Yurt dışından alınan PS5 garantisi nasıl işler?

• Konuyu başlatan HCI
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 13B

HCI

Hectopat
Yer
Laboratuvar
1-2 hafta içerisinde yurt dışından PS5 getirteceğim. İlk başta Xbox Series X düşünüyordum. Hatta bugün sipariş ettirecektim. Ama biraz araştırdığımda garantisinin olmadığı ve oyunların çeşitli olmaması nedeniyle vazgeçtim. Şimdi PS5 almayı düşünüyorum ama garantisi Türkiye'de geçer mi?

MediaMarkt'ten alınacak.

Tam tersi, Microsoft uluslararası garanti veriyor Avrupa Birliği ülkelerinden alanlara 2 yıl. Sony'de bu durum yok. Sony Türkiye'yi arayıp teyit etmeye çalışın, bazı şartlarda 1 yıl garantisinin olma durumu olabiliyor.

Ama biraz araştırdığımda garantisinin olmadığı ve oyunların çeşitli olmaması nedeniyle vazgeçtim

Uluslarası garanti var ve gamepass bile almak için bi sebep. PS5'e birkaç tane oyun alsan neredeyse konsol parası tutuyo.

PS5 için de Sony Eurasia garantili bi modelse garantisi büyük ihtimalle burada da geçer.

Tam tersi, Microsoft uluslararası garanti veriyor Avrupa Birliği ülkelerinden alanlara 2 yıl. Sony'de bu durum yok. Sony Türkiye'yi arayıp teyit etmeye çalışın, bazı şartlarda 1 yıl garantisinin olma durumu olabiliyor.

Hocam geçen gün Xbox desteğe yazdım geçerli olmadığını söylediler.

Uluslarası garanti var ve Game Pass bile almak için bir sebep. PS5'e birkaç tane oyun alsan neredeyse konsol parası tutuyor.

Hocam PS Plus ve EA Play alacağım. PS5+2.DualSense+FIFA 23 toplam 14K ya denk geliyor. Xbox'ta ikinci kontrolcüyle birlikte hesapladığımda 12.2K ya geliyor. Bence PS daha avantajlı oluyor.

Oyun alırkende fiyatları çok gelirse en kötü satıp xbox alırım

Son düzenleme:
Hocam geçen gün Xbox desteğe yazdım geçerli olmadığını söylediler.

Arayıp sorun tekrar. Ben Türkiye'ye 3 kez konsol getirdim, 1-2 ay öncesine kadar da böyleydi. Direkt seri numaralarını hesabınıza kaydedince garantisi başlıyor, direkt Xbox desteği arayıp faturanızla birlikte tarihleri de düzenletebiliyorsunuz. Çok güncel bir değişiklik yoksa durum böyle, değişiklik olduğunu da pek sanmıyorum çünkü yıllardır böyleydi.

Ama bundan bağımsız olarak Series X yerine PS5 almanızı öneririm ben.

Arayıp sorun tekrar. Ben Türkiye'ye 3 kez konsol getirdim, 1-2 ay öncesine kadar da böyleydi. Direkt seri numaralarını hesabınıza kaydedince garantisi başlıyor, direkt Xbox desteği arayıp faturanızla birlikte tarihleri de düzenletebiliyorsunuz. Çok güncel bir değişiklik yoksa durum böyle, değişiklik olduğunu da pek sanmıyorum çünkü yıllardır böyleydi.

Anladım hocam. Zaten PS5 almayı düşünüyorum. Yarın Sony'yi arayıp öğreneceğim garantinin nasıl işlediğini.

Hocam şimdi hatırladımda Sony Türkiye'den çekilme kararı almıştı. Bu durumda garanti durumu nasıl olacak biliyor musunuz?

Son düzenleme:
Anladım hocam. Zaten PS5 almayı düşünüyorum. Yarın Sony'yi arayıp öğreneceğim garantinin nasıl işlediğini.

Hocam şimdi hatırladımda Sony Türkiye'den çekilme kararı almıştı. Bu durumda garanti durumu nasıl olacak biliyor musunuz?

Normalde de zaten Eurasia garantisi saçmalığı altındaki garantisi distribütör garantisi gibi bir şeydi, yetkili servisler adı altında ne olduğu belirsiz bir destek vardı. Microsoft'unki gibi bir garanti yoktu, Xbox konsolları dünyanın her yerinde aynı garanti altında. Yurtdışından alınan konsollarda da tamir vs. durumu olmuyor, eğer garanti çerçevesinde üründen kaynaklı bir sıkıntıysa, hatta tamir edilmesi çok kolay olan sorunlarda bile direkt konsol ya da kontrolcü değişimi var Xbox'ta, ya direkt sıfır ya da yurtdışından gelen sıfır kondisyonunda refurbished ürünlerle bu şekilde bir destek var. Sony'de işiniz servise kalıyor.

Bu durum yaşanırsa satışlar tamamen distribütörlere geçer, garanti benzer şekilde devam eder. Dijital hizmetler vs. konusunda bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Benim bildiğim kadarıyla zaten yurtdışı ürünlerde Playstation tarafında garanti yoktu, birçok yurtdışından konsol getirenlere verilen bilgi böyleydi. Eurasia garantisi altında olursa bu yetkili servisler yine ilgilenmeye devam edebilir orası ayrı.

Yeni konular

Geri
Yukarı