Yurt dışında üniversite için okullara burs başvurusu

fluesse

Decapat
Daha fazla  
Yurt dışında okumak istiyorum malum dolar kuru yüksek.
Örneğin 4 sene okumak istediğimde 10 bin dolar yapıyor kayıt masrafı, bu da 100 bin TL.
Daha önce üniversitelere mail göndermiş olanlar bilgi verebilir mi?

Hocam ben geçen yıl üniversite sınavına girmeden önce bu konuyu araştırdım. Açıkçası mail atsanız bile, genelde ABD için, SAT ya da ismini hatırlayamadığım bir sınava girmeniz gerekiyor. O sınavdan belli bir puan aldıktan sonra başvuru yapabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla eğer öğretmen olmak için ya da üst düzey bir işe girmek için IELTS ya da TOEFL gibi sınavlara da girmeniz gerekiyor fakat üniversite için böyle bir şey olduğunu hatırlamıyorum.
Şimdi, buraya kadar yazdım ancak sizin de yukarıda belirtiğiniz gibi kritik bir kavram var ortada. Aynı zamanda bu kavram yüzünden bundan tamamen vazgeçtim, maalesef. Para. Yukarıda saydığım sınavlara ciddi anlamda uçuk miktarda fiyatlar ödüyorsunuz. Ve bu sınavlardan kaldığınızı ya da başarısız olduğunuzu düşünün, durum daha beter olur. Beni yanlış anlamayın ama bir kişinin parası yoksa ya da oraya gidip sadece "zaman geçirecekse" affedersiniz ama o insan oraya hiç gitmesin daha iyi. Paranız yoksa emin olun yaşamak çok zor orada. Okurken çalışmak gibi bir düşünceniz varsa hayat size daha zor olacaktır, zira bazı ülkeler öğrenci durumunda olduğunuz için size yarı-zamanlı çalışma izninden başka bir şey vermiyor. Kaçak çalışırsanız daha beter, normal vatandaşın aldığı ücretten daha az alacaksınız ve daha uzun süreler çalışacaksınız. Açıkçası yurt dışına birikiminiz varsa gitmeniz çok daha mantıklı olacaktır, ben de böyle yapacağım.

Hocam ben geçen yıl üniversite sınavına girmeden önce bu konuyu araştırdım. Açıkçası mail atsanız bile, genelde ABD için, sat ya da ismini hatırlayamadığım bir sınava girmeniz gerekiyor. O sınavdan belli bir puan aldıktan sonra başvuru yapabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla eğer öğretmen olmak için ya da üst düzey bir işe girmek için ıelts ya da TOEFL gibi sınavlara da girmeniz gerekiyor fakat üniversite için böyle bir şey olduğunu hatırlamıyorum.
Şimdi, buraya kadar yazdım ancak sizin de yukarıda belirtiğiniz gibi kritik bir kavram var ortada. Aynı zamanda bu kavram yüzünden bundan tamamen vazgeçtim, maalesef. Para. Yukarıda saydığım sınavlara ciddi anlamda uçuk miktarda fiyatlar ödüyorsunuz. Ve bu sınavlardan kaldığınızı ya da başarısız olduğunuzu düşünün, durum daha beter olur. Beni yanlış anlamayın ama bir kişinin parası yoksa ya da oraya gidip sadece "zaman geçirecekse" affedersiniz ama o insan oraya hiç gitmesin daha iyi. Paranız yoksa emin olun yaşamak çok zor orada. Okurken çalışmak gibi bir düşünceniz varsa hayat size daha zor olacaktır, zira bazı ülkeler öğrenci durumunda olduğunuz için size yarı-zamanlı çalışma izninden başka bir şey vermiyor. Kaçak çalışırsanız daha beter, normal vatandaşın aldığı ücretten daha az alacaksınız ve daha uzun süreler çalışacaksınız. Açıkçası yurt dışına birikiminiz varsa gitmeniz çok daha mantıklı olacaktır, ben de böyle yapacağım.

Türkiyedede okusam aynı paraya geliyor hocam bilmiyorum.
:(

ÖNCELİKLE: 10BİN DOLAR OLMASI İMKANSIZ!!!

Bende seninle aynı yerdeyim. Ben de araştırıyordum ama maalesef 4 yıl sırf okul 120bin dolar, rent ve giyim yiyecek derken fiyat 150bin dolar oluyor toplam bu da 1 milyon 500 bin Türk Lirası şimdinin!

10bin dolar amerikan vatandaşları ve greencard sahipleri için sunulan fiyat public college's için bu da. Özel üniversiteler (Harvard, Columbia gibi) fiyatı aşırı yüksek, Boğaz kenarında köşkü olan bile ödeyemez, o kadar pahalı. İnanın eğer 10bin dolar olsa max fiyat, giderdim ancak ailemin bana yukarıda dediğim fiyatı yatıracak imkanları yok :(

Cidden hayallerimizi yakıp yıkıyor ekonomi...

ÖNCELİKLE: 10BİN DOLAR OLMASI İMKANSIZ!

Bende seninle aynı yerdeyim. Ben de araştırıyordum ama maalesef 4 yıl sırf okul 120bin dolar, rent ve giyim yiyecek derken fiyat 150bin dolar oluyor toplam bu da 1 milyon 500 bin Türk Lirası şimdinin!

10bin dolar amerikan vatandaşları ve greencard sahipleri için sunulan fiyat public college's için bu da. Özel üniversiteler (Harvard, Columbia gibi) fiyatı aşırı yüksek, Boğaz kenarında köşkü olan bile ödeyemez, o kadar pahalı. İnanın eğer 10bin dolar olsa Max fiyat, giderdim ancak ailemin bana yukarıda dediğim fiyatı yatıracak imkanları yok :(

Cidden hayallerimizi yakıp yıkıyor ekonomi...

Senelik 1500-3000$ arası 4senede 10K Dolar yapıyor, Harvardda okumayacagım sonucta

Senelik 1500-3000$ arası 4senede 10K Dolar yapıyor, Harvardda okumayacagım sonucta
Bende bakınca birkaç makaleye, fiyatlar yıllık 8.000 - 30.000 dolar arası değişebiliyor ama listedeki üniversiteler pek de iyi üniversiteler değil. Yani bilemiyorum karar sizin, bana okumuş olmak için gitmek havası veriyor biraz.

Geri
Yukarı