Yüksek RAM kullanımı ve FPS düşmesi

emirrakinn08

Hectopat
Daha fazla  
RAM
8 GB 3500MHz 19CL
Ekran kartı
GTX 1050 Laptop
İşlemci
İ7 8750H 12 Core 8Th Gen
Arkadaşlar şimdi benim laptopum bu aralar çok takılmaya başladı. Oyunlarda falan baktım RAM kullanımı tavan. Yani oyun açınca sınırda duruyor. CPU-Z uygulamasından baktım değerlere. RAM'imi değiştirmeyi düşünüyorum. Şu an 8 GB var, bir 8 daha taksam iyi gelir mi FPS droplarına? Yorumlarınızı bekliyorum.

Screenshot_5.png
Screenshot_6.png

Arkadaşlar şimdi benim laptopum bu aralar çok takılmaya başladı. Oyunlarda falan baktım RAM kullanımı tavan. Yani oyun açınca sınırda duruyor. CPU-Z uygulamasından baktım değerlere. RAM'imi değiştirmeyi düşünüyorum. Şu an 8 GB var, bir 8 daha taksam iyi gelir mi FPS droplarına? Yorumlarınızı bekliyorum.

Eki Görüntüle 1625610Eki Görüntüle 1625613
FPS droplarına iyi gelir hatta 10 -15 FPS fazla bile alırsın.

RAM alma konusunda da kullandığın RAM ve anakartının desteklediği Mhz değerine göre alabilirsin. Hatta yazarsan tavsiye edebiliriz.

FPS droplarına iyi gelir hatta 10 -15 FPS fazla bile alırsın.

RAM alma konusunda da kullandığın RAM ve anakartının desteklediği MHz değerine göre alabilirsin. Hatta yazarsan tavsiye edebiliriz.

Buldum bir tane ama link paylaşmak serbest mi bilmiyorum 2666MHz DDR4 şu an üstünde zaten göründüğü gibi 8 GB var. Yeni alıcağım zaman 8 almak yerine 16 olursak daha mı iyi olur bilmiyorum?

Tabii ki iyi gelir, şu an Single channel kullanıyorsun.

Ayrıca RAM'in 3500MHz değil 2666MHz.

Evet bende yeni fark ettim yanlış bakmışım kusura bakmayın.

Ben laptopumu ilk aldığımda ram 8 olarak geldi. Almadan önce izlediğim test videoları da hep 16 gb ram olduğunu farketmemiştim tabii her şey güzeldi. Sonradan ramin bu kadar farkettiğini anladım. Oyun testlerinde 8 gb ram (50 fps) verirken 16 gb ram (75-80) fps veriyordu. Her oyunda böyle değil ama hitman 3 rdr2 gibi oyunlarda böyle ciddi ve azımsanmayacak farklar vardı. Tavsiyem CPU-Z'den raminizin model numarasından aynı 8 gb ram almanız ve dual slot şeklinde 16 kullanmanız. Ciddi bir performans yükselişi yaşayacaksınız. 16'dan 32 evet o kadar büyük bir fark yaratmayabilir ama 8'den 16 çok büyük fark yaratacaktır.

Ben laptopumu ilk aldığımda RAM 8 olarak geldi. Almadan önce izlediğim test videoları da hep 16 GB RAM olduğunu fark etmemiştim tabii her şey güzeldi. Sonradan RAM'in bu kadar fark ettiğini anladım. Oyun testlerinde 8 GB RAM (50 FPS) verirken 16 GB RAM (75-80) FPS veriyordu. Her oyunda böyle değil ama Hitman 3 RDR2 gibi oyunlarda böyle ciddi ve azımsanmayacak farklar vardı. Tavsiyem CPU-Z'den raminizin model numarasından aynı 8 GB RAM almanız ve Dual slot şeklinde 16 kullanmanız. Ciddi bir performans yükselişi yaşayacaksınız. 16'dan 32 evet o kadar büyük bir fark yaratmayabilir ama 8'den 16 çok büyük fark yaratacaktır.

Anladım teşekkürler yani Dual channel her zaman öndedir demek istiyorsunuz hocam doğru mu?

Aynı CL değerine, aynı GB ve aynı MHz değerine sahip olmalı hocam. Alabiliyorsanız bir önceki RAM neyse onu alın ve takın.

Aynı marka olmak zorunda mı benim laptopum Monster Abra A7 v8.1 ve 2018 yılında alındı o yüzden pek aynı RAM'i bulabileceğimizi zannetmiyorum.

Geri
Yukarı