Yüksek CPU sıcaklığından dolayı FPS düşüşü

cagriyilmaz26

Femtopat
Henüz 1 ay önce aldığım laptop ağır oyunlarda CPU sıcaklığı çok yüksek olduğundan laptop CPU hızını düşürüyor ve ani FPS düşüşü oluyor bir süre sonra soğuyunca tekrak yükseliyor. Acaba işlemcide termal macun olmama ihtimali var mıdır? Ya da ne gibi çözümler önerirsiniz? Soğutucu fayda eder mi?

Acer Nitro 5.
i7 10TH nesil.
RTX 2060.
16 GB RAM.
512 GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kalitesiz bir termal macun olabilir. İstersen macun yenile, istersen soğutucu al ya da İntel XTU ile voltaj düşürme işlemi gerçekleştir.

Aynı sorunu kuzenim yaşıyordu. İlk iş bir laptop soğutucusu aldık ve oyunlardaki yüksek sıcaklık değerlerinden dolayı kapanan, donan laptop artık tıkır tıkır oynatmaya başladı. Öyle pahalı bir şey de almadık aslında. Bence ilk iş kendine bir laptop soğutucusu almalısın. Ardından bir termal macun değişikliği ile bu sorundan en azından birkaç ay kurtulabileceğini düşünüyorum 👍

Yapabileceğin işlemler:

1. Undervolt yapmak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2. Yaz aylarında olduğumuzu düşünür isek, soğutucu almak olabilir.

3. Tozlanmış ise (düşük ihtimal 1 ayda tozlanmamıştır herhalde) tozunu almak.

Termal macun 1 ayda iletkenliğini kaybedecek bir şey değil. Dandik bir termal macun ise (ki sanmıyorum) değiştirilebilir tabii yine de.

Son düzenleme:
Henüz 1 ay önce aldığım laptop ağır oyunlarda CPU sıcaklığı çok yüksek olduğundan laptop CPU hızını düşürüyor ve ani FPS düşüşü oluyor bir süre sonra soğuyunca tekrak yükseliyor. Acaba işlemcide termal macun olmama ihtimali var mıdır? Ya da ne gibi çözümler önerirsiniz? Soğutucu fayda eder mi?

Acer Nitro 5.
i7 10TH nesil.
RTX 2060.
16 GB RAM.
512 GB SSD.

Termal macununu yenilemeni öneririm. (Cooler Master marka kullanabilirsin). Bir de soğutucu almalısın malum yaz aylarında daha çok başına gelecek.

10.nesil işlemcilere undervolt işlemi yapılmıyor diye biliyorum, kullandığınız cihaza göre sıcaklık değerleri değişir. Sizin kullandığınız cihaz ince bir cihaz ise sıcaklıkların çok yükselmesi normal bir durum, garanti devam edecekse cihazı açıp repaste yaptırabilirsiniz; MasterGel Pro kesinlikle öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı