Yüksek bütçeli sistemler toplanıyor mu?

Merhaba,

Açılan konularda 5.000 TL -30.000 TL arası sistem toplama yada önerisi 5.000- 20.000 TL arası değişen NB önerisi falan gibi konular görüyorum. Bu konular fake mi acaba yoksa ciddi anlamda insanlar bu rakamlara sistem mi topluyor, yoksa sadece sormak için mi soruluyor. Bunu neden soruyorum aslında, ben evlendiğimden beri yaklaşık 9 sene olacak 1 tane oyun için Notebook (Monster) almak istiyordum, baktığım dönemde 2750-3300 TL arası fiyatları vardı. Ama bir türlü kısmet olmadı para çıkışmadı farklı ihtiyaçlar çıktı vs. hep ertelemek zorunda kaldım ve alamadım durum hala aynı şekliyle devam ediyor. Ama buradaki arkadaşların konularına baktığım zaman ve gördüğüm rakamlar karşısında şahsen şaşırıyorum. Ciddi rakamlarda sistemler ve oyuncu bilgisayarları soruyor arkadaşlar. Gerçekten bu kadar maddi anlamda iyi miyiz yoksa benim mi ruhum fakir kalmış. Naçizane yorumlarınızı rica ederim.
Bazıları fake olabilir ama gerçeklik payı yüksek. Örnek vermem gerekirse ben indirimleri kovalayarak, daha toplayamadım ama topladığım zaman ortalama 12 bin TL tutarında olacak ama yurt dışında ki bir vatandaş benim 12 bin birim paraya topladığım kasayı, kendisi yaklaşık 2000 birim paraya toplayabiliyor. İş bu şekilde olunca doğal olarak ne kadar fake gibi gözükse de gerçeklik payı yüksek.

Aynı sorular benim kafamı da kurcalıyor. Oyun için 10.000 TL'ye kadar olanları anlayabiliyorum. İş amaçlı alıp 15.000 TL'ye kadar olanları da anlıyorum sonuçta adam oradan ekmek yiyecek sağlam olması lazım. Ama daha üstünü benimde aklım almıyor. Aylık nasıl bir gelirleri varda 20-30bin bir bilgisayara ayırabiliyorlar. Ben i7-7700hq, gtx 1050'yi 3.000TL'ye buldum diye baya sevinmiştim :D

işte demek istediğim de bu aslında nasıl bir gelir var ki o paralar veriliyor. Biz boşa ağlanıyoruz demek ki insanlar fakirleşti diye :)
İnsanlar fakirleşti de, kovalaklık ve gösteriş merakı had safhada. Çok düşünmenize gerek yok kafanızı camdan çıkartın ve dışarıya bakın. Dışarıda Dünya pazarında 50 bin birim para olup biz de 400 bin TL olan arabaları sürü halinde göreceksiniz. Şahsen çocukluğumdan beri aşırı otomobil meraklısı biri olarak 2 yıl önce boş, plastik jantlı, sis farları olmayan BMW gördüm. Almak zorunda değilsin kardeşim değil mi? :)

işte demek istediğim de bu aslında nasıl bir gelir var ki o paralar veriliyor. Biz boşa ağlanıyoruz demek ki insanlar fakirleşti diye :)
@TC Mert Çakır 'ın dediği gibi. Son birkaç yıldır geçim zorlaşıyor desekte arabalar Mercedes, BMW olmaya başlıyor. Birileri çok sağlam kazanıyor olmalı ve çevresine dağıtıyor olmalı :D Yoksa bu dönemde bankalarda öyle kolay kolay her araba alıcam diyene kredi vermez. Ama adam heveslidir 20 sene kenara atıp biriktirmiştir bi şekilde almıştır isterse en boşu olsun. Helali hoş olsun o araba ona :) Zaten bildiğim kadarıyla vergi olayında marka fark etmiyor, motor büyüklüğü önemli. Ha BMW1.6 olmuş, ha Renault 1.6 olmuş :D

@TC Mert Çakır 'ın dediği gibi. Son birkaç yıldır geçim zorlaşıyor desekte arabalar Mercedes, BMW olmaya başlıyor. Birileri çok sağlam kazanıyor olmalı ve çevresine dağıtıyor olmalı :D Yoksa bu dönemde bankalarda öyle kolay kolay her araba alıcam diyene kredi vermez. Ama adam heveslidir 20 sene kenara atıp biriktirmiştir bi şekilde almıştır isterse en boşu olsun. Helali hoş olsun o araba ona :) Zaten bildiğim kadarıyla vergi olayında marka fark etmiyor, motor büyüklüğü önemli. Ha BMW1.6 olmuş, ha Renault 1.6 olmuş :D
Haklısın dostum ama insan da BMW'ye bindiği zaman arka camların çevirerek açılmasını ve park ederken 'Aaa plastik jantı sürttürüp çatlatmışım' demekte istemez yani :D

Aynı sorular benim kafamı da kurcalıyor. Oyun için 10.000 TL'ye kadar olanları anlayabiliyorum. İş amaçlı alıp 15.000 TL'ye kadar olanları da anlıyorum sonuçta adam oradan ekmek yiyecek sağlam olması lazım. Ama daha üstünü benimde aklım almıyor. Aylık nasıl bir gelirleri varda 20-30bin bir bilgisayara ayırabiliyorlar. Ben i7-7700hq, gtx 1050'yi 3.000TL'ye buldum diye baya sevinmiştim :D
İnsanlar zevkleri için gözünü kırpmadan harcama yaparlar. Bu böyle idi böylede devam eder. Buna oyun gözüyle bakılmaması lazım. Genel olarak zevkleri için bakılması daha doğru olur. Kimisi gider lüks yerlerde birşey yiyip içerken acımaz. Kimisi oyun oynamak için. Kimisi balık tutmak için milyarları döker. Örneğin babam, kilosu kırk liralık balık için elli bin liralık masraf yapıp tekne aldı. Balık malık yediğide yok hee öyle, tutuğunu kolu komşuya veriyor. Oyun oynamak için dizilen bilgisayarın ayrı bir keyfi var. Sadece oyun esnasında yüksek FPS alırken alınan bir zevk değil bu. O parçaları güzel tamamlayıp istediğin hızı elde etmek. İlk zamanlarda şöyle bi bilgisayara bakarken,abi çok iyi oldu yaa diyip sigara yakmak ayrı bir keyif veriyor. Şey gibi düşün bir MMORPG oynarken sadece PVP kazanmak keyif vermiyor. O PVP'yi kazanana kadar ne çektiklerin ve sonunda o itemleri giyip dolanırken bile haz alıyorsun. Bu da onun gibi bir şey, foruma yazdığın andan itibaren keyif almaya başlıyorsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Haklısın dostum ama insan da BMW'ye bindiği zaman arka camların çevirerek açılmasını ve park ederken 'Aaa plastik jantı sürttürüp çatlatmışım' demekte istemez yani :D
Kredi çekip alan hakkıyla borca girip düzgününü alsın zaten :D
Bunda birde X ve Y kuşağı olayı var aslında. X kuşağı anne-baba ve büyükler yani belli bir yılda doğanlar daha tutumlu hep kenarda olsun, ileride ne olacağı belli olmaz diyerek davranıyor. Y kuşağı ise ileriyi düşünmeden şu anı yaşıyor. Lüks arabaların geneli 25-30 yaş civarında. Miras bir ev kalıyor adam direk satıp arabaya yatırıyor :D Yalan yok bazen bende böyleyim, saçma harcamalar yapabiliyorum. Şu bir haftadır usb led şerit ve notebook çantası bakıyorum :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı