Yurt dışında üniversite okumak

İngiltere'nin insanı, Kanada'nın da coğrafyası buz. İngilizcen temel düzeyde bile değil Üniversiteye gitsen ne olacak? Kiminle arkadaşlık kuracaksın nasıl sosyal çevre yapacaksın? Zaten yabancı olduğun için -1, dil de olmadığı için -2 ile gidiyorsun. Maddi durum da yoksa -5 oldu. İngiltere'dekiler kaile almazlar hebele hübele ne diyor bu diye. Benim önerim Almanya olur İngilizceyi salıp Almanca öğrenmeye başla en kötü orada çok Türk var gurbetçilerle çevre yaparsın.

Maddi imkan var hiç yok değil, ama mesela ortalama ne kadar bir meblağ gerekiyor.

Bu ülkeden ülkeye değişir ortalama bir meblağ vermek doğru olmaz. Ama bunun arkadaşın dediği gibi bir sürü masrafları olacak benim tanıdık Polonya konsolosluğuna başvurdu kabul edildi 1 hafta içinde oraya yerleşecek ev tutulcak okulu hazır özele gidecek.

Hocam gitmesine gidilir ben de bu yıl girdim gitme şansım vardı fakat hangi üniversite gelecek burası da mesele. Amerika'da hafta sonu devlet dairesinde eğitim veren garip ünivler falan var öyle bir yer geliyorsa Van'da oku aynı şey.

Hocam aynen o yüzden dedim öylesine de hiç gerek yok. Burada önemli olan dilinin B2 C1 arası olmas her şeyi anlamak için yoksa vizede vermezler. En son da her şey paraya bakıyor.

Son düzenleme:
Almanya'da okumak için Almanca ve İngilizce gerek. Finanzierungsnachweis denilen garanti parası olayı var ve yıllık 11 bin euroyu banka hesabına göstermeni istiyor. İngiltere'de ise bu 1000 sterlinden başlayıp devam ediyor ve üniversiteler ücretli. Kanada'da üniversiteler yine aynı şekil ücretli. Daha ucuz istiyorsan doğu avrupa veya balkanlara yöneleceksin ama ben oraları önermiyorum. Balkanların durumu buradan çok farklı değil. Doğu Avrupa'da ise Çekya ve Polonya'daki birkaç üniversite hariç geriye kalanlar Türkiye ayarında. Ayrıca çok talep var, vize işi sıkıntılı ve üniversiteyi bitirdikten sonra kalabilme ihtimali riskli. Madem maddi durumun var ve illa lisansı yurtdışında okuyacaksan kendini geliştir ve İngiltere, Fransa, Hollanda gibi ülkelere başvur. Kabul almanın çok zor olduğunu söyleyeyim ek olarak.

Lisans öğrencileri için burs nadirdir. Yüksek lisans ve doktora yapanlarda daha yaygındır. İnternetten aratarak burs imkanlarına bakabilirsin ancak Türk öğrenciler için maalesef imkanlar çok kısıtlı. Bulaşmanı da tavsiye etmiyorum, sıkı denetleme yapılır ve düşük notlar olduğu taktirde bursun kesilebilir. Lisansı yurtdışında yapmak bana göre mantıklı değil kısaca. Lisans için vereceğin paraları burada kendi gelişimine harcasan çok daha iyi yerlere gelebilirsin. Yüksek lisans düşün. Türkiye'deki üniversiteleri de hor görme.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı