YouTube'da çocuk istismarı yapan kanallar

Aynı gevşek diziler gibi videolar işte.
Bir de böyle şeyleri bakkala gidip ekmek almak gibi anlatmaları yok mu?
Böyle şeyler git gide normalleşiyor. Sonumuz hayır olsun.

Aynı şekilde katılıyorum. Sigaraya sansür ama kahvehaneler duman altı küfüre sansür ama trafikte senin ananı avradını. Ama Allah'ın adını ağzına alıp karına vurunca sansür yok. Filmlerde adam vurmaya sansür yok. Çünkü sigaraya ve küfüre sansür gelince ülkemizdeki insanlar adablı beyefendi sarkıntılık yapmayan şerefli insanlar oluyorlar. Çünkü ülkemizin %99.9 müslüman değil mi?

Medya ve sosyal medyada sürüsüyle kötü içerik barındıran oluşum var. İşin çevrim içi kısmı için hala tam kontrol mekanizmaları gelişmiş değil. Sözü edilen kanalın çocuklar için içerik ürettiğine dair bir şey yok gibi duruyor. Diğer taraftan YouTube tarafında ve daha birçoklarında yaşlara göre kategorilere ayırma ve uyarı gibi zorunlulukların olmaması her yaştan izleyiciye her içeriği ulaşılabilir kılıyor. Bu YouTube, Wattpad, Twitch gibi birçok platform için geçerli.

Bahsi geçen kanalın tüm içeriklerine bakmadım ancak baktıklarım hikayelerin yurt dışı kaynaklı aparma işler olduğunu gösteriyor. Kanal bunları bir masal gibi de anlatmamış. ''15 yaşında hamile kaldım'' başlığı altındaki konu da bildiğimiz 2007 yılında çıkmış olan Juno adlı filmin konusu. Uluslararası ödüller almış hemen her ülkede dolaşıma girmiş TV'de bile yayınlanmış bir filmden bahsediyoruz. İstismar konusu bu içerik için tartışmalı doğrusu. İşin sıkıntılı kısmı herhangi bir yaş sınırına tabi olmadan o içeriğe ulaşabilmek.

Özellikle etkili biri tepki çekmesi olası bir şeye karşı sesini çıkardığı zaman büyük bir kitle anlamaya bile gerek duymadan linç için girişiyor. İçerikler dandik ve kötü, her yaş için uygun olmayabilir ama her gün birçok platformda benzer şeyler yaşanıyor. Twitch ve benzer platformlarda çok sayıda yayıncı her türlü küfür kıyamet yayın açıyor, Wattpad gibi platformlarda buna benzer ''kötü'' hikayeler yayınlanıyor.

Şu an için etkili bir uyarı mekanizması işlemediği için çocukları korumak yine çocukların yakınlarına düşüyor. Tek tek kanallara veya kişilere tepki göstermek sorunları çözemez. Yapılması gereken platformları daha iyi kontrole zorlamak ve yaş sınırı uyarısı zorunluluğu tarzı koruma mekanizmaları oluşturtmak olmalı. Bunu da bireyler olarak nasıl yapabiliriz emin değilim.

Tam ben de o kanallardan birini şikayet ediyordum.

Şikayet ederseniz sevinirim.
Bu kanal tam olarak tam ne yaptı hocam?

Güncelleme: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklama yaptı. Konu savcılığa intikal etti.

Bu kanalın neden olduğunu anlamadım.
Screenshot_2020-05-31 oyuncak avı - YouTube.png

Ama bu kanalı hepiniz anlamışşınızdır.

Videoları kaldırıyorlar sanıırım. 15 yaşında 40 yaşındaki üvey babamı ayarttım, ablamın erkek arkadaşını onun kıyafetıyle baştan cıkarttım, 15 yaşında hamile kaldım vs bir sürü videolar vardı, bulamıyorum şu an.

Bahsini ettiğim kanal değişik konulu tüm videolarını kaldırmış. O yüzden şu an göremiyorsunuz. @rootz @kerobey

Haluk Levent'in twiti üzerine çok yoğun şikayet veya baskıdan dolayı kaldırdılar muhtemelen.

Güncelleme 2: Emniyet Genel Müdürlüğü açıklama yaptı.
Hikayem Bitmedi, Gerçek Hikayeler ve İşte Benim Hikayem kanallarının anasayfalarına ulaşmaya çalışıldığında "Bu kanal ülkenizde kullanılamıyor." hatası karşınıza çıkıyor. Ancak videolar açık.
istismarcılar kapatıldı.PNG

Yeni konular

Geri
Yukarı