YouTube'da Eserlerin Telif Hakkı Olup Olmadığını Anlama

Telif denilen eser sahipliği hakkı sadece youtube üzerinden değerlendirilecekse; Modaratörlerden rica ediyorum; başlık "Youtube da müziklerin telif hakkı olup olmadığını anlama" şeklinde değiştirilsin.

Telif dediğimiz mesele bütün yaşamı kapsar. Bunun karar mekanizması youtube değildir.

Billie Eilish'in bir müziğini kullanmak istiyorum,eğer videomda kullanırsam nasıl bir sorun ile karşılaşırım ?​

Telif yiyerek o videodan para kazanamazsınız. Kanalınıza bir etkisi olmaz, sadece o videodan elde edilen gelir müziğiyle alakalı kişiye gider.
Hocam selam. İlk defa youtube video yayınlayacağım. Maddi bir beklentim yok. Sadece video sansürlenmeden yayımlansın yeter. Ancak videoda 7-8 tane müzik var. Hepsi bilindik müzikler. Hepsi telifli tahminimce. Ben bu videoyu olduğu gibi yayınlayabilir miyim? veya ne yapmam gerekli.
(Para kazanma vs hiçbir şey önemli değil. Davalık olmasak yeter :D )

Hocam selam. İlk defa youtube video yayınlayacağım. Maddi bir beklentim yok. Sadece video sansürlenmeden yayımlansın yeter. Ancak videoda 7-8 tane müzik var. Hepsi bilindik müzikler. Hepsi telifli tahminimce. Ben bu videoyu olduğu gibi yayınlayabilir miyim? veya ne yapmam gerekli.
(Para kazanma vs hiçbir şey önemli değil. Davalık olmasak yeter :D )
Yayınlayabilirsin. Videonun görüntülenmesinde bir engel çıkmaz.

TV kanalları görüntüleri dışında genellikle dava açılmaz. Özellikle müzik işleri YouTube politikalarıyla hallediliyor. Yani dava muhabbeti abes onu konuşmaya bile gerek yok.

Abesmiş gerçekten.
Erkan Koray' a da durumu anlatırsan sevinirim.
Daha önce de demiştim. Youtube dan ban yemekle sıyrılamazsınız. Hırsızlık suçlamasıyla hakkınızda dava açılabilir.

Abesmiş gerçekten.
Erkan Koray' a da durumu anlatırsan sevinirim.
Daha önce de demiştim. Youtube dan ban yemekle sıyrılamazsınız. Hırsızlık suçlamasıyla hakkınızda dava açılabilir.

Emmi haftalar geçti hala anlamış değilsin. Açılamaz demiyorum açmazlar diyorum. Anca Erkin Koray gibi kuşağı çok ilerde adamlara denk gelirsin böyle. Aynı açıklamayı yeni nesil hiçbir sanatçıdan duyamazsın. Dava işleri falan geçti artık. Kimse bu uzun süreçle uğraşmıyor ve YouTube her türlü kolaylığı sanatçıyı sağlıyor. YouTube yeter ki şarkı sahibinin sen olduğunu bilsin.

Dava işleri falan geçti artık. Kimse bu uzun süreçle uğraşmıyor ve YouTube her türlü kolaylığı sanatçıyı sağlıyor. YouTube yeter ki şarkı sahibinin sen olduğunu bilsin.
Erkin KORAY' a Boşa uğraştığını söylersin artık. Youtubenin sağladığı kolaylıklardan faydalanmak varken dava açmasın.

Emmi haftalar geçti hala anlamış değilsin.

Anlamayan sensin malesef... Tartışılacak bir yanı yok bu meselenin.

Kanuna uymak yerine; insanlara " bir şey olmaz " tavsiyesi yapıyorsun başından beri.

Eserin / sanatçınn küçüğü büyüğü olmaz. O hakka sahip olan istediği an ve uyarmaksızın dava hakkını kullanabilir.

Son düzenleme:
Inshot'ta var olan müzikler telifli değil, değil mi?
YouTube'da videoda kullandiğimda, yani kanal iş ortakliysa problem olur mu?

Diğer merak ettigim şey; telifli dahi olsa bir müzik onu koyabileceğimiz minimum bir süre var mı? 40 saniye dahi olsa uyari getirir mi?
Ticari kullanima acik telifsiz muzikler nerede vardır?

Müzik sahibi seni tanıyorsa ve ondan müziğini kullanmak için izin aldıysan telif yemez. Ama sahibi seni kandırıp telif atabilir telifli müzik koyma limiti yok 2 saniyeliğine bile olsa YouTube algılar onun yerine müziğin orijinali değil de değiştirilmiş halini atabilirsi. N ama anlaşılmayacak kadar.

YouTube'da FIFA 22'deki Mac'ları kayıt edip YouTube attım ilk seferinde telif hakkı vardır diye yazıyordu sonra gereken yanlısları bulup öyle yükledim su an da telif hakkı yazmıyor ama acaba telifli olabiilir mi telif hakkı göstermese bile?

Yeni konular

Geri
Yukarı