Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit Sevenlere Ağır Bir Tavsiye

otto_kahn

Kilopat
Daha fazla  
Kitabın adı Silmarillion. Diğer iki kitaba göre anlatımı ağır. Zira arkasında 60 sayfa isim indeksi ve 5 sayfa soyağacı var. Kitapta kısaca, elfleri anlatıyor. Sauron un abisi diyebileceğimiz, cücelerin yaratıcı diyebileceğimiz kişilerden bahsediliyor. Elflerin en yücelerinden olan Elrond un atalarından bahsediliyor. Yani herşeyin en başı. Film serisi olarak tersten gittiler, akıllara gelen soru: Sırada Silmarillion mı var acaba? Ancak bu kitabın filmi bana göre en az 5 film eder.
Kısaca, kitap mükemmel (fantastik kurgu severlere), biraz karışık ve ağır bir anlatımı var. Fantastik kurgu sevenlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap.

Hemde ne. Ainur dan, herşeyin babası denilen iluvatar dan bahsediliyor. Bana göre Tolkien in kitapları arasında temel kitap.

Yüzüklerin Efendisinin kuyu bir hayranı olmama rağmen, kitap okuma uyuşukluğum yüzünden maalesef o zevkten mahrumum.:(

Şöyle güzel ses tonuna sahip bir kişi tarafından okunup video şeklinde bura da paylaşılmış olsa ben gibi uyuşuklar da dinlese ne hoş olurdu.:)

Yüzüklerin Efendisinin kuyu bir hayranı olmama rağmen, kitap okuma uyuşukluğum yüzünden maalesef o zevkten mahrumum.:(

Şöyle güzel ses tonuna sahip bir kişi tarafından okunup video şeklinde bura da paylaşılmış olsa ben gibi uyuşuklar da dinlese ne hoş olurdu.:)
:D
Yapmayın, kitap okumanın zevki ile film izleme yada ses kaydı dinleme bir olur mu hiç? Koyu bir hayranıyım diyorsanız Silmarillion u kesin okuyun. Okumamış olmanız bana acayip geldi, koyu hayran olarak. Hatta Yüzüklerin efendisinin kitabını bile okuyun. Peterson, çok iyi yönetmiş ama bazı yerleri o kırpmış sanırım. Tom Bombadil in kitabı olucak diye okumuştum, belki olmuştur. Tom Bombadil, Yüzüklerin efendisinde adı geçen ancak filmde olmayan bir karakter. Yüzükten etkilenmeyen tek kişi.(Frodo arada bir etkisine kapılıyordu :)

:D
Yapmayın, kitap okumanın zevki ile film izleme yada ses kaydı dinleme bir olur mu hiç? Koyu bir hayranıyım diyorsanız Silmarillion u kesin okuyun. Okumamış olmanız bana acayip geldi, koyu hayran olarak. Hatta Yüzüklerin efendisinin kitabını bile okuyun. Peterson, çok iyi yönetmiş ama bazı yerleri o kırpmış sanırım. Tom Bombadil in kitabı olucak diye okumuştum, belki olmuştur. Tom Bombadil, Yüzüklerin efendisinde adı geçen ancak filmde olmayan bir karakter. Yüzükten etkilenmeyen tek kişi.(Frodo arada bir etkisine kapılıyordu :)
Evet, o zevklerin aynı olmadığını biliyorum. Fakat zamanında kitap okumaktan uzak durmam bana uyuşukluğu kazandırdı.:lanet:
Açıkçası kitap okumak bana işkence gibi geliyor... Zaten o nedenden dolayıdır ki ''Türkçe Kuralları'' bana baya zor geliyor.:(
Artık bu saatten sonra kitap okumak gibi bir alışkanlık edinmem de oldukça zor benim için. (Daha önce kitap okumayı çok denedim, ancak her seferinde başarısızlıkla sonuçlandı)

Evet, o zevklerin aynı olmadığını biliyorum. Fakat zamanında kitap okumaktan uzak durmam bana uyuşukluğu kazandırdı.:lanet:
Açıkçası kitap okumak bana işkence gibi geliyor... Zaten o nedenden dolayıdır ki ''Türkçe Kuralları'' bana baya zor geliyor.:(
Artık bu saatten sonra kitap okumak gibi bir alışkanlık edinmem de oldukça zor benim için. (Daha önce kitap okumayı çok denedim, ancak her seferinde başarısızlıkla sonuçlandı)
Filminin çıkacağını sanmam. Yönetmende öyle dedi.
O zaman kitabın PDF formatını bulup, içerisindekileri kopyalayın. Google-Translate e yapıştırın. Hoparlör simgesine tıklayın. Robotic ama idare edin :)

Film serisi olarak tersten gittiler, akıllara gelen soru: Sırada Silmarillion mı var acaba? Ancak bu kitabın filmi bana göre en az 5 film eder.

Silmarillion'un film hakları Tolkien Estate yani Tolkien ailesinin elinde. Tolkien ailesi LOTR ve Hobbit film uyarlamalarını beğenmedikleri için Silmarillion'un haklarını satmayacaklarını belirtmişti. Uzun bir süre Silmarillion filmi görmemiz mümkün değil.

Silmarillion bir tarih kitabı. Henüz dünya oluşmamışken başlıyor. Yanlış anlaşılmasın lütfen kıyaslama yapmıyorum sadece örneklendireceğim; Yüzüklerin Efendisi veyahut Hobbit gibi bir sürü hikayeyi barındıran uzun bir geçmiş var. Silmarillion onlarca cilt uzunluğundaki öykülerin yer aldığı özet bir tarih kitabı niteliğinde. Bu yüzden filminin çıkması pek mümkün değil. Şahsen çıkmasını da istemem çünkü başarısız bir film olur. Peter Jackson'ın böyle bir riski alacağını sanmıyorum. Tabi kitabın içinden Feanor' un hikayesini ele alıp Christopher Reuel Tolkien rehberliğinde gerçekleştirilen uzun bir çalışma sonucunda bir üçleme daha çıkarılabilir.
Ben Hurin'in Çocukları'nın filminin çekilmesini bekliyorum. Gerçekten muazzam bir hikaye ve filmi çekilmeye çok uygun.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı