Yüzüklerin Efendisi sizce en iyi fantastik eser mi?

Yüzüklerin Efendisi'nin çıkış ve Orta-Dünya'nın yaratılış hikayesini biliyor musunuz? Çok muazzam.

Bir yazar, edebiyatçı, filolog (dilci) ve şair olan Tolkien, daha sadece bir genç iken Elfçe'yi yaratıyor, ve bu dilleri birilerine konuşturtmak istiyor. Elfler, Entler, Orklar, Cüceler, İnsanlar ve Hobbitler derken bu diller gittikçe gelişiyor... Yüzüklerin Efendisi'nin temelleri böyle atılıyor :)

Yani basite indirgemek gerekirse adam bir dilin geçmişini oluşturmak için Yüzüklerin Efendisi'ni kurgusal bir olay haline getiriyor. Günümüzde maalesef bu tarz yazarları bulmak çok ama çok zor. Medya hayalgücünü öldürüyor. Frank Herbert'in Dune'unu da Yüzüklerin Efendisi kadar çok severim.
Hocam entler hangisi oluyor? Filmi izledim ama bilmiyorum.

Hatırlardım hocam. Ağaçları biliyorum ama ent dendiğini bilmiyordum. Bir de hocam hobbitler ile insanların ne farkı var? İkisi de neredeyse aynı.
Hobbitler basit insanlardır. Güç arzu etmezler. Kasabalarda (köy, dağlık arazi, çayır) yaşarlar ve barışçıl, sakin bir hayat kovalarlar. Ayakları o tarz araziler için çok uygundur. Çıplak ayakla yolculuk ederler. İnsan ırkı bunun tam tersidir. Bizim dünyadaki insanlarla neredeyse birebir aynılardır. Isildur yüzüğü Hüküm Dağı'nda atmayarak insanların iradesinin zayıf olduğunu ve güç şehveti çektiklerini kanıtlamıştır.

Hobbitler basit insanlardır. Güç arzu etmezler. Kasabalarda (köy, dağlık arazi, çayır) yaşarlar ve barışçıl, sakin bir hayat kovalarlar. İnsan ırkı bunun tam tersidir. Bizim dünyadaki insanlarla neredeyse birebir aynılardır. Isildur yüzüğü Hüküm Dağı'nda atmayarak insanların iradesinin zayıf olduğunu ve güç şehveti çektiklerini kanıtlamıştır.
Yani hobbitler insan ırkına mensup esere göre.
Hocam birde elfler falan ne alem oluyor? Bilmem yüzlerce yıl yasabiliyorlar?

Yani hobbitler insan ırkına mensup esere göre.
Hocam birde elfler falan ne alem oluyor? Bilmem yüzlerce yıl yasabiliyorlar?
Elfler en basitinden ölümsüzlerdir, sadece öldürücü bir yara (yaraları iyileşebilir fakat öldürücü bir yara değil)/darbe sonucu ölebilirler. Doğal yolla hiçbir şekilde öldürülemezler ve narin yaratıklardır. O yüzden Hobbit filmi serisini izlediyseniz Thranduil'in "Bu lanetli topraklar için yeterince kan döktüm ben." diyişinden bu alakayı çözebilirsiniz. Elfler bu tarz dünyevi şeylerin bir parçası olmayı hiç istemezler. Savaşta öldürülmezlerse (bahsettiğim darbe olayı) ve Orta-Dünya'dan Gri Limanlar aracılığıyla ayrılarak kendileri kendi istekleriyle ölümsüzlüklerini devam ettirmek için Valinor'a gidebilirler.
Valinor'a geçtiklerinde bedensizleşirler ve ruhlarıyla bir olurlar. Dünyanın sonunda ise tüm Elfler ölümlü insanların gözlerinde birisi kendisini göstermek istemediği sürece yok olacaklardır. Çok kutsal varlıklardır Elfler.

Not: Yüzüklerin Efendisi serisinin sonunda da Frodo tam olarak bu yüzden Gri Limanlar'dan Valinor'a Gandalf ve diğer elflerle birlikte göçmüştür. Çünkü Frodo Nazgûl'larla olan karşılaşmasından sonra Yüzük ile birlikte iyice kritikleşmiştir. Hiçbir zaman tamamen iyileşmemiştir. Ama ona Valinor'a gidebilme şansını gerçekten tanıyan faktör bir Yüzük Taşıyıcısı olmasıdır. Bilbo da dahil.

Son düzenleme:
Sıkı bir film izleyicisiyim. Yüzüklerin Efendisi serisini çok geç izledim. Narnia Günlükleri serisini çocukken izlemiştim ve bayılmıştım. O zaman ki yaşımda izleseydim bu düşüncede olur muydum bilmiyorum. Lakin Yüzüklerin Efendisi serisinden tad alamadım be usta.

Elfler en basitinden ölümsüzlerdir, sadece öldürücü bir yara (yaraları iyileşebilir fakat öldürücü bir yara değil)/darbe sonucu ölebilirler. Doğal yolla hiçbir şekilde öldürülemezler ve narin yaratıklardır. O yüzden Hobbit filmi serisini izlediyseniz Thranduil'in "Bu lanetli topraklar için yeterince kan döktüm ben." diyişinden bu alakayı çözebilirsiniz. Elfler bu tarz dünyevi şeylerin bir parçası olmayı hiç istemezler. Savaşta öldürülmezlerse (bahsettiğim darbe olayı) ve Orta-Dünya'dan Gri Limanlar aracılığıyla ayrılarak kendileri kendi istekleriyle ölümsüzlüklerini devam ettirmek için Valinor'a gidebilirler.
Hocam son bir sorum daha olacak. Hobbit serisinde elflerle cüceler savaşıyordu orglar gelmeden önce. Cüce Thranduil'e hakaret ediyordu. Neden savaşıyorlardı?

Hocam son bir sorum daha olacak. Hobbit serisinde elflerle cüceler savaşıyordu orglar gelmeden önce. Cüce Thranduil'e hakaret ediyordu. Neden savaşıyorlardı?
Hocam yazacağım fakat bu Yüzüklerin Efendisi'nin geçmişi bakımından çok ağır spoiler içeriyor haberiniz olsun. Yazmamı istemiyorsanız İlk Çağ'dan kalma bir nefret diye özetleyebilirim.

Geri
Yukarı