Yurt dışından elektronik eşya siparişi

bulutw

Centipat
Daha fazla  
Yukarıda belirttiğim adresten bir MIDI klavye satın almak istiyorum. Direkt olarak satıcısından almak istiyorum. Site üzerinden bir yetkiliyle konuştum ve "genelde Türkiye'ye gönderilen siparişlerde ek vergi talep edilmediğini ama bunun garantisini veremeyeceğini" söyledi. Ayrıca ek vergi talep edilirse ürünü iade edebileceğimi söylediler.
Yurt dışından aldığım bu 120-200 €'luk ürün için Türkiye'ye girdikten sonra ek bir ücret ödemem gerekecek mi? (tamamen kişisel kullanım için alıyorum.)

+ Ürün Almanya'dan geliyormuş.

Son düzenleyen: Moderatör:
yurtdışından bişey almak istiyosanız aliexpress ya da alibaba öneririm, gümrükte ürünün sonradan sıkıntı yaşamaması için ücreti peşin ödüyosunuz. Bazı ürünlerde vergi yok

Su anki mevzuat söyle;

Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 150 euroyu geçmeyen eşya ile kıymeti 1500 euroyu geçmeyen ilaç cinsi eşyanın değeri üzerinden AB ülkelerinden doğrudan gelmesi halinde yüzde 18, diğer ülkelerden gelmesi halinde yüzde 30 vergi alınacak. Diğer ülkelerden gelen eşya için hâlihazırda yüzde 20 vergi oranı uygulanıyor. Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda bu oranlara ilave yüzde 20 tek ve maktu bir vergi tahsil edilecek.

Karar göre, posta ve kargo ile gerçek kişilere gelen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen kıymeti 1.500 Euro’yu geçmeyen kişisel kullanıma ait kitap veya benzeri basılı yayınlar için uygulanmakta olan sıfır gümrük vergisi devam edecek.

Ayrıca bilgi edinme veya endüstriyel ya da ticari araştırma amaçlarına yönelik, nitelikleri veya diğer teknik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla inceleme, analiz veya test edilmek üzere getirilen eşyaya da vergi muafiyeti tanınacak.

Geri
Yukarı