YouTube editlerden para kazanılır mı?

2 3 dakikalık video 100 bin izlenince kayda değer para geliri oluyor mu yoksa reklamlardan mi kazanç sağlanıyor

Bir yerde okumuştum sanki. Çok da bilgim yok, sanırım eskisi gibi tıklanma üzerine para kazanılmıyor YouTube’da. Videonun izlendiği süre bazında para kazanıyorlar diye biliyorum. Örneğin 3 kullanıcı 2 dakikalık videonuzu baştan sona izlediler. O zaman 6 dakikalık izlenme ücreti kazanırsınız. Ama diyelim ki 3 kullanıcı videonuzun ilk 20 saniyesini izleyip videoyu kapattı. O zaman da 1 dakikalık izlenme ücreti kazanıyorsunuz. Dediğim gibi tam bilgi sahibi değilim ama buna benzer bir sisteme geçileceğini okumuştum diye hatırlıyorum.

Bir yerde okumuştum sanki. Çok da bilgim yok, sanırım eskisi gibi tıklanma üzerine para kazanılmıyor YouTube’da. Videonun izlendiği süre bazında para kazanıyorlar diye biliyorum. Örneğin 3 kullanıcı 2 dakikalık videonuzu baştan sona izlediler. O zaman 6 dakikalık izlenme ücreti kazanırsınız. Ama diyelim ki 3 kullanıcı videonuzun ilk 20 saniyesini izleyip videoyu kapattı. O zaman da 1 dakikalık izlenme ücreti kazanıyorsunuz. Dediğim gibi tam bilgi sahibi değilim ama buna benzer bir sisteme geçileceğini okumuştum diye hatırlıyorum.
Anladım bir de reklamlardan kazanç sağlıyorlar.

Eskiden değil hep öyleydi. 40 Dakikalık videonun 1000 görüntülenmesi ile aynı kategoride bulunan 10 dakikalık videonun 10000 görüntülenmesi eşit oluyor neredeyse. Tabi tüm kullanıcıların videonun tamamını izlediğini varsayarsak.

Telif yememe ihtimali çok az, sadece şampiyonlar ligi değil diğer yayıncı kuruluşlar da kısa sürede telifi yapıştırıyor malesef. Hatta maça gittin tribünden telefonunla sahayı çektin ve youtube hesabında (para kazanması aktif) yayınladığında ban :)

Eskiden değil hep öyleydi. 40 Dakikalık videonun 1000 görüntülenmesi ile aynı kategoride bulunan 10 dakikalık videonun 10000 görüntülenmesi eşit oluyor neredeyse. Tabi tüm kullanıcıların videonun tamamını izlediğini varsayarsak.

Doğrudur, dediğim gibi bu konularda pek bilgi sahibi değilim.

Ayrıyetten soruyorum peki videolarımızı lisanslandırmak çok mu maliyetlidir? YouTube’da bir kanal var, filmlerin sahnelerini 4-5 dakikalık full hd bir şekilde paylaşıyor kesit kesit, 10-12 ayrı videoya bölüyor mesela. Tamamıyla filmi yayınlamıyor da akılda kalan en güzel sahneleri derliyorlar. Filmlerin lisansı ne kadardır bilgisi olan var mı?

Anladım bu işler biraz zor diyorsunuz, transfer haberleri ve sporla ilgili bilgi tarzında bir şeyler daha mantıklı olabilir o halde.

Bu kadar basit olsa zaten herkes yapar :) Telif yemese bile doğru dürüst bir para kazanma olasılığı düşük ayrıca hükümet artık buralardan da vergi topluyor yani bırakın para kazanmayı borçlu bile çıkabilirsiniz sonuç olarak.

Geri
Yukarı