Yurt dışında üniversite okumak

Evde canım sıkıldığından kodlama vb. Şeyler yapmak istiyordum. Ara sıra yaparım tabiki ama dediğiniz gibi derslere önem vericem. İngilizce mi nasıl geliştirebilirim. Şuan ki seviyem B1. Kursa gitmeyi düşünüyorum ama kimse önermiyor. Malum okullarda verilen seviye A1, A2. Şuan dizileri rahat altyazısız izliyorum. Ama daha çok geliştirmem lazım. Yurtdışını seçme sebebim orada yaşamak istemem. Şöyle bilirsiniz teknoloji ile uğraşan herkesin hayali silikon vadisidir. Tabiki benimki de o. O yüzden yurt dışı diyordum.
Kursa para kaptırmana hiç gerek yok. Ben kendim öğrendim. Mesela sana bir örnek atayım.

Complete JDK 12 Release Notes

Şu dokümanı okuduğunda ne düzeyde anlayabiliyorsun? Teknik terimler haricinde sorun olmuyorsa şuan için İngilizce seviyen yeterlidir.

Silikon vadisi hayalini anlayabiliyorum. Ben de bu yola yurt dışı hayali ile çıktım. Ama inan bana kendini geliştirdiğin zaman o hayal o kadar yakın gelecek ki sana. Şimdi önceliğin iyi bir üniversite kazanmak olsun. Benim lisemde okul birincisi Boğaziçi Elektronik mühendisliğine gitti. Okurken maaş gibi burslar alıyordu. Son sene iş teklifleri aldı, kabul etmeyi Amerika'ya gitti. Şuan orada. Demeye çalıştığım, vizyonlu olmak, teknolojiyi yakalamak elbet güzel ama kaliteli bir akademik geçmiş olması da şart.

Üniversiteyi kazandın, işte o zaman istediğin kadar kod ile uğraşabilirsin. İyi bir not ortalaması çıkardıktan sonra ABD'ye gitmek senin için çok kolay olacak. Hatta başarılı olursan sponsorlara ödetirsin o parayı. Senden tek kuruş çıkmaz. Çok keyifli değil mi :)

Lisede benzer düşüncelere sahip olmuş mühendis bir abin olarak bu tavsiyeleri verebilirim. Eğer kafana takılan soru olursa çekinmeden sor.

Yurt dışı istersen, burda iyi derece yapıp da gidebilirsin, bir akrabam ODTÜ'ye ek kontenjan ile makine mühendisliğine girdi, sondan 2. ama bölümünü 2. bitirdi :) Daha sonra Aachen üniversite'sine bölüm öğretmeni mektup yazdı ve onu aldılar. Stajını Toyota F1 Pitlerinde yaptıi şimdi Aachen Teknik Üniversite'sinde öğretim görevlisi :)

Ne boş atılmış. ODTÜ ve İTÜ nasıl şişirilmiş. Alakası yok. TR'de eğitim seviyesi 10 üzerinden 3. Nasıl bir oluyor bunlar? Bu arkadaş farklı ülkede yaşıyor herhalde. 20 matematık netine mühendis verir halde şuan bu ülke. Bu neyin havası? Her üniversite bir değıl. YKS'de güzel bir puan alıp buralardan gidebilirsiniz. Tabii akraba falan olması gerekli. Bir başınıza olmaz. TR'de mühendislik okuyan bos beleştIr. TR'den yetişen mühendis ABD'de yetişen mühendisle asla bir değildir. Kuru fasulyedir. Onlarca ülke gezdim. Ülkeyi bu kadar abartmayın. Trakya'da okuyan kendini engineer sanar olmuş bu memlekette. :)

Kursa para kaptırmana hiç gerek yok. Ben kendim öğrendim. Mesela sana bir örnek atayım.

Şu dokümanı okuduğunda ne düzeyde anlayabiliyorsun? Teknik terimler haricinde sorun olmuyorsa şuan için İngilizce seviyen yeterlidir.

Silikon vadisi hayalini anlayabiliyorum. Ben de bu yola yurt dışı hayali ile çıktım. Ama inan bana kendini geliştirdiğin zaman o hayal o kadar yakın gelecek ki sana. Şimdi önceliğin iyi bir üniversite kazanmak olsun. Benim lisemde okul birincisi Boğaziçi Elektronik mühendisliğine gitti. Okurken maaş gibi burslar alıyordu. Son sene iş teklifleri aldı, kabul etmeyi Amerika'ya gitti. Şuan orada. Demeye çalıştığım, vizyonlu olmak, teknolojiyi yakalamak elbet güzel ama kaliteli bir akademik geçmiş olması da şart.

Üniversiteyi kazandın, işte o zaman istediğin kadar kod ile uğraşabilirsin. İyi bir not ortalaması çıkardıktan sonra ABD'ye gitmek senin için çok kolay olacak. Hatta başarılı olursan sponsorlara ödetirsin o parayı. Senden tek kuruş çıkmaz. Çok keyifli değil mi :)

Lisede benzer düşüncelere sahip olmuş mühendis bir abin olarak bu tavsiyeleri verebilirim. Eğer kafana takılan soru olursa çekinmeden sor.
Hedefim şuan odtü oldu. Dediğiniz şeyler bana mantıklı geldi. Makaleyi okuyacağım boş bir vaktimde. Dersleri me odaklanacağım
Ne boş atılmış. ODTÜ ve İTÜ nasıl şişirilmiş. Alakası yok. TR'de eğitim seviyesi 10 üzerinden 3. Nasıl bir oluyor bunlar? Bu arkadaş farklı ülkede yaşıyor herhalde. 20 matematık netine mühendis verir halde şuan bu ülke. Bu neyin havası? Her üniversite bir değıl. YKS'de güzel bir puan alıp buralardan gidebilirsiniz. Tabii akraba falan olması gerekli. Bir başınıza olmaz. TR'de mühendislik okuyan bos beleştIr. TR'den yetişen mühendis ABD'de yetişen mühendisle asla bir değildir. Kuru fasulyedir. Onlarca ülke gezdim. Ülkeyi bu kadar abartmayın. Trakya'da okuyan kendini engineer sanar olmuş bu memlekette. :)
Kafam karıştı. Odtüden çıkan biri iyi olmuyor mu? Zamanında ilk 100e girmiş bir üniversite bence kötü değildir. Bilmiyorum

Okudum. Terimler haricinde bir kaç kelimeyi anlamadım daha doğrusu bilmiyorum. Son birşey daha sorucam. Alttaki arkadaş odtü ve itüye kötü demiş. Bu benim kafamı karıştırdı. Odtüye gitsem dediklerinizi yapabilirim bence. Ama alttaki arkadaşın yorumu kafamı iyice karıştırdı

Trakya'da değil İTÜ mezunu olan engineer sanıyor :) Siz ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, Bilkent mezunu tanıyor musunuz veya bu üniversitelerde bulundunuz mu? Ülke gezmek ile akademik olarak bilmek bir olmuyor maalesef.

ODTÜ mühendislik alanında 246.
İTÜ 256.
Bilkent 356.
BOUN 392.

Bu okulların hepsinin ABD'de geçerli ABET AKREDİTASYONU MEVCUTTUR.
Okudum. Terimler haricinde bir kaç kelimeyi anlamadım daha doğrusu bilmiyorum. Son birşey daha sorucam. Alttaki arkadaş odtü ve itüye kötü demiş. Bu benim kafamı karıştırdı. Odtüye gitsem dediklerinizi yapabilirim bence. Ama alttaki arkadaşın yorumu kafamı iyice karıştırdı
ODTÜ kötü bir üniversite olsa mezunlarının direkt olarak ABD'de çalışma izni olmazdı.

Ayrıca ODTÜ'nün bütçesi ne kadar ABD'deki üniversitelerin ne kadar? 2014'de dünya çapında 80. olabilmiş bir üniversiteden bahsediyoruz.

Neyse konuya son mesajım.

Son düzenleme:
TR ve başka ülkeleri kıyaslıyoruz. TR içini kıyaslıyorsanız ODTU'ye gidin. Ben her türlü akademik alanda bulundum. 246, 256 sırada demiş. Ben zaten onların üstündekilerden bahsediyorum. Asla bir olamaz. Çünkü TR'nın eğitim çapı belli. Bunu da 250 miymiş kaç ise oradan anlayabılırsınız. 256 ile ilk 10 nasıl bir olur? Böyle bir dünya yok. Cerrahpasa'da bir akademisyenle görüştüm ben eğitime nerede devam etmem konusunda.
Almanya'ya gidecektim. Biz Almanya'dan kaç sene gerıdeyız? dıye sordu bana. 50 sene vardır hocam dedım. Carl Benz ilk içten yanmalı motoru 1885'de üretti. Günümüzden 1885'i cıkarırsan 134 sene yapar. Cevap budur dedi. Carl Benz'de mühendis. Bu Trakyalı arkadaşlarda mühendis. :) Aradaki farkı anlayabilirsiniz. Ve bu Türk pasaportu taşıyan arkadaşlar tek bir motor bile üretemediler halen. Sonuç, eğitim, kalite ortada.

Son düzenleme:
Trakya'da değil İTÜ mezunu olan engineer sanıyor :) Siz ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, Bilkent mezunu tanıyor musunuz veya bu üniversitelerde bulundunuz mu? Ülke gezmek ile akademik olarak bilmek bir olmuyor maalesef.

ODTÜ mühendislik alanında 246.
İTÜ 256.
Bilkent 356.
BOUN 392.

Bu okulların hepsinin ABD'de geçerli ABET AKREDİTASYONU MEVCUTTUR.

ODTÜ kötü bir üniversite olsa mezunlarının direkt olarak ABD'de çalışma izni olmazdı.

Ayrıca ODTÜ'nün bütçesi ne kadar ABD'deki üniversitelerin ne kadar? 2014'de dünya çapında 80. olabilmiş bir üniversiteden bahsediyoruz.

Neyse konuya son mesajım.
Yorumlarınız için teşekkürler
TR ve başka ülkeleri kıyaslıyoruz. TR içini kıyaslıyorsanız ODTU'ye gidin. Ben her türlü akademik alanda bulundum. 246, 256 sırada demiş. Ben zaten onların üstündekilerden bahsediyorum. Asla bir olamaz. Çünkü TR'nın eğitim çapı belli. Bunu da 250 miymiş kaç ise oradan anlayabılırsınız. 256 ile ilk 10 nasıl bir olur? Böyle bir dünya yok. Cerrahpasa'da bir akademisyenle görüştüm ben eğitime nerede devam etmem konusunda.
Almanya'ya gidecektim. Biz Almanya'dan kaç sene gerıdeyız? dıye sordu bana. 50 sene vardır hocam dedım. Carl Benz ilk içten yanmalı motoru 1885'de üretti. Günümüzden 1885'i cıkarırsan 134 sene yapar. Cevap budur dedi. Carl Benz'de mühendis. Bu Trakyalı arkadaşlarda mühendis. :) Aradaki farkı anlayabilirsiniz. Ve bu Türk pasaportu taşıyan arkadaşlar tek bir motor bile üretemediler halen. Sonuç, eğitim, kalite ortada.
Tabiki de bi Amerikan üniversitesi olamaz. Onlar çok öndeler ve sadece başarı dahi yetmiyor. Bazı yerlerde görmüştüm amerikan vatandaşlarının çoğu öyle üniversitelere gidemiyor zaten. Çoğunlukla yurtdışından oluyor öğrencileri. Odtü ile onları kıyaslayamayız bence. Onlar nirvana odtü legend denebilir.

Ben ODTÜ ile MIT’i veya UCLA’i kıyaslamıyorum. Bunun cevabı bellidir. Carl Benz’in 1884’de yaptığını şimdi yapmaya gerek yok. Kore 80’lerde Türkiye’den fakir bir ülkeydi. Nasıl oldu da bizi geçtiler? Çünkü yeni teknolojileri yakaladılar. Hadi sıfırdan başlayalım demediler.

Eskisi gibi atölyede silah, garajda uçak üretme devri bitti. Şuan Almanya’nın ordusu çöp durumda. Denizaltı filoları bir dönem sıfır operasyonellikteydi. Hava kuvvetlerinde uçuşa elverişlilik oranı %30’larda geziyor. Şimdi zamanında yaptı diye bugünü ne kadar kurtarabiliyorlar?

Bütçe verildiği zaman Türk mühendisler bu işi yapar. Bütçe ve teknik altyapı lazım. Bu arada okul ile pratiğin pek bir alakası yok. ODTÜ’yü bitirip MIT’de bölüm başkanı olan hocamız var fakat motor üretemiyoruz. Ben de size bu soruyu sorayım. Neden sizce? Teorik olarak sıkıntımız yok. Üniversiteleri biz araştırma merkezi olarak kullanmıyoruz çünkü. Sadece eğitim veriliyor. Akademik araştırma yürütülmüyor. Almanya’dan geri olmamızın sebebi bu.

Şuan hangi okuldasınız bilmiyorum. Ama gidin Amerika’da doktora yapmış bir hocayla konuşun. Hocam ben lisansa gideyim mi? Yoksa doktora için mi gideyim diye sorun.

Bizim sıkıntımız gerçekten eğitim değil. Araştırma ve teknik altyapımız yok. Bütçe ayrılmıyor. Ayrılsa bile teknik birikim olmadığı için bir şey ortaya koyamıyoruz.

Lisans öğrencisine burs yok . İstersen 1. ol. Başkası da Hindistan'ın birincisi, diğeri Çin'in, öteki Kore'nin vs. ABD'de lisans için burs almak imkansıza yakın. Almanya'da zaten okullar bedava. Gitmek daha kolay.

Ayrıca İTÜ+ODTÜ x2 baya komik olmuş. ODTÜ'nün birincileri master, doktora için MIT'e kabul alıyor. Okulun ABET'i var yani Amerikan üniversiteleri ayarında eğitim veriyor. Arduino dediğiniz oyuncak resmen. Orta okul çocukları yapıyor onu Arduino ne? Çok iyi matematik fizik altyapısı lazım.
Yaşı küçük olduğu için arduino ile başlamasında sakınca görmedim.

Geri
Yukarı