Yüksek dpc gecikmesi

Reaxein

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Selamlar.
Bir süredir bu sorunla uğraşıyorum ancak halen daha neden olduğunu çözemedim.
Valorant CS:GO vb oyunlarda dpc gecikmesi çok yüksek çıkıyor. Latencymon programı ile test yaptım bundan önce de format atmayı da denedim bir süre sonra yine yükselmeye başladı. DDU ile güvenli modda kaldırıp NVIDIA driverinı tekrar yükledim ancak halen daha yüksek çıkıyor attığım fotoğraftaki değer gördüğüm en düşüğü 15 20 dakikanın sonunda turuncu ile kırmızı arasına yaklaşıyor.

Sistemim.
Ryzen 3 1200.
Gigabyte A320M-S2H
Gigabyte GTX 750 1GB.
16 GB 3200MHz RAM.
İşletim sistemi Windows 10.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    48,2 KB · Görüntüleme: 260
Aynı sorunu yaşıyorum. Hatta bu sorunu çok fazla yaşayan var ama bir çözümü henüz bulanamadı.

Cevaplarınız için teşekkürler. Sorunu çözdüm Valorant'ta tam ekran iyileştirmelerini kapattığım zaman yükseliyor CS:GO'da ise açıkken yükseliyor. Bundan önce alakası yoktu ama şu an tam ekran iyileştirmeleri yüzünden bu şekilde yükseliyormuş bir kapatmayı deneyin sizde belki yardımcı olur. Ekstra olarak diğer önerdiğiniz program ile de denemiştim onda gecikmeler daha yüksek gösteriyordu.

Cevaplarınız için teşekkürler. Sorunu çözdüm Valorant'ta tam ekran iyileştirmelerini kapattığım zaman yükseliyor CS:GO'da ise açıkken yükseliyor. Bundan önce alakası yoktu ama şu an tam ekran iyileştirmeleri yüzünden bu şekilde yükseliyormuş bir kapatmayı deneyin sizde belki yardımcı olur. Ekstra olarak diğer önerdiğiniz program ile de denemiştim onda gecikmeler daha yüksek gösteriyordu.
Sorununuzun çözüldüğüne sevindim. Bende LatencyMon ile baktığımda çok yüksek gösteriyordu. DPC Latency Checker ile baktığımda ise düşük gösteriyordu.

Selamlar sorunum çözüldü sandım fakat çözülmemiş. Aşağıda ilk fotoğrafta görünen highest execution time sadece düşüş göstermiş latecy checker oyun açıkken sarının altına düşmüyor.
Dpc gecikmesi yapanları işaretledim toplam 8 9 mslik ciddi bir gecikme yapıyorlar oyun açık olduğu dakikalarda daha da yükselmeye devam ediyor.

Dosya Ekleri

• asd.png
    asd.png
    51,2 KB · Görüntüleme: 159
  • Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    241,9 KB · Görüntüleme: 166
  • Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    26 KB · Görüntüleme: 142
MSI_util_v3 kullanarak ekran kartınızın prioity değerini high ve Interrupt Affinity Policy Tool programını acarak ekran kartınzı boş bir cpu ya atayarak tekrar deneyebilirsiniz. Ben bu şekilde cozebildim surucu olarak 466.11 i kullanıyorum.

Msı_util_v3 kullanarak ekran kartınızın prioity değerini High ve ınterrupt affinity policy tool programını acarak ekran kartınzı boş bir CPU'ya atayarak tekrar deneyebilirsiniz. Ben bu şekilde cozebildim sürücü olarak 466.11'i kullanıyorum.

nvlddmkm.sys
NVIDIA Windows kernel mode driver, version 465.89 dpc gecikmesini birazda olsun düşürdü ancak en yüksek olan Wdf01000.sys hala yüksek onun ne olduğunu halen anlamadım.

Wdf01000.sys
Çekirdek modu sürücü çatısı çalıştırma zamanı asıl dpc gecikmesini yükselten bu nasıl düzeltebilirim?
Yani oyun ne kadar açık kalırsa dpc count o kadar çok çıkıyor.

Bunu aygıt yonetıcısını acın ve sırayla donanımları devredısı bırakıp test ederek bulabılırsınız. Ornegın rtx 2060 ekran kartını devredısı yapın ve latencymon calıstırıp bakın sonra wıfı yada dıger ag bagdastırıcılarını.
Bazen hd audıo drıver ı da boyle bır sorun yapıyor.
affinity policy tool programını kullanabılırsenız cok ıse yarıyor. Ornegın ekran kartını cpu 4 e ses kartını cpu 5 e atayın bayagı bır dusuruyor latency olayını.

Bunu aygıt yonetıcısını acın ve sırayla donanımları devre dışı bırakıp test ederek bulabılırsınız. Ornegın RTX 2060 ekran kartını devre dışı yapın ve latencymon calıstırıp bakın sonra Wi-Fi'ya da dıger ag bagdastırıcılarını.
Bazen HD Audio drıver ı da boyle bır sorun yapıyor.
Affinity policy tool programını kullanabılırsenız cok ıse yarıyor. Ornegın ekran kartını CPU 4'e ses kartını CPU 5'e atayın bayagı bır dusuruyor latency olayını.

Teşekkürler deneyeceğim.

Geri
Yukarı