Yüksek gereksinimli oyunlar Gaming laptopun ömrünü azaltır mı?

VanitasEmir

Femtopat
Arkadaşlar iyi günler dilerim. Direkt konuya gelmek istiyorum. Hades 2 oynamak istiyorum laptopumda ama önerilen sistem gereksinimleri ile benim laptop donanımım (16 GB RAM, RTX 3050) birbirine yakın. Sorumsa şu, bu tarz gereksinimleri benimkine yakın oyunları oynamak laptopun ömrüne herhangi bir zararı var midir?

Laptopun ömrüne zarar vermez fakat yüksek performans çalıştığı için fanlar vs daha hızlı tozlanacaktır haliyle bu yüzden güncel temiz bakımı yapılmalı.

Arkadaşlar iyi günler dilerim. Direkt konuya gelmek istiyorum. Hades 2 oynamak istiyorum laptopumda ama önerilen sistem gereksinimleri ile benim laptop donanımım (16 GB RAM, RTX 3050) birbirine yakın. Sorumsa şu, bu tarz gereksinimleri benimkine yakın oyunları oynamak laptopun ömrüne herhangi bir zararı var midir?
Etki edebilir evet. Düzenli bakım ve uygun kullanım ile bu etkiyi azaltmak mümkün.

oynadığınız oyundan bağımsız çok uzun süreler sistemi zorlamak tabi ki ömrünü azaltabilir ancak bilinçli bir kullanıcısıysanız, laptopun bakımlarını vs zamanında yaparsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız. bunlar yeni nesil güçlü cihazlar zaten bir sorun olduğunda kendini her türlü korumaya alıyorlar.

belki en fazla batarya zarar görür onun dışında yüksek performansda zarar görmez. bataryanın zarar görme sebebide pc şarjda oynamak zorunda kalıcaksın çünkü bataryadayken düşük performans sağlar.

Nasıl yakın? Hades 2'nin gereksinimleri şöyle:
Screenshot_20240520-110358.png

PC zorlayan bir oyun değil.

Soruna gelirsek de hayır ömrünü azaltmaz, bilgisayarın ömrü diye bir şey yok, fanların ve aşınan parçaların ömrü olur, işlemcinin, ekran kartının ömrü olmaz. İyi bakımını yaptığın sürece 20 sene de oynarsın aynı bilgisayarda. Millet oyun açtı diye bilgisayar 1 yılda bozulacak sanıyor, böyle bir şey yok. Elimde hala çalışan ve hep oyun oynanmış hem 20 senelik masaüstü hem de 10 senelik laptop var, çalışıyor ikisi de.

Nasıl yakın? Hades 2'nin gereksinimleri şöyle:
Eki Görüntüle 2200106
PC zorlayan bir oyun değil.

Soruna gelirsek de hayır ömrünü azaltmaz, bilgisayarın ömrü diye bir şey yok, fanların ve aşınan parçaların ömrü olur, işlemcinin, ekran kartının ömrü olmaz. İyi bakımını yaptığın sürece 20 sene de oynarsın aynı bilgisayarda. Millet oyun açtı diye bilgisayar 1 yılda bozulacak sanıyor, böyle bir şey yok. Elimde hala çalışan ve hep oyun oynanmış hem 20 senelik masaüstü hem de 10 senelik laptop var, çalışıyor ikisi de.
Nasıl azaltmaz? O zaman mining yapılan bilgisayarların ömrü neden azalıyor?

Nasıl azaltmaz? O zaman mining yapılan bilgisayarların ömrü neden azalıyor?
Çünkü fanları yıpranmış oluyor, üzerine veri yazılan ve fiziksel olarak aşınan çipleri de tükenmiş oluyor. Normal kullanımda düşünmeye gerek olacak şeyler değil, zaten o seviyeye gelene kadar kart gerçekten eski kalıyor ve upgrade ediyorsunuz. Bu parçaların kendi voltaj korumaları, sıcaklık korumaları var. Bunları tetiklemeden kullandığınız sürece sıkıntı yok zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı