YouTube vergi düzenlemesi ile şirket kurmaya gerek kalmayacak mı?

Bu konu benim de merak alanımda. Bilgisi olan bilgilendirirse sevinirim. Twitch üzerinde, henüz masraflarımı karşılamadığı için ödeme alamadığım bir param var. Yeni sistemde doğrudan kesinti yapılacaksa, tam zamanlı olarak yayıncılığa geçme planlarım var. Ancak şöyle bir soru işareti var aklımda. Vergi %15 olarak belirlenir ve şirket kurma zorunluluğu kalkarsa, şirketi olanlar yine aynı senaryoda %18 KDV, %25 gelir vergisi ödeyecek. Bu durumda herkes yeni sisteme geçmek isteyecektir. Bu durumda nasıl bir cazibe koyacaklar şirket için?

Muhtemelen bir sınır gelecek, misal 1000 TL altı geliri olanlar veya 1500 TL gibi veya 5000 gibi, %25 gelir vergisi ödeyen çok azdır o kısımdan kaçınılabiliyor, fakat %18 KDV ile yeni konuşulan %15'i karşılaştırabiliriz KDV'den bizim kaçınmamız kolay değil satın almamız çok fazla yok çünkü bellik ekipmanları aldıktan sonra bitiyor her ay kamera PC telefon alacak değiliz neticede. Fakat şirket olmanın avantajı sponsorluklar ve harici kesilen faturalar iş faturaları olacaktır muhtemelen, kaynağından kesinti yönteminde sponsorluk karşılığı fatura kesemeyecek olan birçok içerik üretici ve yayıncı şirkette kalmaya devam eder diye tahmin ediyorum.
Mevcut durumda milleti soymak için kılıf uyduruyorlar. Hiç mantıklı bir karar değil. İnanmayın böyle yok hesap açacaklar vergi otomatik düşecek falan. 45 lira stopajla kurtarırsan ben sana 45 lira göndereyim aylık da hayrım olsun. Yüzde %40 gelir vergini, üzerine ödediğin vergiyle beraber %18 KDV'ni üzerine stopajı ödeyeceksin. Sana da 300 TL'den kalacak para 150 lira civarı. Sponsorluk aldıysan %40+18 ödeyeceksin ölme eşeğim ölme. Şahıs şirketi her türlü daha mantıklı. %22+18 ödüyorsun. Sponsorluklar için sadece %18 KDV ile fatura kessen bile yeterli oluyor. Hatta medya şirketiyle anlaşmak bile daha karlı yeni tasarıdan.

%40 gelir vergisi ödemek için yıllık 650 bin TL üzeri kazanç elde etmek lazım değil mi? 650 bine kadar olan kısım için %35 650 bin üzeri kazanç için %40 şeklinde. Ve bu miktarlara hiçbir gider ve harcama dahil değil.

Gerçekten çok merak ettim kazancın %60 nasıl direk vergi muahsebe fatura kira gidiyor kira çok yüksek olmalı yani vergi konusunda kira gideri çok ayrı bir nokta, burada başlıca olay gelir vergisi + KDV, bunlardan kaçınılabildiği kadar kaçınılabiliyor ama muhtemelen her halükarda %15 daha avantajlı olacak gibi.

%60 oran şu şekilde gidiyor.

Şahıs şirketi açtığın anda bir işletme sahibi olarak üzerine bakur prim borcu çıkıyor. Bunun aylık ödemesi en az 1200 TL küsür. Bunun birde vergisini ödüyorsun.
Muhasebe ücretleri şu an 220-380 TL arasındaymış. Hizmete ve muhabecinin çalışma gücüne bağlı olarak bu değişiyor.
Kiracı olduğunuz durumda devlete kira stopajı ödemekle yükümlü kalıyorsunuz.
Gelir vergisi, KDV, genel vergi ödemeleri, vs etkenlerden yine aylık 500 TL bir para ortaya çıkıyor en az.

Şunu kesinlikle söylüyorum. 2500 TL altında bir geliriniz varsa kesinlikle para kazanımını aktif etmemek lazım.
Ben aktif edeyim yavaş yavaş para kazanarak gelişeyim derseniz eğer bu durumları göz önünde bulundurun.

