Yüz yüze eğitime geçilmeli mi?

Eğer yarınımız çocuklarını azıcık önem gösterselerdi, daha ismini ingilizce söyleyemeyen çocuk ingilizce sınavından 90 almazdı. Veya okuldan kaçmanın çok normal birşey olarak görüldüğü bir ülke olmazdık.
İyi de böyle insanlar var diye senin benim gibilerin eğitim hakkı neden bitiriliyor?

Hocam sonsuza kadar böyle yaşayamayız. Sonsuzluktan kastım da salgın başladığında 10. sınıf olup bittiğinde sınava girecek birçok öğrenci var. Bunların hayatı hiç mi değerli değil gözünüz de?

Değerliler öyle bir şey kastedmedim ben. Ama arkadaşın bahsettiğim insanları görüp de "böyle geziceklerine okul açılsın oraya gelsinler" demesi saçma.

Değerliler öyle bir şey kastedmedim ben. Ama arkadaşın bahsettiğim insanları görüp de "böyle geziceklerine okul açılsın oraya gelsinler" demesi saçma.
Aslında bir noktada haklı. Sokağa çıkma yasağı katı bir şekilde düzeltilip okul açılırsa keyfi olarak çıkamaz kimse. Tabii ki hayal gibi bir şey bu çünkü ülkenin bunu yapacak bir altyapısı yok.

Dediğiniz kişiler yüzünden evde durup dışarı çıkmayan öğrencilerin okul açılıp virüs kapması ne kadar mantıklı? Serseriler okul açılsa da yapacak ama evinde durup ailesini düşünen insanın ne günahı var? Ayrıca umarım okulda sosyal mesafe olacağını düşsünmüyorsunuzdur çok gülerim yoksa. Son olarak da maske takınca ölümsüz olmuyorsunuz. Adam 50 kişiyle bir sınıfta bulunsun ama maske taktığı için bir şey olmasın, öyle bir şey yok. Maske takılmasın demiyorum ama maske tam koruma değil.
Hocam markete girdiğimizde farklımı sanki bir giriyorum 20 kişi kasada arkamda da bir o kadar. Ayrıca bir sınıfta 50 kişi filan olmayacak 15-20 şer şekilde bölüşülecek. Ben de isterim kimseye bir şey olmasın ama şimdi olmasa geleceği şu an da düzgün alamadığı eğitim yüzünden mahvolacak.

İyi de böyle insanlar var diye senin benim gibilerin eğitim hakkı neden bitiriliyor?
Anlamak isteyen anlar ders biter gider araştırır kitaplardan,videolardan. Bu bir bahane klasik öğrenci bahanesi. İsteyen öğrenir de okur da. Nasıl köy çocukları bu zor şartlardan adam olup şirket başlarına geçiyorlarsa bizim de öyle yapmamız gerekiyor. Herşey bize altın kase'de sunulmuyor.

Hocam markete girdiğimizde farklımı sanki bir giriyorum 20 kişi kasada arkamda da bir o kadar. Ayrıca bir sınıfta 50 kişi falan olmayacak 15-20'şer şekilde bölüşülecek. Ben de isterim kimseye bir şey olmasın ama şimdi olmasa geleceği şimdi düzgün alamadığı eğitim yüzünden mahvolacak.

Lafın gelişi dedim 50 diye. Fakat bu şekilde okul açılırsa boş vermişlik olur bu "zaten her yerde kalabalık var açalım" demek mantıklı değil. Siz de haklısınız ama bir yandan.

Aslında benim demek isteyip de anlatamadığım şey bu. Tedbir alıyoruz evet, eğitim ve geleceğimizden fedakarlık yapıyoruz farkında mısınız? Şuan birileri risk almazsa ileride bu devlet nasıl ayakta duracak? Eğitimsiz, bilgisiz ve zaten sadece ezber yapılan okullara erişimimiz bile yokken nasıl kalkınacağız? Bugüne dönük yatırım ve plan yaparak geleceğinizden vazgeçiyorsunuz dostlar.

Uygulamalı dersi olan bölümler(Bkz:mühendislik) geçmeli. Teorik dersler yine online olarak anlatılmaya devam edilebilir. Uygulamalı dersi de haftaya yayarak yoğunluğun önüne geçilebilir.

Anlamak isteyen anlar ders biter gider araştırır kitaplardan,videolardan. Bu bir bahane klasik öğrenci bahanesi. İsteyen öğrenir de okur da. Nasıl köy çocukları bu zor şartlardan adam olup şirket başlarına geçiyorlarsa bizim de öyle yapmamız gerekiyor. Herşey bize altın kase'de sunulmuyor.
Okulla alakası olmayanlardan kastım bu işte. Tek bildiğiniz zor şartlar vesaire vesaire. Kusura bakma, herkes bu kapasiteye sahip olsa veya böyle imkanlar olsa herkes bir Elon Musk olurdu. Sen madem çok başarılısın bu konuda bize biraz tavsiye versene. Bir de utanmadan klasik öğrenci bahanesi diyor. E yürümeyi veya araba kullanmayı da kendimiz öğreniriz değil mi?. Ayrıca unutma köy çocuklarının internete ve kitaplara erişimi olmayabiliyor. Her şeyi zor şarta bağlamak yerine elinde var olan imkanları bir düşün, ondan sonra yorum yaparsın.
Lafın gelişi dedim 50 diye. Fakat bu şekilde okul açılırsa boş vermişlik olur bu "zaten her yerde kalabalık var açalım" demek mantıklı değil. Siz de haklısınız ama bir yandan
Tabii ki öyle. Ama dediğim gibi fikrimi gerçekleştirecek altyapı yok Türkiye'de.
Adam daha A1 Türkçeye sahip gelmiş bana ''öğrenci bahanesi'' diyor. Yazık, çok bilgili ama Türkçe bilmiyor.
Uygulamalı dersi olan bölümler(Bkz:mühendislik) geçmeli. Teorik dersler yine online olarak anlatılmaya devam edilebilir. Uygulamalı dersi de haftaya yayarak yoğunluğun önüne geçilebilir.
Staj yapamayan bir tonla adam var. En azından bunlar bile bir şekilde gerçekleşmeli.

Öğrenci ve çalışanlar dışında sokağa çıkma yasağı olsun diyorsun da e kim kaldı geriye? Hadi kalanlar olsun onlarda öğrenciyim der, çalışıyorum der sokağına paşa paşa çıkar. Adamlar ekmek almaya gidiyoruz diye resmen hafta sonu gezmesi yapıyorlar, bizim milletimize söker mi bunlar?

Geri
Yukarı