Yurt dışından bilgisayar siparişi vermek

AlperenG

Hectopat
Daha fazla  
Hepinize merhabalar. Ben yurt dışından bir bilgisayar toplamak istiyorum bizim paramızla 3500 TL civarı gümrükten geçerken ya da gelirken bir sorun olur mu? Ya da fiyatı normalin üstüne çıkar mı? Şimdiden teşekkürler cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sipariş verdiğinizde; sizden alacakları ücrette bir değişiklik olmaz. Ancak gümrük ile ilgili bir sorun yaşama ihtimaliniz yok değil.

Amazondan alırsanız eğer; amazon ödemeyi sizden alırken gümrük vergilerini ücrete ekliyor. Örneğin; 1500 dolar tuttu. Tam ödeme sayfasında ücret 1600 dolar gözüküyor. Orada parantez içerisinde 'shipping-fees' vs. şeyler yazıcak. Bu gümrük ve kargo ücreti anlamına geliyor. Bunu da ödeğiniz taktirde hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

Amazon.com dan alabilirsiniz. 80 Dolar altinda ki ürünleri ayrı sipariş verin ki vergi ücreti artmasın.
Bu arada Egehan arkadaşımızın dediği gibi bu işi yapiyorum. Sizin Amazon.com'dan alış fiyatınızdan biraz daha uyguna getirtebilirim.

Yurt dışı yaptığımız alışverişler mesela Türkiye'de 2500 TL
Amerika'da ne kadara geliyor fiyat olarak.

Eğerki bir tanıdığınız veya biri aracılığı ile getirtirseniz çok daha ucuza denk gelir. Ama amazondan falan söylerseniz zaten aynı hesaba denk gelir vergide alınacağı için. Ben yaza kadar yeni bir sistem toplamayı düşünüyorum parça parça. Ve bunu bu şekilde yapacağım. Gidip gelen birini bulursanız çok iyi olur sizin için. 3500 TL demişsiniz. O parayla burdan alınsa 5000 TL cıvarı tutan bir sistemi toplayabilirsiniz. En basit örnek, 980Ti a burada 3000 TL ye yakın veya daha üzeri para verirsiniz. Yurtdışından birine getirttiğinizde 1900-2000 TL ye getirtebilirsiniz. Bu neredeyse bütün donanımlar için geçerli.

İnternet üzerindede bunu yaptırabilecek kişileri bulmak mümkün ki konudada örnek gösterilmiş birisi. Ben ekşi sözlük üzerinden getirtmeyi düşünüyorum parça parça. Yurtdışında işi olan ve devamlı git-gel yapan kişiler var, ararsanız mutlaka bulursunuz ki dediğim gibi bu konuda örnek bile gösterilmiş.

Amazon.com da bağzı ürünler zaten Türkiye'ye göre ucuz.
Örneğin Amazon.com da 500 TL'ye aldığınız ürünü ben 450 TL'ye getirtebilirim. Üründen ürüne değişiklik gösterir bu.

Siz İskenderun'da mı oturuyorsunuz?.

Eğerki bir tanıdığınız veya biri aracılığı ile getirtirseniz çok daha ucuza denk gelir. Ama amazondan falan söylerseniz zaten aynı hesaba denk gelir vergide alınacağı için. Ben yaza kadar yeni bir sistem toplamayı düşünüyorum parça parça. Ve bunu bu şekilde yapacağım. Gidip gelen birini bulursanız çok iyi olur sizin için. 3500 TL demişsiniz. O parayla burdan alınsa 5000 TL cıvarı tutan bir sistemi toplayabilirsiniz. En basit örnek, 980Ti a burada 3000 TL ye yakın veya daha üzeri para verirsiniz. Yurtdışından birine getirttiğinizde 1900-2000 TL ye getirtebilirsiniz. Bu neredeyse bütün donanımlar için geçerli.

İnternet üzerindede bunu yaptırabilecek kişileri bulmak mümkün ki konudada örnek gösterilmiş birisi. Ben ekşi sözlük üzerinden getirtmeyi düşünüyorum parça parça. Yurtdışında işi olan ve devamlı git-gel yapan kişiler var, ararsanız mutlaka bulursunuz ki dediğim gibi bu konuda örnek bile gösterilmiş.

Gerçekten güvenilir mi?.
Git-gel yapan kişiler gerçekten sorunsuz
getirebilir mi?.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı