Yurt dışı alışverişinin vergisini hesaplamak

Hocam 1den fazla ürün olması durumunda ek vergi olayları var dendi. Ben bu ürünün vergisini yukarıda yazdıgım faturadaki bedel üzerinden mi öderim gümrüğe yoksa türkiye fiyatı üzerinden mi? Net olarak bilginiz varsa hesaplamayı nasıl yaptığınızı da yazabilir misiniz bilgi edinmiş olalım
1'den fazla olunca ek vergi değil, belli bir tutarı aşınca ek vergi geliyor.
Merhaba;

Kıbrıs'ta bir tanıdığım vasıtası ile 3 adet Zotac Gaming 2060 ekran kartı satın aldım. Fatura 12 şubat 2021 de 10.419 TL olarak adıma kesildi. Ürünleri oradan tarafıma 3 adet olarak kargolasalar faturası ile birlikte ödeyeceğim miktar gümrükte ne kadar olacaktır? Veya daha maliyetsiz yapabilmek adına bir çözüm yolu mevcut mudur acaba?
Hocam bize de alın size 1000TL fazla ödeyelim ama vergi durumu nasıl olacak acaba?

Hocam yukarıdaki tutara göre kalem kalem hesaplama yapabilir miyiz net bilginiz varsa eğer?
Kalem kalem yapılacak bir şey yok. Vergi %20 olacak. Eğer ürünler toplam 1500 avroyu geçiyorsa ekstra vergi ödeniyor. Ne kadar bilmiyorum ama sana ekstra vergi çıkmayacak zaten. Damga vergisi 10TL'yi geçmez. Gümrüğe sunma ücreti 8TL. Yani toplamda 13.000TL'yi geçmez. 4350TL'ye RTX2060 aldın. Piyasa normalken bile 3600TL'ye satılıyordu. İyi almışsın.
@mert341903

Son düzenleme:
Kalem kalem yapılacak bir şey yok. Vergi %20 olacak. Eğer ürünler toplam 1500 avroyu geçiyorsa ekstra vergi ödeniyor. Ne kadar bilmiyorum ama sana ekstra vergi çıkmayacak zaten. Damga vergisi 10TL'yi geçmez. Gümrüğe sunma ücreti 8TL. Yani toplamda 13.000TL'yi geçmez. 4350TL'ye RTX2060 aldın. Piyasa normalken bile 3600TL'ye satılıyordu. İyi almışsın.
@mert341903
Hocam gördüğüm bir kaç yazıda ticari kullanım meselesinden kaynaklı vekaletname vs isteniyormuş gümrüge çağırılınıyormuş bu sebeple sordum.

Geri
Yukarı