YouTube dikey videolarda niye kalite düşük?

378352

Hectopat
Makaleler
3
Merhaba dostlar,

YouTube'da attığım shorts veya normal dikey video fark etmez. Kalite düşüyor.

Mesela attığım short video 5-10 dakika önce 144p çamur gibi görünürken, aynı dakikadan sonra 480p gözüküyor.

Montaj programımla 720p ve 1080p render alıyorum. Ama yine de kalite düşüyor. 480p 60 FPS'den yukarı göstermiyor.

Yatay videolardaki gibi 1080p veya 720p göstermenin yolu var mı?

Telefonda en fazla 480p gördüm. Örnek olarak Evrim Ağacı'nın shorts videoları. Telefonlarda bir sorun var. Ama bilgisayarda daha yüksek çözünürlüklerde gözüküyor shorts videoları.

Düzenleme: Sizin videolarınız bilgisayarda olmama rağmen 480p60 olarak gözüküyor.

Telefonda en fazla 480p gördüm. Örnek olarak evrim ağacı'nın shorts videoları. Telefonlarda bir sorun var. Ama bilgisayarda daha yüksek çözünürlüklerde gözüküyor shorts videoları.

Düzenleme: Sizin videolarınız bilgisayarda olmama rağmen 480P60 olarak gözüküyor.

Hocam YouTube mobilde b**a sardı. Kalite mi düşer, videolarda renk mi karışır? Hepsi var. YouTube bu sorunu acilen düzeltmeli de dinleyen yok ki.
Telefonda en fazla 480p gördüm. Örnek olarak Evrim Ağacı'nın shorts videoları. Telefonlarda bir sorun var. Ama bilgisayarda daha yüksek çözünürlüklerde gözüküyor shorts videoları.

Düzenleme: Sizin videolarınız bilgisayarda olmama rağmen 480p60 olarak gözüküyor.
Nasıl?
Sizin videolarınız bilgisayarda olmama rağmen 480P60 olarak gözüküyor.

Screenshot_2022-01-24-18-12-17-63_7ecc343528d84aae1423bfb8eca3bd44.jpg

Bu son shorts videomun montaj fotoğrafı ve 1080p 60FPS, ama niye 480p? Anlamıyorum.

Hocam YouTube mobilde b**a sardı. Kalite mi düşer, videolarda renk mi karışır? Hepsi var. YouTube bu sorunu acilen düzeltmeli de dinleyen yok ki.

Nasıl?

Eki Görüntüle 1280880

Bu son shorts videomun montaj fotoğrafı ve 1080p 60FPS, ama niye 480p? Anlamıyorum.

YouTube ile ilgili bir sorun muhtemelen.

Mesela attığım short video 5-10 dakika önce 144p çamur gibi görünürken, aynı dakikadan sonra 480p gözüküyor.

Videoyu attıktan hemen sonrasından bahsediyor isen, sen çıktı alıp videoyu yükledikten sonra YouTube'da kendi içinde bir işleme yapıyor ve videoyu çözünürlüklere ayırıyor, video önce düşük kalite yükleniyor sonra yüksek çözünürlük işleniyor diyor bir süre bu attığın videoya göre değişiyor benim kanalımda bazen 4 gün sürdüğü oluyor 4K'nın gelmesi. Videonun boyutuna ve süresine göre işleme süresi uzuyor.

Videoyu attıktan hemen sonrasından bahsediyor isen, sen çıktı alıp videoyu yükledikten sonra YouTube'da kendi içinde bir işleme yapıyor ve videoyu çözünürlüklere ayırıyor, video önce düşük kalite yükleniyor sonra yüksek çözünürlük işleniyor diyor bir süre bu attığın videoya göre değişiyor benim kanalımda bazen 4 gün sürdüğü oluyor 4K'nın gelmesi. Videonun boyutuna ve süresine göre işleme süresi uzuyor.

Tamam ama dikey videolarda 1 gün sonra bile 480p 60FPS gösteriyor kalitesi 480p gibi bazı bölümleri bozuk. Programım 1080p 60 veya 720p 60 olarak çıktı alıyor. Dikey videolarda mı sıkıntı var YouTube'da.

Tamam ama dikey videolarda 1 gün sonra bile 480p 60FPS gösteriyor kalitesi 480p gibi bazı bölümleri bozuk. Programım 1080p 60 veya 720p 60 olarak çıktı alıyor. Dikey videolarda mı sıkıntı var YouTube'da.

Şimdi attığım shortsların hepsini kontrol ettim, bazısında ben çıktı alırken çözünürlük düşmüştü ama ben önemsemedim o şekilde yükledim denemek için onlar haricinde bir sorun yok bende, 720P60 ve 1080P60 gözüküyor.

Hortlattım biliyorum, ama benim merak ettiğim de YouTube shortsa Samsung M21 telefon ile UHD 30 FPS ile mi atayım yoksa FHD 30 FPS ile mi? Bir de 9:16 oranı mı yoksa Full oranı mı en mantıklısı?

Yeni konular

Geri
Yukarı