Yurt dışı mı? Üniversite mi?

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben Berkay lise 3 ogrencisiyim bu konuyu sizlerden yardim almak icin açtım cunku gercekten karsimda zor bir secim var babam ve abim uzun zamandir İtalya'da calisiyorlar ara sıra Fransa vs.de oluyor babam bana lise diplomani aldiktan sonra ailecek buraya İtalya'ya tasinacagimizi soyledi ama ben bunca sene okumusken elim bos gitmek istemiyorum yani ne bileyim 12 sene okucam diplomami alacağım tamam yurt dışı guzel iyi parasi var ama orada insaatta çalışacağım bir de oradaki insanlarla samimiyeti yakalamakda zor olacaktir eminim yabanci dilim cok kotude degil ama ne bileyim yani guzelim memleketi birakmakda zor geliyor bir yandan her neyse liseyi bitirip İtalya'ya gidersem Türkiye'ye dondugumde yine fabrikaya vs. girmek zorundayim lise diplomasiyla pek yere girilmiyor sonucta universiteye gitsem hem guzel bir isim olur hem de elim ayagim temiz olur ama yurt dışına gitsem hayvan gibi parayla oynarim aylik maasim 3200 euro yani dusunsenize inanilmaz ne diyorsunuz ne yapayim? Arada kaldim.

Hocam bak samimi söylüyorum benimde zamanında hayalimdi yabancı dil kasıp Kanada'ya gitmek. Eğer seçeneğin varsa, he zorlayıp' ta yapabileceğin bir şeyse yurtdışında eğitimi tercih et.

Son düzenleme:
Üniversitede ne okuyacaksınız? 3-5 sene Avrupa'da çalışsanız Türkiye'de iş kurup çok daha güzel geçinebilirsiniz Türkiye'de.

Kaldı ki eğer devlet üniversitesinde hukuk, tıp vs. tarzı bir şey okumayacaksan eğer yurt dışına çıkacaksan boşuna burda 2-4 sene harcamana gerek yok.

Merhaba arkadaşlar, ben Berkay lise 3 ogrencisiyim bu konuyu sizlerden yardim almak icin açtım cunku gercekten karsimda zor bir secim var babam ve abim uzun zamandir İtalya'da calisiyorlar ara sıra Fransa vs.de oluyor babam bana lise diplomani aldiktan sonra ailecek buraya İtalya'ya tasinacagimizi soyledi ama ben bunca sene okumusken elim bos gitmek istemiyorum yani ne bileyim 12 sene okucam diplomami alacağım tamam yurt dışı guzel iyi parasi var ama orada insaatta çalışacağım bir de oradaki insanlarla samimiyeti yakalamakda zor olacaktir eminim yabanci dilim cok kotude degil ama ne bileyim yani guzelim memleketi birakmakda zor geliyor bir yandan her neyse liseyi bitirip İtalya'ya gidersem Türkiye'ye dondugumde yine fabrikaya vs. girmek zorundayim lise diplomasiyla pek yere girilmiyor sonucta universiteye gitsem hem guzel bir isim olur hem de elim ayagim temiz olur ama yurt dışına gitsem hayvan gibi parayla oynarim aylik maasim 3200 euro yani dusunsenize inanilmaz ne diyorsunuz ne yapayim? Arada kaldim.

Hocam Türkiye'de okumaya okunur da diplomanın denkliği için yurt dışında 40 takla atmanız gerekir onu yapınca da denklik verseler iyi anca çeyreğini sayarlar, imkanınız varsa eğitiminizi gittiğiniz ülkede almak için uğraşın.

Hocam bak samimi söylüyorum benim de zamanında hayalimdi yabancı dil kasıp Kanada'ya gitmek. Eğer seçeneğin varsa, he zorlayıp'ta yapabileceğin bir şeyse yurt dışında eğitimi tercih et.

Hocam yurt dışında egitim almam biraz zor ailem calismami istiyor bana da biraz mantikli geldi burada kopek gibi calisip amelelik yapacagima orada yaparim en azindan Türkiye'ye doner evimi arabami alir rahat ederim belki hatta Türkiye'de calismama bile gerek kalmaz paramı tutarsam.

Üniversitede ne okuyacaksınız? 3-5 sene Avrupa'da çalışsanız Türkiye'de iş kurup çok daha güzel geçinebilirsiniz Türkiye'de.

Kaldı ki eğer devlet üniversitesinde hukuk, tıp vs. tarzı bir şey okumayacaksan eğer yurt dışına çıkacaksan boşuna burada 2-4 sene harcamana gerek yok.

Uluslararası ilişkiler okumayi dusunuyordum ama haklisin İtalya'da guzel bir is bulsam gercekten Türkiye'de cok rahat bir yasam surebilirim hatta cok param olursa calismama gerek bile kalmaz diye dusunuyorum.

Hocam yurt dışında egitim almam biraz zor ailem calismami istiyor bana da biraz mantikli geldi burada kopek gibi calisip amelelik yapacagima orada yaparim en azindan Türkiye'ye doner evimi arabami alir rahat ederim belki hatta Türkiye'de calismama bile gerek kalmaz paramı tutarsam.
Hocam baban orada çalışıyorsa vize alman daha kolay olur diye düşünüyorum, AB ülkelerinde standartlar ve yaşam şartları daha kolay çalışma izni alıp part time bir işle eğitimi de halledebilirsin diye düşünüyorum. AB ülkelerinde diploma alınca tüm AB ülkelerinde geçiyor diye duymuştum kendine yatırım açısından çok iyi olur.

Ben liseden sonra direkt Amerika'ya gittim, Turkiye'de universite okusan da hicbir isine yaramaz. Italya'nin cok iyi ekonomisi yok ama Italya'da ucretsiz ya da makul bir ucrete universiteden dersler alip yavas yavas bitirebilirsin. Herhangi bir AB ulkesinden alacagin diploma, Turkiye'den alacagin diplomaya karsi kat kat iyidir. Egitim ve ogretimi bitirdiler maalesef hepsi askerlik erteleme kurumu olmus.

Kaliteli bir üniversitede eğitim görürsen gayet rahat yaşarsın. Ama bilmediğin ülkeye gidip orada çalışmak çok zor.
Eğer iyi bir üniversiteye girebileceğine inanıyorsan okulunu oku. Kötü bir üniversiteye gireceksen hiç uğraşma git derim. Ama mutlaka orada bir üniversiteyi bitir.
Aşağıya Galatasaray Koç ve Bilkent'in uluslaşrarası ilişkiler bölümünün imkanlarını anlatan bağlatıları bıraktım.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2022-10-01 16.42.16.png
    Ekran Resmi 2022-10-01 16.42.16.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 35
  • Ekran Resmi 2022-10-01 16.41.48.png
    Ekran Resmi 2022-10-01 16.41.48.png
    939,7 KB · Görüntüleme: 27

Yeni konular

Geri
Yukarı