Yurt dışında üniversite okumak zor mu?

revcomrade

Decapat
Daha fazla  
Lisede Erasmus ile yurt dışına gittim, B2-C1 civarı İngilizce biliyorum. Hedefim direkt kapağı yurt dışına atabilmek, Litvanya'ya gitmiştim geçen ay, bayağı ucuz bir ülke ve sanırım yıllık 4000 euro civarı bir ücret ile orada üniversite okuyabiliyorum. Diğer bir seçenek ise Türkiye'de üniversite okuyup Erasmus ile gitmek ama bana biraz riskli geliyor bu.

YKS puanımın bir önemi yok mu yoksa başvuru yaparken bakın ben burayı kazandım Türkiye'de gibi bir şey olarak CV'ye ekleyebilir miyim?

Bu yaz belki turizmde çalışabilirim ama bunu yaparsam ders çalışmam aksayacak, turizmden direkt birisini bulup bu şekilde de çıkabilirim ama bu kendimi küçük düşürmek gibi geliyor bana. Son çare olarak düşünebilirim bunu.

Tavsiyeleriniz var mı? Yurt dışında üniversite okuyan varsa içinizden nasıl prosedürlerden geçtiğini anlatabilir mi? Bildiğim kadarıyla IELTS sonucumu, motivasyon mektubumu, CV'yi universiteye gönderip bekliyorum.

Eksik söylediğim bir şey varsa belirtin, şimdiden teşekkürler.

Her ulkenin proseduru farkli olabilir, ayrica hangi ulkede ne okumak istiyorsun ?
Ben yurtdisinda yuksek lisans yaptim. Benim icin turkiyede okumaktan daha kolay geldi. TR 'de ortalama universitedelerdeki bir cok hoca kompleksli oluyor.
Kisaca once ne okumak istiyorsun karar ver, sonra hangi universite o alanda kaliteli egitim veriyor onu ogrenmeye calis, en son olarakta mumkunse okudugun bolumde kaliteli hocalarin olmasina dikkat et.

Gitmek istediğin ülkede bunulan bir ajans ile bu işleri daha rahat halledersin tek başına red yersin bir kere red yedikten sonra da onay alman zor.

4000 Euro bedava bir para. Ben onun kabaca 15 katına okuyorum. Zor mu dersen ne kadar ingilizce bilirsen bil bu iş biraz hırpalıyor insanı. Hırpalıyor dediysem, tamam belki gündemden uzaklaşıyorsun ancak gözünün feri de gidiyor burada ayakta kalmaya çalışırken. Başına bir şey geldiğinde de yalnızsın ki olur da gelirse çok çekersin. Kendimden biliyorum.

Turizmden ise birisini bulmak ile Rus ruleti oynamak aynı şey. Çoğu senin ona gebe olduğunun bilincinde bu işe giriyor ki o teyzeler de öyle erkek diye ölen uçuk akıllı kişiler değiller. Dışarıdaki pirince giderken evdeki bulgurdan olursun hayatın da rezil rüsva olur o teyze bulma yoluna girersen. İşini bilen adama yakışacak bir davranış değil.

IELTS 6.0 üzeri genellikle yeterlidir. Yine de sıkıntı çekeceksin demek bu. Gittiğin yerde herkes IELTS 6 konuşmuyor. Adam İngilizce doğmuş sen onu 50 haftalık eğitimle yakalayamıyorsun tabi. Üniversite için vizen çıkmayacak gibi hissedersen ya da ajansın bunu sezip seni uyarırsa Dil için başvurursunuz orada dil okurken hesapta para gösterir üniversiteye geçmek istediğini beyan edersin ardından vizen daha rahat çıkar. Adam seni bir sefer kumar oynayıp ülkesine almış bakmış vukuatın da yok, üniversite okuman hoşuna gidecektir zira sağdıkça sağmak isterler onlar da babalarının hayrına girmiyorlar bu kadar topa.

Niyet mektubu, varsa sponsor, CV, IELTS ve sabıka kaydı esas şartlar. Süreç içerisinde bir çok kez evrak istenecek. Pasaportu ayrı, parmak izi ayrı. Aile Sabıka dökümü ayrı. Onları saymıyorum.

Gelecek 3 seneni eksiksiz bol bol yanılma payı ekleyerek hesaplamazsan gittiğinden daha çulsuz dönersin, gitmek değil kalmak esas mesele bilgine. Başına her şey gelecek orada çünkü. Her şey gönlünce olsun.

Gitmek istediğin ülkede bunulan bir ajans ile bu işleri daha rahat halledersin tek başına red yersin bir kere red yedikten sonra da onay alman zor.

4000 euro bedava bir para. Ben onun kabaca 15 katına okuyorum. Zor mu dersen ne kadar ingilizcebilirsen bil bu iş biraz hırpalıyor insanı. Hırpalıyor dediysem, tamam belki gündemden uzaklaşıyorsun ancak gözünün feri de gidiyor burada ayakta kalmaya çalışırken. Başına bir şey geldiğinde de yalnızsın ki olur da gelirse çok çekersin. Kendimden biliyorum.

Turizmden ise birisini bulmak ile Rus ruleti oynamak aynı şey. Çoğu senin ona gebe olduğunun bilincinde bu işe giriyor ki o teyzeler de öyle erkek diye ölen uçuk akıllı kişiler değiller. Dışarıdaki pirince giderken evdeki bulgurdan olursun hayatın da rezil rüsva olur o teyze bulma yoluna girersen. İşini bilen adama yakışacak bir davranış değil.

IELTS 6.0 üzeri genellikle yeterlidir. Yine de sıkıntı çekeceksin demek bu. Gittiğin yerde herkes IELTS 6 konuşmuyor. Adam İngilizce doğmuş sen onu 50 haftalık eğitimle yakalayamıyorsun tabii. Üniversite için vizen çıkmayacak gibi hissedersen ya da ajansın bunu sezip seni uyarırsa dil için başvurursunuz orada dil okurken hesapta para gösterir üniversiteye geçmek istediğini beyan edersin ardından vizen daha rahat çıkar. Adam seni bir sefer kumar oynayıp ülkesine almış bakmış vukuatın da yok, üniversite okuman hoşuna gidecektir zira sağdıkça sağmak isterler onlar da babalarının hayrına girmiyorlar bu kadar topa.

Niyet mektubu, varsa sponsor, CV, IELTS ve sabıka kaydı esas şartlar. Süreç içerisinde birçok kez evrak istenecek. Pasaportu ayrı, parmak izi ayrı. Aile sabıka dökümü ayrı. Onları saymıyorum.

Gelecek 3 seneni eksiksiz bol bol yanılma payı ekleyerek hesaplamazsan gittiğinden daha çulsuz dönersin, gitmek değil kalmak esas mesele bilgine. Başına her şey gelecek orada çünkü. Her şey gönlünce olsun.

Kaliteli bir bölüm okuma niyetinde değilim, iki yıllık bir elektrik bölümü okusam bile yeterli benim için. Amacım yurt dışına yerleşmek, iş konusunda sıkıntım yok dediğim gibi tek sıkıntım vize.

Ülke olarak Avusturya'da okuyabilirsem çok daha rahat olacak benim için fakat araştırdığım kadarıyla belli bir seviye Almanca bilmek gerekiyordu İngilizce'nin yanında, Almancam yok ne yazık ki. Romanya, Polonya, Litvanya gibi ülkeleri düşünüyorum. Hem ucuzlar hem de diplomam tüm Avrupa'da geçerli oluyor.

Litvanya'dan biraz arkadaş edindim, sanırım bir tanesi aşık bir de bana.

En kötü ihtimal onu kullanacağız hocam :D

Geri
Yukarı