Yurt dışında yazılımcı olmak

yigit2k71

Femtopat
Daha fazla  
Liseyi ve üniversiteyi yazılım, sayısal harici bölümlerde okuyarak, yazılım konusunda kendimi hem evden hem de kurslardan geliştirerek nereye kadar gelebilirim, yurt dışında örneğin Amerika'da yazılımcılık yapabilir miyim?

Liseyi ve üniversiteyi yazılım, sayısal harici bölümlerde okuyarak, yazılım konusunda kendimi hem evden hem de kurslardan geliştirerek nereye kadar gelebilirim, yurt dışında örneğin Amerika'da yazılımcılık yapabilir miyim?
Kendini geliştir, yaptığın işi sev. Niye olmayasın?

Kendini oldukça geliştireceğinden şüphemiz yok ve yeterince azimle bunun için çalışırsan oldukça iyi bir yazılımcı olabilirsin ama üzülerek söylüyorum ki değişen dünya dinamikleri, ülkeler arası politik gerilimler, mevcut diplomatik durumlar, ABD'nin politikaları göz önüne alındığında ileride ABD'de bir hayat kurmak mümkün görünmüyor, yine de iyi bir yazılımcı olursan iyi bir hayat sahibi olabilirsin. İleride durum değişe de bilir. Çalışmaya devam et, karşılığını elbet alırsın. Yeterince gayret edersen 10 sene sonra geleceğin nokta nerede olursa olsun seni tatmin edecektir.

Burada "cok istersen her sey mumkun" masali anlatabilecek insanlar olabilir, kendini gercek hayatin realizmine hazirla.

Dedigin seyi basarma ihtimalin cok cok dusuk. Ayrica boyle bir idealin varsa neden muhendislik okumuyorsun?

TR'de en kral muhendisligi kazanmak, sayisal olmayan bolum mezunu olup US'te IT isi bulmaktan daha kolay.

Kendini geliştir, yaptığın işi sev. Niye olmayasın?
yani hocam ne kadar iyi olsam bile üniversiteden yazılım mühendisliği vb. bölümlerden mezun olmadığım için yurtdışına yine de gidebilir miyim çünkü gazeticilik okumayı düşünüyorum.

Burada "cok istersen her sey mumkun" masali anlatabilecek insanlar olabilir, kendini gercek hayatin realizmine hazirla.

Dedigin seyi basarma ihtimalin cok cok dusuk. Ayrica boyle bir idealin varsa neden muhendislik okumuyorsun?

TR'de en kral muhendisligi kazanmak, sayisal olmayan bolum mezunu olup US'te IT isi bulmaktan daha kolay.
hocam çünkü sayısalda kendime pek fazla güvenmiyorum şimdi meslek lisesinde yazılım bölümüne gidip üniversitede takozlarsam tüm eğitim hayatım yıllarım boşa gitmiş olacak benim aklımdaki şey meslekte gazetecilik okuyup üniversitede de gazetecilikten mezun olmak bu süreç içerisinde de kurslardan internetten yazılımı öğrenip yazılımcı olmak yazılımdan işe girmek ama Türkiye şartlarında da pek fazla yazılım için iş olanağı olmadığı için yurtdışına gidebilecek kadar kendimi geliştirebilir miyim, en önemlisi yazılım diplomasız gidebilir miyim diye soruyorum.

Son düzenleme:
yani hocam ne kadar iyi olsam bile üniversiteden yazılım mühendisliği vb. bölümlerden mezun olmadığım için yurtdışına yine de gidebilir miyim çünkü gazeticilik okumayı düşünüyorum.

hocam çünkü sayısalda kendime pek fazla güvenmiyorum şimdi meslek lisesinde yazılım bölümüne gidip üniversitede takozlarsam tüm eğitim hayatım yıllarım boşa gitmiş olacak benim aklımdaki şey meslekte gazetecilik okuyup üniversitede de o bölümden mezun olmak bu süreç içerisinde de yazılımı öğrenip yazılımcı olmak işe girmek ama Türkiye şartlarında da pek fazla iş olanağın olmadığı için yurtdışına gidebilecek kadar kendimi geliştirebileceğimi, en önemlisi yazılım diplomasız gidebilir miyim diye soruyorum.
Gidemezsin hocam. Çünkü bunu bir iş olarak yapman lazım ve sen de kariyer olarak gazetecilik seçmişsin. Ben üniversiteyi mühendislik okuyorsun sanmıştım.

Gidemezsin hocam. Çünkü bunu bir iş olarak yapman lazım ve sen de kariyer olarak gazetecilik seçmişsin. Ben üniversiteyi mühendislik okuyorsun sanmıştım.
yok hocam henüz lise aşamasındayım ve seçim yapmam gerekiyor eğer gönlüm yazılımdan yana fakat üniversitede sayısaldan başaramam o yüzden gazeticiliği sadece diploma için okuyacağım yazılımdan gerekli eğitimi gördükten sonra kariyerimi yazılımdan yana yapacağım daha doğrusu yapabilir miyim?

yok hocam henüz lise aşamasındayım ve seçim yapmam gerekiyor eğer gönlüm yazılımdan yana fakat üniversitede sayısaldan başaramam o yüzden gazeticiliği sadece diploma için okuyacağım yazılımdan gerekli eğitimi gördükten sonra kariyerimi yazılımdan yana yapacağım daha doğrusu yapabilir miyim?
Yazılım Mühendislik okumanız lazım. Kenardan köşeden yazılım öğrenip yurt dışında çalışan insanlar yok, keza mühendisler bile çalışamıyor çoğu zaman.

hocam çünkü sayısalda kendime pek fazla güvenmiyorum şimdi meslek lisesinde yazılım bölümüne gidip üniversitede takozlarsam tüm eğitim hayatım yıllarım boşa gitmiş olacak benim aklımdaki şey meslekte gazetecilik okuyup üniversitede de gazetecilikten mezun olmak bu süreç içerisinde de kurslardan internetten yazılımı öğrenip yazılımcı olmak yazılımdan işe girmek ama Türkiye şartlarında da pek fazla yazılım için iş olanağı olmadığı için yurtdışına gidebilecek kadar kendimi geliştirebilir miyim, en önemlisi yazılım diplomasız gidebilir miyim diye soruyorum.

Ben Amerikan bir yazilim firmasiyla calisiyorum, gunde tonlarca basvuru aliyor adamlar Hindistan'dan Cin'den Guney Kore'den. Herkes oraya gitmeye calisiyor.

Simdi bunlarin arasinda adam neden Turkiye'de gazetecilik mezunu birisiyle risk alsin? Sana vize sponsoru olmasi gerekecek, onun icin sartlar aranacak kalifiye gocmen sartlari vs.

Dedigim gibi, oradan binlerce ac Hintlinin arasindan siyrilmaktansa efendi efendi burada okulunu okursun, network yapar gerek once TR sirketinden sonra oraya gidersin gerekse direkt orada staj bulup gidersin vs.

Yeni konular

Geri
Yukarı