Yüksek gerilim yüzünden bilgisayar ve ekipmanlar yandı

383505

Hectopat
Gece yüksek gerilim oldu evdeki çoğu elektronik aletler bozuldu bilgisayar, klavye, mouse dahil. Şikayet ettiğimizde sorunun onlardan kaynaklı olmadığını söylediler. Bu bilgisayarı uzun emekler sayesinde almıştım durumum olmadığı için bilgisayardaki ekran kartını satıp anakarttan görüntü alıyordum. Ama bunu da elimden aldılar yüksek gerilim yüzünden bilgisayar yandı ne yapacağımı bilmiyorum.

TEDAŞ elektrik kullanıyoruz.

İktisadî devlet teşekkülü.
Davayı idarî yargıda tam yargı (yani idare hukukundaki karşılığı tazminat demek) davası şeklinde açmalısınız.
Karşı taraf devlet olduğu için işiniz zor.
Pek bir şey çıkacağını düşünmüyorum ama deneyebilirsiniz.
Davayı kaybederseniz yaklaşık 5500 TL'den az olmamak kaydıyla dava konusu meblağa oranla bir meblağı karşı tarafın avukatına para ödersiniz.
Süreç 1 yıl civarı sürecektir.
Süreç dosya üzerinden ilerleyecektir; mahkemede dava filan görülme söz konusu olmayacaktır.

Daha önce hiç iktisadî devlet teşekkülüne husumet gösterip dava açmadım eğer devlet aleyhine değil de asliye hukukta dava açmak icap ediyorsa, karşı tarafın avukatına ödeyeceğiniz meblağ en az 9200 TL olacaktır.

Garantiye de başvurabilirsiniz lakin size önceden SMS ile haber vermişlerse sonuç sizin hatanız olduğundan garanti de işe yaramayacaktır.

İktisadî devlet teşekkülü.
Davayı idarî yargıda tam yargı (yani idare hukukundaki karşılığı tazminat demek) davası şeklinde açmalısınız.
Karşı taraf devlet olduğu için işiniz zor.
Pek bir şey çıkacağını düşünmüyorum ama deneyebilirsiniz.
Davayı kaybederseniz yaklaşık 5500 TL'den az olmamak kaydıyla dava konusu meblağa oranla bir meblağı karşı tarafın avukatına para ödersiniz.
Süreç 1 yıl civarı sürecektir.
Süreç dosya üzerinden ilerleyecektir; mahkemede dava filan görülme söz konusu olmayacaktır.

Daha önce hiç iktisadî devlet teşekkülüne husumet gösterip dava açmadım eğer devlet aleyhine değil de asliye hukukta dava açmak icap ediyorsa, karşı tarafın avukatına ödeyeceğiniz meblağ en az 9200 TL olacaktır.

Garantiye de başvurabilirsiniz lakin size önceden SMS ile haber vermişlerse sonuç sizin hatanız olduğundan garanti de işe yaramayacaktır.
dedigim gibi kaçak akım korumalı priz kullanmadıgı için firma hiç bir şey karşılamayacaktır dava ederse hiç bir şey elde etmez zarardan başka birşey degildir

Arkadaşlar yeni bilgisayar için işe gireceğim. Sizce şu an tüm oyunları açabilecek bir sistem kaça patlar?

13-15 bin TL arası RTX 3060'lı ya da RX 6700'lü bir sistem alabilecegini düşünüyorum tabii parayı kazanana kadar o piyasa ne olur bilemem. Bir de konu içinde konu yasak normalde yeni bir konu açmanı öneririm daha iyi yardımcı olabilirler.

13-15 bin TL arası RTX 3060'lı ya da RX 6700'lü bir sistem alabilecegini düşünüyorum tabii parayı kazanana kadar o piyasa ne olur bilemem. Bir de konu içinde konu yasak normalde yeni bir konu açmanı öneririm daha iyi yardımcı olabilirler.
tamamdır hocam akşam açarım teşekkür ederim.

Arkadaşlar yeni bilgisayar için işe gireceğim. Sizce şu an tüm oyunları açabilecek bir sistem kaça patlar?

15-16k arası 3060 Ti'ya da RX 6700XT bir sistem alınabilir. 11-12K bütçede RX6600'lü ya da RTX 3060'lı sistemler olabiliyor.

Artı -1 Eksi
Hocam benzer durum bizim de başımıza gelmişti kaç sene önce hatırlamıyorum, LG televizyonumuz vardı (birde mükemmel sihirli kumandası) televizyonun anakartı yanmıştı galiba parçası çok pahalı olduğu için yaptırmak yerine Arçelik marka bir televizyon aldık ve onun yanı sıra Yedaş veya Tedaş ikisinden biriydi onlara başvurduk 2 sene sonra geri cevap geldi ve şaka gibi mağduriyetiniz için 40 TL ödemeyi almak için ofisimize bekliyoruz gibi saçma bir dilekçe yolladılar evimize

Yıllar önce Toroslar elektirik dağıtamama a.ş. ile yaptığım telefon konuşmasında bu tür durumda onların garantisi altında olduğunu söylemişti. Hiç bekletmeden yetkili mercilere başvurun.

Aynısı bizim başımıza da geldi. Sigorta yüksek gerilimde tam çalışmadı bundan dolayı evin kombisi, modem, şarj aletleri ve birkaç ampul yandı. Babam ardından TEDAŞ la konuştu incelemeye geleceklerini söyledi. Sonrasında babam hasar tutanağı tuttu ekiplere verdi ve bize komisyon onaylamadan tamirden ve değişimden dolayı oluşan faturaları odeyemeyiz dediler. Biz tamiri ve değişmeleri yaptık bütün faturalarımizi da onay gelince teslim ettik. Önümüzdeki günlerde yatıracaklarini söylediler.

Gece yüksek gerilim oldu evdeki çoğu elektronik aletler bozuldu bilgisayar, klavye, mouse dahil. Şikayet ettiğimizde sorunun onlardan kaynaklı olmadığını söylediler. Bu bilgisayarı uzun emekler sayesinde almıştım durumum olmadığı için bilgisayardaki ekran kartını satıp anakarttan görüntü alıyordum. Ama bunu da elimden aldılar yüksek gerilim yüzünden bilgisayar yandı ne yapacağımı bilmiyorum.
Akım korumalı priz kullanmıyormuydun? Üzüldüm durumuna.

Yüksek gerilimin sebebi tam olarak neydi? Hava olayları mı yoksa şehir elektrik hatlarında mı sıkıntı oldu? Eğer elektrik hatlarından kaynaklıysa devlete şikayet edebilirsiniz.
TRde kimi kime şikayet edeceksin kardeş? Avrupada olsa haklısında burda boş bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı