Yüksek seviye yazılım dili önerisi

309999

Hectopat
Basit uygulamalar tasarlamak için yüksek seviye (Python & Java gibi) yazılım dili önerebilir misiniz? Rust'ın yanında yüksek seviye bir dil olarak kullanacağım. Şimdiden teşekkürler...

Soru net değil. Masaüstü uygulaması mı, Web uygulaması mı, mobil uygula mı?

Python bu alanlarda pek iyi değil. Java ve C# gibi genel uygulama geliştirme dilleri arasında bir tercih yapılacaksa C# şu an için daha güncel ve aktif kullanılan bir dil. Java yerine C# tercih etmek daha mantıklı.

Web için zaten Javascript temel dillerden. Oradan başlamışken nodejs ile ilerlemek bana daha mantıklı geliyor. Web için en güncel ve en yaygın teknolojilerden biri.

Perl, Python, Ruby, FreeBASIC, Go.
Perl ile FreeBasic'in günümüzdeki kullanım alanı nedir? Bilmediğimden soruyorum herhangi bir avantajı var mı bu dillerin söz gelimi Python'a nazaran.

Ruby nevi şahsına münhasır bir dil. Uğraşması, yazması çok zevkli. Javascript ile Python'un birleşimi gibi ama günümüzde pratik bir uygulaması var mı bilmiyorum. Ruby on Rails popülerliğini kaybettikten sonra tamamen meraklısının ilgilendiği bir dil gibi oldu.

Genel olarak cross platform masaüstü uygulama yapmak için demiştim. Ayrıca Python gibi yorum dili de lazım. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Genel olarak cross platform masaüstü uygulama yapmak için demiştim. Ayrıca Python gibi yorum dili de lazım. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.
Cross platform masaüstü dediğin aynı dilde yazılır, ama farklı derleyicilerle her platform için ayrı derlenir. Bu konuda en iyileri Java ve Python. Ayrı derleme gerektirmiyorlar. Python da derlenmiş dosyalarda sürüm bağımlılığı var. 3.7 ile derlene, 3.8 ile çalışmıyor. Derlenmemiş dosyalarda sorun yok. Java'da, öyle bir sorun yok. (Belki çok eski sürümler için olabilir.)

Yeni konular

Geri
Yukarı