Yurt dışında üniversite okumak

Sultan Süleyman

Centipat
Arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı günler diliyorum.
Annemin memur olmasından kaynaklı yaklaşık 3 ay önce ailece yeşil pasaport aldık, şu an 11.sınıfım ve yaşım 16.
Gelecek dönem 12.sınıfa başlayacağım ve yavaştan gelecek planlarımı yapmaya başladım.
Malum Türkiye'deki eğitim sıkıntıları ve gelecek kaygılarından ötürü yurt dışında okumayı düşünüyorum, sizlerin de tavsiyesini almak istedim.

Şayet İngilizcem çok düşük seviyede ve gerekli şartlarda B1, B2 seviyesi isteniyor.
12.sınıf döneminde İngilizce eğitimi ile dönem sonuna kadar bu seviyeye gelip belge alabilir miyim?

1 yıl hazırlık okusam direk olarak 1.döneme başlıyor muyum yoksa İngilizce ölçme sınavına yeniden girmem gerekli midir?
Ve aynı şekilde baktığım çoğu ülkedeki üniversiteler (uluslararası balkan üniversitesi vs.) YKS şartı gerekmiyor, lise diploması ile kayıt olunabiliyor detaylı araştırmalarım sonucu.

Bu konuda sizlerin tavsiyelerinize ihtiyacım vardır, saygılar.

Yeşil pasaport aslında bu durumlarda pek önemli değil. Öğrenci vizelerinde zaten kolaylık sağlanıyor. İngilizce olarak düzenli çalışırsanız o seviyeye gelebilirsiniz ancak dersleriniz aksayabilir. Özel bir yetkinliğiniz yoksa ve çok iyi üniversitelerde eğitim görmek istemiyorsanız paraya ihtiyacınız var bu şekilde yurt dışında eğitim alabilirsiniz. Ben lisansı Türkiye'de, yüksek lisans için kabul alarak iyi bir üniversitede yurt dışında okumanızı tavsiye ederim.

Arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı günler diliyorum.
Annemin memur olmasından kaynaklı yaklaşık 3 ay önce ailece yeşil pasaport aldık, şu an 11.sınıfım ve yaşım 16.
Gelecek dönem 12.sınıfa başlayacağım ve yavaştan gelecek planlarımı yapmaya başladım.
Malum Türkiye'deki eğitim sıkıntıları ve gelecek kaygılarından ötürü yurt dışında okumayı düşünüyorum, sizlerin de tavsiyesini almak istedim.

Şayet İngilizcem çok düşük seviyede ve gerekli şartlarda B1, B2 seviyesi isteniyor.
12.sınıf döneminde İngilizce eğitimi ile dönem sonuna kadar bu seviyeye gelip belge alabilir miyim?

1 yıl hazırlık okusam direk olarak 1.döneme başlıyor muyum yoksa İngilizce ölçme sınavına yeniden girmem gerekli midir?
Ve aynı şekilde baktığım çoğu ülkedeki üniversiteler (uluslararası balkan üniversitesi vs.) YKS şartı gerekmiyor, lise diploması ile kayıt olunabiliyor detaylı araştırmalarım sonucu.

Bu konuda sizlerin tavsiyelerinize ihtiyacım vardır, saygılar.
Bosna, Arnavutluk, Karadağ, Kuzey Makedonya, Bulgaristan'da bulunan üniversiteler Türkiye'deki üniversitelerden daha beter. Sırbistan Belgrad Üniversitesi, Avrupa'da okunabilecek en düşük üniversite bence. Onun altını düşünmeyin. Uluslarası Balkan Üniversitesi falan çok da iyi değil bence.

Benim arkadaşım uluslararası balkan üniversitesinde okuyor. Bu sene hazırlığı bitirdi. Başka sorun varsa cevaplayayım.

Hocam hazırlık bittikten sonra yeniden sınava giriyor muyuz yoksa direk döneme başlıyor muyuz orayı tam çözemedim.

Bosna, Arnavutluk, karadağ, kuzey Makedonya, Bulgaristan'da bulunan üniversiteler Türkiye'deki üniversitelerden daha beter. Sırbistan belgrad üniversitesi, Avrupa'da okunabilecek en düşük üniversite bence. Onun altını düşünmeyin. Uluslarası balkan üniversitesi falan çok da iyi değil bence.

Önerebileceğiniz üniversite var mıdır Avrupa'da.
Yurt imkanının bulunmasıda benim için çök önemli.

Hocam hazırlık bittikten sonra yeniden sınava giriyor muyuz yoksa direk döneme başlıyor muyuz orayı tam çözemedim.

Önerebileceğiniz üniversite var mıdır Avrupa'da.
Yurt imkanının bulunmasıda benim için çök önemli.
Arkadaşım dönem sonunda sınavdan geçti yani döneme geçecek. Ayrıca şunu söyleyeyim kendisi çok memnum değil zaten Makedonya zaten çok güzel bir yer değil. Eğitimi de kötü çünkü bu tarz okullar parayla diploma satar ve iş dünyasında bunu bilmeyen yoktur. Bugün Türkiyedeki firmalar bile iyi okulları hariç tutuyorum özel üniversite mezununa önyargılı bakıyor çünkü diplomanı parayla alıyorsun. Diğer avrupa ülkeleri de aynı şekil buralarda okuyan insanlar genelde buralardan mezun olup babalarının şirketinde dükkanında işe başlıyor çünkü piyasada bu diplomanın pek bir karşılığı yok. Diplomanı parayla alacaksın Tıp,diş hekimliği gibi sağlık bölümlerini okuyacaksın sonrasında burada denkliğini alır işe başlaman daha kolay olur. Tabi bunların parası da daha tuzlu üstelik eğitim yurt yeme içme gibi masrafları saymadım bile. Şuan üniversite okuyan bir kardeşin olarak söylüyorum benden de büyükler bu dediğimi doğrulayacaktır. Adam akıllı çalış Türkiyede eli yüzü düzgün bölüm kazan. Benim arkadaşım YKS'de 1.6 milyon sıralamadaydı şimdi orada eğitim görüyor ya da görmeye çalışıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı