Yurt dışında nasıl üniversite okunur?

SamiYusufErkap

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Şu an 11.sınıfım ve nasıl yurt dışında üniversite okunabileceği hakkında pek bilgi sahibi değilim. Hangi ülkelerde okunmalı? Sponsorluk nedir ve nasıl işler? CV'mi doldurabilmek için neler yapmalıyım? Dilin önemli olduğunu biliyorum fakat ne kadar geliştirmem gerekiyor gibi bilmediğim bir sürü konu var. Kendi açımdan pek mümkün olduğunu sanmıyorum ama denemekten zarar gelmez gibi bir düşünce ile bilgi edinmeye karar verdim. Bilen abilerim veya ablalarım var ise cevaplarlar ise çok memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ülkeden ülkeye üniversite okuma kriterleri değişiyor, lisans okumak genelde daha zorken yüksek lisans yapmak o kadar zor değil. Mesela Polonya için çoğu okulda IELTS 6 ve üzeri skorunuz varsa (B1-B2) okullara kabul alabilirsiniz. Bazı ülkeler de kabul için kendi sınavını yapıyor. Mesela Almanya'da da Almanca şartı var, öğrenci olarak gitmeden önce bankaya 11000 Euro kitleyip öyle gidiyorsunuz, Almancanız da varsa okuyabilirsiniz. CV'yi neden araya sıkıştırdınız anlamadım, okulla pek bir ilgisi yok. İşe başvurmuyorsunuz sonuçta. Eğer olimpiyat başarılarınız falan varsa (TUBITAK matematik olimpiyatı derecesi vb.) size burs ve imkan sağlayabilirler.

Amerika hakkında biraz bilgim var. Dil dışında dersler(mat fen vb.) İçin sat sınavlarına giriyorsun. Dil için TOEFL veya IELTS ile dil puanını gösteriyorsun. Onun dışında öneri mektubu olayları var. Bu sınavlara hazırlanmak için yaşadığın şehirde dershaneler olabilir onları araştır tek başına çalışmak bu zorluğu katlayabilir. Burs konusunda bir bilgim yok.

Not: Kariyer kılavuzu kanalına bakmanı öneririm çok yardımcı olacaktır.

Son düzenleme:
Ülkeden ülkeye üniversite okuma kriterleri değişiyor, lisans okumak genelde daha zorken yüksek lisans yapmak o kadar zor değil. Mesela Polonya için çoğu okulda IELTS 6 ve üzeri skorunuz varsa (B1-B2) okullara kabul alabilirsiniz. Bazı ülkeler de kabul için kendi sınavını yapıyor. Mesela Almanya'da da Almanca şartı var, öğrenci olarak gitmeden önce bankaya 11000 Euro kitleyip öyle gidiyorsunuz, Almancanız da varsa okuyabilirsiniz. CV'yi neden araya sıkıştırdınız anlamadım, okulla pek bir ilgisi yok. İşe başvurmuyorsunuz sonuçta. Eğer olimpiyat başarılarınız falan varsa (TUBITAK matematik olimpiyatı derecesi vb.) size burs ve imkan sağlayabilirler.
Bildiğim tek essay sistemi var ve bildiğim kadarıyla cv benzeri bir şey yazıyoruz. Başka ülkelerde de olabilir diye tahmin edip sormak istedim. Polonya örneği vermişsiniz de acaba tek kriter bu mu peki? Ve Almanya'ya girebilmek için gereken tutarı karşılayan şirketler vs. var sanırım internet üzerinde gördüğüm kadarıyla sponsor oluyorlar gibi bir durum oluyor tabi o konuyu da bilmiyorum ama zaten Almanca kısmında Almanya'ya pek sıcak bakamıyorum. Almanya'da olduğu gibi belli bir tutar istiyor mu diğer ülkeler de?

Amerika hakkında biraz bilgim var. Dil dışında dersler(mat fen vb.) İçin sat sınavlarına giriyorsun. Dil için TOEFL veya IELTS ile dil puanını gösteriyorsun. Onun dışında öneri mektubu olayları var. Bu sınavlara hazırlanmak için yaşadığın şehirde dershaneler olabilir onları araştır tek başına çalışmak bu zorluğu katlayabilir. Burs konusunda bir bilgim yok.

Not: Kariyer kılavuzu kanalına bakmanı öneririm çok yardımcı olacaktır.
Sınavlar hakkında detaylı bilgim yok fakat SAT'ın çok zor olmadığını duymuştum birkaç yerde. Ve bu sınavlara Türkiye'de girebiliyor muyuz? Girebiliyorsak nerelerde? Öneri mektubu kısmında da ne istediğini anlamış değilim. Dediğiniz gibi dershane veya kurs bakacağım çevremde. Ve teşekkür ederim önerdiğiniz kanalı da izleyeceğim hemen.

Son düzenleme:
Polonya örneği vermişsiniz de acaba tek kriter bu mu peki?
Polonya okunması en kolay ülkelerden biri, okula kabul almak için mektup yazıp dil yeterliliğinizin olması yeterli. Tabi ki okul ücretini de vermek zorundasınız, dönemlik veya yıllık fiyat belirleyen okullar var.

Almanya'da olduğu gibi belli bir tutar istiyor mu diğer ülkeler de?
Bildiğim kadarıyla Polonya istemiyor, ülkeden ülkeye değişir o konuyu araştırmak lazım.

Eğer ciddi manada kaliteli eğitim istiyorsan Viyana teknik, münih teknik, cambridge üniversitelerine bakabilirsin Avusturya Almanca ve ortalama istiyor ama diğerlerine pek hakim değilim arastirmaniz daha doğru olur.

Polonya okunması en kolay ülkelerden biri, okula kabul almak için mektup yazıp dil yeterliliğinizin olması yeterli. Tabi ki okul ücretini de vermek zorundasınız, dönemlik veya yıllık fiyat belirleyen okullar var.
Polonya'yı yazdım bir köşeye araştıracağım teşekkürler.
Bildiğim kadarıyla Polonya istemiyor, ülkeden ülkeye değişir o konuyu araştırmak lazım.
Dediğiniz gibi ücret almıyor sanırım ama biraz daha araştırayım yine de.

Eğer ciddi manada kaliteli eğitim istiyorsan Viyana teknik, münih teknik, cambridge üniversitelerine bakabilirsin Avusturya Almanca ve ortalama istiyor ama diğerlerine pek hakim değilim arastirmaniz daha doğru olur.
Ciddi manada kaliteli olursa çok iyi olur tabi ama ortalama da kabulümdür yani.

Polonya'yı yazdım bir köşeye araştıracağım teşekkürler.

Dediğiniz gibi ücret almıyor sanırım ama biraz daha araştırayım yine de.

Ciddi manada kaliteli olursa çok iyi olur tabii ama ortalama da kabulümdür yani.

Yani bu üniversiteler dışında okuyacağınız üniversiteler çoğunlukla ege veya İstanbul Üniversitesi kalitesindedir haberiniz olsun ama olur derseniz Kanada da öğrenci dostu ülkedir.

Çin de dil okulu için burs kazandım ve sonrası için hsk4 ile bursla devam etmeyi planlıyorum genel olarak Lise ortalama puanın ile ilgili, ajansla başvurabilirsin belli bir miktar para ile.

Yani bu üniversiteler dışında okuyacağınız üniversiteler çoğunlukla ege veya İstanbul Üniversitesi kalitesindedir haberiniz olsun ama olur derseniz Kanada da öğrenci dostu ülkedir.
Yine bu konuda da bilgi sahibi değilim pek doğrudur belki dediğiniz fakat burada başka bir başlıkta birisinin "Avrupa'daki normal seviyede bir üniversite Türkiyedeki iyi bir üniversiteyi sollar." gibi bir yorumu vardı ve Celal Şengör gibi kişiler de Türkiyede üniversite olmadığını söylüyor. Bu denilenleri düşününca normal bir Avrupa veya Amerika okulunda okumak daha iyidir diye düşündüm.

Çin de dil okulu için burs kazandım ve sonrası için hsk4 ile bursla devam etmeyi planlıyorum genel olarak Lise ortalama puanın ile ilgili, ajansla başvurabilirsin belli bir miktar para ile.
Ülkeden ülkeye değişiyor sanırım lise ortalamasına bakıp bakmamaları. Ve ajans tam olarak ne işe yarıyor acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı