Yurt dışına çıktınız mı?

Ben Broadway'de kalıyordum hocam. Broadway Hotel&Hostel. Bulabildiğim düzgün sayılabilecek en ucuz oteldi. Ama iyi de değildi açıkçası, odalar iki kişilkti falan. Dediğin gibi çok pahalı biryer. Mecbur kaçak çalışacaksın oralarda zira ben öyleydim. :D
NYC dehşet pahalı orada adam akıllı yaşayabilmek için yılda 100.000$ yapman şart bence (Manhattan). Ben adada kalıyordum 2 işe gittim günde 150$~ yevmiye yetmiyordu açıkçası çünkü kiralar almış başını gitmiş. Genç olduğum için araba sigortam 250$ civarlarındaydı, benzine de 300$ gidiyordu aylık ortalama. Bi' hafta arabaya çalışıyorsun, 2. hafta kiraya, 3. hafta yeme-içmene, 4. hafta da artık faturalarına kalmış🙂 Şu anlık Türkiye'deyim Florida'ya kalıcı yerleşmeyi düşünüyorum çünkü NY'dan ev alsam bu sefer kira gibi ''Toprak Vegisi'' ödeyeceğim. Amerika'da ortalama gelirden fazla kazanmıyorsan ve orada bir üniversite bitirmediysen yapacağın işler ve yaşam standartın belli. Kocaeli'den mezun olan bir tanıdığım inşaatta 7 gün çalışıyor 12 saat😕 Jeofizik mühendisi adam. Kimsen olmayınca da sıkılmaya başlıyorsun zamanla Türkler zaten kurnazlıkta sınır tanımıyorlar. New York'un bir albenisi yok yani eğer elinde kaliteli bir meslek varsa nüfusu daha az ve daha az kar yağan yere gitmek daha mantıklı.

Son düzenleme:
Çok güzel konu. Başka ülkeleri, başka insanları, başka medeniyetleri, başka kültürleri,gelenekleri görmek, öğrenmek ne kadar güzel bir şey. :)

NYC dehşet pahalı orada adam akıllı yaşayabilmek için yılda 100.000$ yapman şart bence (Manhattan). Ben adada kalıyordum 2 işe gittim günde 150$~ yevmiye yetmiyordu açıkçası çünkü kiralar almış başını gitmiş. Genç olduğum için araba sigortam 250$ civarlarındaydı, benzine de 300$ gidiyordu aylık ortalama. Bi' hafta arabaya çalışıyorsun, 2. hafta kiraya, 3. hafta yeme-içmene, 4. hafta da artık faturalarına kalmış🙂 Şu anlık Türkiye'deyim Florida'ya kalıcı yerleşmeyi düşünüyorum çünkü NY'dan ev alsam bu sefer kira gibi ''Toprak Vegisi'' ödeyeceğim. Amerika'da ortalama gelirden fazla kazanmıyorsan ve orada bir üniversite bitirmediysen yapacağın işler ve yaşam standartın belli. Kocaeli'den mezun olan bir tanıdığım inşaatta 7 gün çalışıyor 12 saat😕 Jeofizik mühendisi adam. Kimsen olmayınca da sıkılmaya başlıyorsun zamanla Türkler zaten kurnazlıkta sınır tanımıyorlar. New York'un bir albenisi yok yani eğer elinde kaliteli bir meslek varsa nüfusu daha az ve daha az kar yağan yere gitmek daha mantıklı.

Aynen NYC çok pahalı ve dediğin gibi sağlam para şart orda. Benim odaya haftalık 180$ para veriyordum o zaman düşün. Gerçi okul ve iş gezip dolaşmadan dolayı odaya bi yatmaya geliyordum ama olsun yine de pahalı. Manhattan zenginlerin mekanı. Ben de jeoloji mühendisliği mezunuyum. Turkuaz cafe vardı Broadway' de orda çalıştım çoğu zaman. ODTU'lu bir hocanınmış orası adamı hiç görmedim ama yazın geliyormuş genelde.
İnşallah bende bir aksilik çıkmazsa 22'li yaşlarda Londra'ya giymeyi düşünüyorum.

New York'da tanıştığım Avrupalı gençler vardı, onlar hep Londra burdan daha güzel derlerdi, bende merak ettim açıkçası :D

Nereye veya nerelere gittiniz?
Almanya'ya gittik.
Akrabalarımız orada.
Sizi etkileyen veya dikkat çeken şeyler neler oldu?
Kimse kimseyi umursamıyor; kimse kimsenin giyimine, tarzına karışmıyor.
Gittiğiniz yerdeki insanlar nasıl davrandılar size?
İnsanlarıyla çok muhatap olmadım ama genel anlamda bir sıkıntı yaşamadım. Yani iyi diyebilirim.

NY ve çevresi pahalıdır. İlk etapta alışmak için gidilecekse Cleveland, Atlanta, Austin veya genel anlamda Oregon. Aslında daha kısa olacaksa NY ve CA hariç tüm yerler de diyebiliriz.

New York'da tanıştığım Avrupalı gençler vardı, onlar hep Londra burdan daha güzel derlerdi, bende merak ettim açıkçası
Gelirsen bir daha ayrılamazsın :) . Ben bütçemi sıkıştırıp 2 hafta daha kalmıştım. Keşke daha fazla kalabilseydim. Piccadilly Line ve District Line'da turistleri durdurup para dilenen birkaç eleman var yalnız, hala içeri alınmadılarsa onlara dikkat edin. Yakındaki istasyon görevlisi görürse zaten uzaklaştırır onları.

NY ve çevresi pahalıdır. İlk etapta alışmak için gidilecekse Cleveland, Atlanta, Austin veya genel anlamda Oregon. Aslında daha kısa olacaksa NY ve CA hariç tüm yerler de diyebiliriz.
Oregon çok pahalıdır, Texas'ta aynı şekilde. NY, CA'da yaşayabilmen için kazanman rakam 100.000'se dediğin eyaletlerde 80... çok aşağı kalır bi' yönü yok. Güney eyaletleri genelde daha ucuz olur ancak saatlik ücret ve iş olanağı olarak daha aşağıdadır. NYC'de 15$'sa Florida'da 8$ saatlik ancak NYC'de 2500$ kira verirsin, Florida da 1000$ genel olarak olabildiğince dengelenmiş rakamlar eyaletler arası. Dilenci konusuna gelirsekte her yerdeler Allah rızası için demiyor tek farkı bu🙂 Amerika benim için bir seçenek değildi. Avusturalya, Yeni Zelanda gibi ülkeler Amerika'dan çok daha sosyal devletler.
Turkuaz cafe vardı Broadway' de orda çalıştım çoğu zaman. ODTU'lu bir hocanınmış orası adamı hiç görmedim ama yazın geliyormuş genelde.
ODTÜ'lü hoca kıyak adammış. Bana da kıyak geçen bir Türk olmuştu🙂 Genelde benzin istasyonunda çalışıyor Türkler.

Son düzenleme:
Ben iki sene önce bayramda tura Turizm'in floransa turuna katılmıştım. Hayran kaldım. Çok güzel bir şehir. Tam bir sanat şehri. Rehberimiz de çok bilgiliydi. Her yeri detaylı detaylı anlatmıştı. Keşke şu korona olayı patlamasaydı da bu sene de katılabilseydim bir turlarına.

Daha yaşadığım şehrin dışına bile sınırlı zamanlarda çıkıyorum :/ 6 ayda 2 veya 3 kez o da bayram alışverişi için merkeze gitmek, akraba düğünü, askere giden akrabamın yemin töreni vs. Küçük bir ilçede yaşıyorum (Bursa, Karacabey. 86K nüfus)

Geri
Yukarı