fark ettiğim olay olan YouTube'nin bizi dinlediğine dair kesin denebilecek kanıtlar sunacağım. Bu istatistiği yaklaşık 3 aydır sürdürüyorum. 3 ay öncesine kadar YouTube Premium kullanıyordum sonra kartımı değiştirince tekrar yeni kart ile ödeme yapmaya üşenmiştim ve bu süreç içerisinde YouTube reklamlarına çokça maruz kalıyordum.
Bu süreç içerisinde 2 kere banyoya girip duş aldım ve duş alırken YouTube Music uygulamasından şarkı açıyordum. Normalde YouTube'yi odamda kullanırken (PC ya da telefon) çıkan reklamlar 5-10-15 saniyelik reklamlar oluyordu ve bazen 2 kere üst üste reklam çıkarıyordu ama ne zaman duş almaya girsem çıkan reklamlar çok saçma ve aşırı uzun oluyor. Bu saçma ve uzun reklamların çıkma olayı her seferinde duş alırken su sesinin çıkmasından sonra oluyor. Bu yaşadığım olayı tekrar tekrar denemek için yaklaşık 3 ay sürdürdüm.

3 ay içerisinde yaklaşık 45 kere duş aldım.
45 kere duş alırken istinasız bir şekilde her ilk şarkı bittikten sonra uzun ve saçma reklamlar çıktı (5DK-10dk süren reklamlar).

Sanki beni tekrar YouTube Premium üyesi yapmak istiyormuş gibi çünkü ortalama duşta en fazla 4 veya 5 şarkı dinleyebilecekken bu durum yüzünden 1 veya 2 şarkı dinleyebiliyorum. Bu durum oldukça beni rahatsız etti. Siz de YouTube ile ilgili böyle bir olay yaşıyor musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Alakası yok. Rastgele çıkar reklamlar. YouTube zaten bıktırmak istiyor, bunun amacı YT Premium almaya yönlendirmek. Alternatif bir uygulama olmadığından mecbur...

Bu arada öyle karşında birisi var seni 7/24 dinleme gibi bir şey yok. Yapay zeka, atıyorum "su" diyorsan bu kelimeyi 10 kere söylediğinde karşına onu çıkartıyor yani tamamen yapay zeka. Günümüzde zaten neredeyse her şey yapay zeka oldu.

Dinleseydi o zaman 4-5 milyar kişiye ulaşsınlar nasıl analiz edecekler acaba? Sadece çok baktığınız şeyleri analiz ediyorlar.

Sorunun cevabı, iOS kullanıyorsanız hayır, Android kullanıyorsanız evet (istisnalar dışında). Ama dinleyen şey direkt YouTube değil google olabilir size özel reklam çıkarmak için.

Alakası yok. Rastgele çıkar reklamlar. YouTube zaten bıktırmak istiyor, bunun amacı YT Premium almaya yönlendirmek. Alternatif bir uygulama olmadığından mecbur...

Bu arada öyle karşında birisi var seni 7/24 dinleme gibi bir şey yok. Yapay zeka, atıyorum "su" diyorsan bu kelimeyi 10 kere söylediğinde karşına onu çıkartıyor yani tamamen yapay zeka. Günümüzde zaten neredeyse her şey yapay zeka oldu.
Neden odamda youtube ile uğraşırken bu reklamlara denk gelmiyorum ama duşta her seferinde istinasız bu reklamlara ( uzun olanlar ) denk geliyorum. Hepsi tesadüf mü?

Sorunun cevabı, iOS kullanıyorsanız hayır, Android kullanıyorsanız evet (istisnalar dışında).
İOS kullanıyorum.

Arkadaşlar özel reklamlardan kastım ne zaman duşa girsem bana youtube 1 şarkıdan sonra en az 5-10 dklık reklamlar çıkarıyor ama bu reklamların hiçbirini odamda youtube kullanırken görmüyorum klasik 5-10-15 saniyelik reklamlar.

Neden odamda youtube ile uğraşırken bu reklamlara denk gelmiyorum ama duşta her seferinde istinasız bu reklamlara ( uzun olanlar ) denk geliyorum. Hepsi tesadüf mü?
YouTube'da uzun reklama denk gelmemek için çok şanslı olmanız gerekiyor.

Bilmiyorum, belki banyoda olduğunuzu algılayıp (bir şekilde) uzun reklamı kapatamayacağınızı düşünüp 20 saniyelik reklamı dayıyorlar da olabilir.

Yapay zeka sizi aralıksız olarak dinliyor ve bunlarla yapay zeka öğrenimi dediğimiz şeyi yapıyor. Kısaca sizinle ilgili anahtar kelimeleri ve pazarlamayla ilgili bilgileri toplayıp derliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı