Yüksek fan kullanımı zarar verir mi?

Askerr

Centipat
Daha fazla  
Ekran kartımı %100 kullanıyorken fan kullanımını da %99'a çıkarıyor ve sıcaklık 70 dereceyi geçmiyor. 68, 69, 70 derecelerde geziniyor fakat bu kadar fan kullanması zarar vermez mi fan kullanımını nasıl azaltırım? Ekran kartı uçacakmış gibi hissediyorum, ekran kartı modeli RX580.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartınızı %100 kullandırtan işlemciyi merak ettim açıkçası. RX580'lerde fan zaten belirli seviyeden sonra kendiliğinden çalışmakta. Ama özel ayar yapıp hangi derecede hangi RPMde çalışacağını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca ekran kartını söküp bi tozunu almakta fayda var.

Ekran kartınızı %100 kullandırtan işlemciyi merak ettim açıkçası. RX580'lerde fan zaten belirli seviyeden sonra kendiliğinden çalışmakta. Ama özel ayar yapıp hangi derecede hangi RPM'de çalışacağını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca ekran kartını söküp bir tozunu almakta fayda var.

i5 3470 işlemci fakat GPU zorlayan oyunlar olduğu için %100 kullanması normal ekran kartı yeni temizlendi.

Son düzenleyen: Moderatör:
O işlemciyle ekran kartını %100 değerinde kullanma ihtimalinle Hulk'un gerçek olma ihtimali aynı.

Hulk demek ki gerçekmiş
Değerler onu gösteriyor

Fanların ömrünü yer. GPU kontrol programıyla fan devrini düşürebilirsiniz ama %99'da o sıcaklığı görüyorsa çok mantıklı olmayabilir. Onun yerine ayarlardan ödün vermeniz daha iyi olacaktır.

Hocam kasa fazla hava almıyor ondan olabilir ama tek takıldığım şey 69 dereceyken %99 fan kullanımı çok fazla değil mi?

Hulk demek ki gerçekmiş
Değerler onu gösteriyor
Ekran kartını besleyen şey işlemcidir. O işlemciyle o ekran kartını %100 seviyesinde kullanabilmeniz mümkün değildir. Ayrıca belirtmek isterim ekran kartını yüzde kaç kullandığınızla sıcaklık değerinin pek alakası yok. Yani şöyle düşünün işlemciniz ekran kartınızı %50 kullandırtıyor bu yetmediği için ekran kartı ısınıyor. Rahatlayabilmesi için yüzdelik dilimini arttırması gerekir. Yani %40 ını kullanıp 70 derece alırsan %100 kullanıp 55 derece alabilirsin.

Yani o işlemciyle acayip dar boğaz olması gerekir. Ekran kartı da eski zaten, belki macun gitmiştir. Dedikleri gibi programlar kullanarak fan hızını düşürebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı