YouTube telifli müzik kullanılırsa ne olur?

Akeron

Decipat
Makaleler
2
Daha fazla  
Telifli müzik kullanılınca otomatik telif atılıyor sanırım, bazen otomatik olmasa da sanatçı atabiliyor. Şimdi gelelim benim sorunuma.

Ben Valorant edit videoları yapmak istiyorum ama NCS müzikler berbat, hiçbiri edite uygun değil. YT'de ladiff diye ünlü bir Valorant kanalı var, bu kanalın kullandığı on müziğin onu da telifli ama bu kişi telife maruz kalmıyor. Türk değil ama Türk şarkıları falan istediğini koyuyor, nasıl oluyor da kanalı kapanmıyor? Bazı yerlerde para kazanmıyorsanız YT'den telif kanalı kapatmaz sadece sarı dolar vs. yapar yazıyor. Bazı yerlerde ise YT'den para kazanmıyorsanız teliflerden kanal kapanmaz en fazla para kazanamazsınız yazıyor. Para kazanamazsam sorun yok, yeter ki kanal kapanmasın. Nedir doğrusu hocamlar? Bu adam nasıl koyuyor istediğini, imkansız hepsiyle anlaşması büyük insanlar var.

Hocam şarkı sahibine bağlı galiba, isterse para kazandırtmaz, isterse kanal ihtarı atar, isterse dava açar para almak için sanırım.

Doğrudur ancak küçük bir kanalsaniz zaten pek ugrasacaklarini sanmıyorum dediğim gibi para kazanmanız etkilenir sadece. Benim 160 aboneli, 18K izlenmeli kanalım var, 255 videonun yarısı teliflidir belki sıkıntı olsa baştan olurdu. :D Pek kasmayın o yüzden.

Arkadşlar Ladiff isimli arkadaşa bakar mısınız, bu adam devamlı türkçe remix şarkılar koyuyor ama özellikle remix koyuyor sebebi ne? Devamlı video atıyor ve kısa videolar para kazanmaz da, hepsine para ödemesi mantıksız.. Başka bir açıklaması vardır.

Hocam şarkı sahibine bağlı galiba, isterse para kazandırtmaz, isterse kanal ihtarı atar, isterse dava açar para almak için sanırım.
Videoların açıklamasına bakarsanız müziklerden telif yemiş remixlerden de dahil. İhtar ise videoya konulan görüntülerde olur.

Videoların açıklamasına bakarsanız müziklerden telif yemiş remixlerden de dahil. İhtar ise videoya konulan görüntülerde olur.
Yani bu arkadaşın videoları telif yiyor ama sadece para kazanmasını falan alıyorlar değil mi kanalı kapanmıyor müzik olduğu için, doğru mu hocam? Yanlış anlamayın bayağı sorguladım çünkü bu editler 30-40 dakika falan sürüyor minimum emekler boşa gitmesin :d

Yani bu arkadaşın videoları telif yiyor ama sadece para kazanmasını falan alıyorlar değil mi kanalı kapanmıyor müzik olduğu için, doğru mu hocam? Yanlış anlamayın bayağı sorguladım çünkü bu editler 30-40 dakika falan sürüyor minimum emekler boşa gitmesin :d
Müzikten yenilen her telif videodan para kazanmasını engeller. Müziği lisanslayıp koyduğu için Youtube video ile eşleştirdiği her lisanlı müziğe telif atar. Orijinal müziğin altında lisansa dair bilgi yoksa telifsiz müziktir, açıklamada müziğe ait bilgi olmaz.

Bir ton cevap var ama biri bile konuyu açan arkadaşın sorusunu yanıtlamamış. Kısa ve öz olacağım. O kanalın yediği teliflerin hepsi Content ID. Bu kısmen telif hakkına girse de daha çok şarkının lisansını önplana çıkartan bir şey. YouTube'da şöyle bir telif sistemi işler. Telif hakkı sahibinin insiyatifine göre şarkısını kullanan kişilere ya Contend ID atar, ya videoyu direkt kaldırtır, ya da ihtar atar. Telif hakkı sahiplerinin %95'i sadece Content ID atar. En gelişmiş şirketler bile. Content ID'de videonun para kazanmasını engellemek dışında kanala hiçbir zarar vermez. ID nedir? Kimliktir. Content ID'nin amacı daha çok "bu şarkı lisanslı usta" duyurusunun yasal halidir. Eh tabi videoda kazanılan para da telif hakkı sahibine gidiyor doğal olarak. O da karşılığında videoyu yayınlamanıza izin veriyor. O sebeple telif hakkı sahiplerinin %95'i Content ID tercih eder.

Yani korkmayın, kullanın gitsin. YouTube'da para kazanmayı amaçlamıyorsanız tabi. Konuyu açan arkadaşın mesajına göre de, zaten para kazanma pek iplenmiyor gibi. Para kazanma dışında kanala etkisi sıfır. Ha YouTube'un para kazanma eşiğinde ki 4000 saat kısmına da etki ettiğini okumuştum biryerde. Telifli bir videodan elde edilen izlenme saatleri sayılmıyormuş sanırım. Ama pek emin değilim. Yine de bir sorun olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı