Yüksek devirde fan kullanmak mantıklı mı?

EmoWanKenobi

Centipat
Yer
Şırnak Beytüşşebap
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel i5 13400F | Anakart: ASUS TUF Gaming B760M Plus WiFi | Ekran Kartı: ASUS TUF Gaming 4070 OC 12GB | SSD: Kingston NV2 1TB | Kasa: ASUS TUF GAMİNG GT501 | Güç Kaynağı: ASUS ROG STRIX 850G 80+ 850W
Meslek
Filozof
Selam. Kasa çok ısınmasın diye fanları hep en yüksekte kullanıyorumm 3200 RPM de yani.
Ses konusunda sorun yaşamıyorum. Lakin Full hızda günde 5-6 saat kullanmak zararlı mıdır?

İşlemci 70 dereceyi geçmiyor.
Ekran kartı da 62 dereceyi geçmiyor.

Fanlarım:
- Intel'in yeni stok soğutucusu (i5-13400F nin)
-3x120 ön 1x140 arka fan (ASUS TUF GT501'in )

Selam. Kasa çok ısınmasın diye fanları hep en yüksekte kullanıyorumm 3200 RPM de yani.
Ses konusunda sorun yaşamıyorum. Lakin Full hızda günde 5-6 saat kullanmak zararlı mıdır?

Fanlarım:

Daha iyi öyle kullanman daha iyi performans alırsın.

Fanlarım:

Bu fan sürekli döner hızlıda dönse bozulmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Böyle yapmak yerine agresif şekilde belli bir dereceyi geçer geçmez kendini fulleyen bir fan ayarı yapsanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Hem boşuna elektrik yakmaz (Çok da yakmaz da işte tasarruf tasarrufdur) hem de ses de sorun olmaz.

Bir zararı olmadığını iddia etmek için fen ve teknoloji dersi bile görmemiş olmanız gerekir. Fanların milleri bir yatak içinde çalışır ve bu yataklar bilinçli bir şekilde üreticiler tarafında ideal miktarda hatta genellikle hiç yağlanmaz. Sürtünme dediğimiz olayda elbette yatakta aşınmaya ve zaman içinde fan milinin ideal olanın daha üzerinde bir boşlukta dönmesi sebebi ile yalpa yapmasına yani garip sesler çıkartmasına sebep olur. Dönen bir nesnenin maksimum deviri o ürünün ihtiyaç halinde ve kısa süreli olarak kullanılması üzerine tasarlanmıştır. Yani sistem gerçekten soğuma konusunda yetersiz kalıyorsa fan anlık bir pik yapar ve kısa süre içerisinde yaptığı ani ısı düşüşü ile tekrar devirini düşürür. Hadi bunu geçin araba motorunu ele alalım, üretici sollamalar gibi gerçekten ihtiyaç halinde bile devir saatinde kırmızı noktalı aralıkda 5 saniye, Full kırmızı çizgide 2 saniyeden fazla kalmasını önermez. Arabayı yola çıkartın ve sürekli redline ile gidin bakalım bir zararı oluyor mu diye.

Fanlarım:

Şunada açıklık getirim sen bu sistemi ömür boyu kullanmayacaksın yani bu sistemleri üreten firma sana ömür boyu garanti vermiyor fan bozulsada sıkıntı değil değişir senin o sistemi kullanırken alacağın performans önemli malum sistem parçaları fanlardan kat kat daha pahalı fan değişen bir şey sen performansa bak sistem parçaların ne kadar soğuksa ömrü o kadar yüksek olur bu da senin faydana çünkü sistem parçaları daha önemli senin için sıkıntı çıkarmaz sen o 3200 RPM değerinde sabit kullanırsan senin faydana.

Bence ideal bir kullanım değil. Fanların kullanım ömrünü de kısaltacağına inanıyorum. Bence ideali belli bir sıcaklık hedefi belirlemek ve o hedefi aşmadığı sürece fanları mümkün olan en düşük devirde kullanmak. Sessizlik bence bir lükstür, bu lüksten vazgeçmeyin derim.

Bence ideal bir kullanım değil. Fanların kullanım ömrünü de kısaltacağına inanıyorum. Bence ideali belli bir sıcaklık hedefi belirlemek ve o hedefi aşmadığı sürece fanları mümkün olan en düşük devirde kullanmak. Sessizlik bence bir lükstür, bu lüksten vazgeçmeyin derim.
Ses konusunda sorun yaşamıyorum. PC yi balkon da kullanıyorum.

Geri
Yukarı