Not: Bir yerde çalışan biriyseniz ve sigorta primi yatıyorsa size bakur priminden kurtuluyorsunuz. Buda ayda 1200 TL küsür ödemeden kurtulmak demek.

Bir yerden çalışarak kazancınız varsa eğer yayıncılıkta masraflarınızı karşılaycak kazanç elde edene kadar yine bir miktar para gidecek şirket masrafları sebebiyle.

%60 oran şu şekilde gidiyor.

Şahıs şirketi açtığın anda bir işletme sahibi olarak üzerine bakur prim borcu çıkıyor. Bunun aylık ödemesi en az 1200 TL küsur. Bunun bir de vergisini ödüyorsun.
Muhasebe ücretleri şu an 220-380 TL arasındaymış. Hizmete ve muhabecinin çalışma gücüne bağlı olarak bu değişiyor.
Kiracı olduğunuz durumda devlete kira stopajı ödemekle yükümlü kalıyorsunuz.
Gelir vergisi, KDV, genel vergi ödemeleri, vs etkenlerden yine aylık 500 TL bir para ortaya çıkıyor en az.

Şunu kesinlikle söylüyorum. 2500 TL altında bir geliriniz varsa kesinlikle para kazanımını aktif etmemek lazım.
Ben aktif edeyim yavaş yavaş para kazanarak gelişeyim derseniz eğer bu durumları göz önünde bulundurun.

Not: Bir yerde çalışan biriyseniz ve sigorta primi yatıyorsa size bakur priminden kurtuluyorsunuz. Bu da ayda 1200 TL küsur ödemeden kurtulmak demek.

Bir yerden çalışarak kazancınız varsa eğer yayıncılıkta masraflarınızı karşılaycak kazanç elde edene kadar yine bir miktar para gidecek şirket masrafları sebebiyle.

Bir sabit gider eşiği var evet, özellikle sigorta primi kısmında ama muhasebeci masrafları 500 civarı tüm tüm vergileri vs dahil (yaklaşık olarak) fakat burada işi bozan sigorta primi, eğer halihazırda sigorta yatıyor ise onda sorun yok, stopaj (kira) kısmına gelecek olur isek, sanal ofis ile o sorun ortadan kalkıyor ve KDV'li fatura kesildiği için KDV ile ilgili giderde gösterilebiliyor aylık 100-120 TL civarı sanal ofis kiraları ki yıllık ödeniyor bu rakam. Yani üç aşağı beş yukarı sigorta primi ödemeyecek bir kişi için aylık eşik 700 TL gibi diyebiliriz sabit gider olarak. Yani bu oran o halde 700 TL kazanan biri için %100 olur fakat bunlar vergi de olmuyor tam olarak muhasebeci gideri sanal ofis gideri falan. Çünkü vergiden bu rakamlarda kaçınmak çok kolay aracının yakıt masrafını telefon faturanı üç beş harcamanı ekler bahsettiğiniz 500 TL civarı gelir vergisinden kaçınırsınız.

Konumuza dönecek olursak bu YouTube vergi düzenlemesine ilişkin güncel ve net bilgi sahibi olan var mı merakla beklenen bir konu çünkü.
Hayır. Yeni tasarı bütün mükelleflerin en az %40 vergi ödemesini içeriyor.

Emin misiniz? Paylaşabilir biraz daha bilgi ve kaynak paylaşabilir misiniz? Çünkü böyle lanse edilmedi aslında benim merak ettiğim şeyler bunlar, bu kanun teklifi aşağıda görüldüğü gibi duyuruldu çünkü?

Sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinde kazanç istisnası getirilecek. Buna göre, internet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden istisna tutulacak. Bu istisnadan faydalanılabilmesi için Türkiye'de kurulu bankalarda bir hesap açılması ve bu faaliyetlere ilişkin tüm hasılatın münhasıran bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi şart olacak.

Bankalar, bu kapsamda açılan hesaplara aktarılan hasılat tutarı üzerinden, aktarım tarihi itibarıyla yüzde 15 oranında gelir vergisi tevkifatı yapmak ve gelir vergisi Kanunu'nun "muhtasar beyanname" ve "vergi tevkifatının yatırılması" başlıklı maddelerindeki esaslar çerçevesinde beyan edip ödemekle yükümlü olacak. Bu tutar üzerinden ayrıca tevkifat yapılmayacak.

Mükelleflerin, düzenleme kapsamı dışında başka faaliyetlerinden kaynaklanan kazanç ya da iratlarının bulunması istisnadan faydalanmalarına engel olmayacak.
haber giriş: 1 Ekim 2021 cuma 12:08son güncelleme: 1 Ekim 2021 cuma 15:26 kaynak: TRT haber

Son düzenleme:
Emin misiniz? Paylaşabilir biraz daha bilgi ve kaynak paylaşabilir misiniz? Çünkü böyle lanse edilmedi aslında benim merak ettiğim şeyler bunlar, bu kanun teklifi aşağıda görüldüğü gibi duyuruldu çünkü?
Hocam kanun teklifini kasıtlı olarak çarpıtıyorlar. %15 gelir vergisi tahsilatı yapmak kısmı zaten kazandığınız üzerinden zam gibi gerçekleşecek. Yani halihazırda bir şirketiniz varsa ve bu yol ile bir de banka hesabı elde ederseniz, şirketiniz zaten %22 oranında gelir vergisi öderken hesap yoluyla bir %15 daha vergi ödemiş olacak. Bir nevi tuzak. Oraya çekmeye çalışıyorlar. Ben bu şekilde yorumladım. Çünkü muhtasar beyanname dediği otomatik olarak tahsil edilen bir vergi çeşidi. Ben de şirketim üzerinden vergi ödüyordum. Şartlar ağırlaştı ve eski YouTube kanalım askıya alındı bıraktım. Hatta bu konularla ilgili Sosyal'de açtığım konularım da mevcut.

Hocam kanun teklifini kasıtlı olarak çarpıtıyorlar. %15 gelir vergisi tahsilatı yapmak kısmı zaten kazandığınız üzerinden zam gibi gerçekleşecek. Yani halihazırda bir şirketiniz varsa ve bu yol ile bir de banka hesabı elde ederseniz, şirketiniz zaten %22 oranında gelir vergisi öderken hesap yoluyla bir %15 daha vergi ödemiş olacak. Bir nevi tuzak. Oraya çekmeye çalışıyorlar. Ben bu şekilde yorumladım. Çünkü muhtasar beyanname dediği otomatik olarak tahsil edilen bir vergi çeşidi. Ben de şirketim üzerinden vergi ödüyordum. Şartlar ağırlaştı ve eski YouTube kanalım askıya alındı bıraktım. Hatta bu konularla ilgili Sosyal'de açtığım konularım da mevcut.

Konuyu takip ediyorum henüz bir açıklama yok, ama yorumlarda 650 bin TL ye kadar (yıllık) kazanç sağlayanlar için bu kaynağından kesinti yöntemi ile sadece %15 vergi 650 bin TL üzeri kazanç sağlayanlara ise şirketleşme durumu olacak şeklinde yorumlanıyor uzmanlar tarafından. Bakalım zaman içerisinde göreceğiz.

Tam metne ve ilerleme durumuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. "Gündeme girecek" olarak işaretlenmiş durumda kanun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Teklif kanunlaşmış, CB onaylayıp Resmi Gazete'de yayınlanınca yürürlüğe girecektir, detayları net öğreniriz.

Son düzenleme:
Tam metne ve ilerleme durumuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. "gündeme girecek" olarak işaretlenmiş durumda kanun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
teklif kanunlaşmış, cb onaylayıp resmi Gazete'de yayınlanınca yürürlüğe girecektir, detayları net öğreniriz.

Hadi bakalım hayırlısı detayları bekleyeceğiz yürürlüğe girer girmez şimdiden az gelir kazananlara hayırlı olsun diyelim.

Geri
Yukarı