Yüksek Puanlı İmam Hatip Lisesine Gitmek

İmamhatipe giden kendi ayağına sıkıyor bana göre. Eğitim ile din birbirinden ayrı olması gereken şeylerdir. Dinini kendin öğrenirsin, nasıl mı? Kur'an okuyarak. Dinini kendi içinde yaşa, varsa toplumsal özellikleri bunu çevrenle paylaş. Medeni insanlara ihtiyacımız var. Kadın erkek kısıtlamaları yapılan yerlerden hem de bunu küçük yaştaki insanlara, kardeşlerimize yapan yerlerden kaçının. Ha diyorsanız ben arapça öğreneceğim bir fikrim var diye o sizin vizyonunuzla alakalıdır ve kimse de karışamaz.

Bu tür öğrencilerin daha önce okuduğu okullar da bu konuda etkili olduğu için bu şekilde yargılamak yanlış olacaktır.
Dediğiniz doğru, tabi ki aşırı genelleme yapmak yanlış olacaktır. Ama imam hatip liselerinin yaşadığımız hayata hiçbir fayda sağlayamayacağı da ortada. Ölümden sonrası için kesin olarak kanıtı olan varsa (ki herhangi bir din ya da fikrin kesinliği olsa herkes aynı şeye inanırdı ) gitsin. Olmadığına göre gitmemeli kimse :D

İmamhatipe giden kendi ayağına sıkıyor bana göre. Eğitim ile din birbirinden ayrı olması gereken şeylerdir. Dinini kendin öğrenirsin, nasıl mı? Kur'an okuyarak. Dinini kendi içinde yaşa, varsa toplumsal özellikleri bunu çevrenle paylaş. Medeni insanlara ihtiyacımız var. Kadın erkek kısıtlamaları yapılan yerlerden hem de bunu küçük yaştaki insanlara, kardeşlerimize yapan yerlerden kaçının. Ha diyorsanız ben arapça öğreneceğim bir fikrim var diye o sizin vizyonunuzla alakalıdır ve kimse de karışamaz.

Hocam ben biraz araştırdım. Anadolu ve İmamhatip'e giden arkadaşlarımın ders programlarına baktım. Bu arada imamhatip lisesinin adı Anadolu imam hatip diye geçiyor. Ders programlarına baktım ve aynı. Tek olay Anadolu'da olan resim / müzik / Almanca... İmamhatip lisesinde kuran olarak yazılmış. Tek olay bu. Beden, matematik, fizik falan hepsi aynı. İki liseninde önü açık ve çalışma ile her şey yapılabilir. Arkadaş yüksek puanlı imam hatip diye sormuş. Demek ki toxic ve mal insanlar az olacak. İmamhatip önerilmemesinin sebebi önceden önünün kapalı olması idi. Şu anda açık ve çalışarak istediğin mesleğe sahip olabiliyorsun.

Demem o ki şartlara bağlı bir soru. Hangi lise daha yakın? Kaç puanla alıyorlar? Kuran öğrenmek istiyor musun?

Geri
Yukarı