Yurtdışından Yolcu Beraberinde Kişisel Eşya Getirme

newdrkhckr

Kilopat
Selamlar,

Amerika'da bir tanıdığım benim için bir laptop satın aldı. Türkiye'ye gelirken yanında 'Yolcu Beraberinde Kişisel Eşya' statüsünde getirmek istiyoruz. Fakat aklımda bu konuda bir kaç soru işareti var. Öncelikle Laptopun 'Yolcu Beraberinde Kişisel Eşya' statüsüne girmesi için;
-Kutusunun açık olması
-Kutusunun açık ve cihazın kutusunun dışında olması
-Cihazın açılıp kullanılmış olması
Vb. (Aklınıza gelen durumları siz de çeiştlendirebilirsiniz.)

Durumlarından hangilerinin olması gerekli? Yani kısaca gümrükten geçerken bu statüdeki eşyaları ne kadar detaylı kontrol ediyorlar?
Daha önceden aynı durumda yurtdışından ürün getirmiş arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim.

Ayrıca bu süreçte yine yakın zamanda benzer şekilde ürün getirmiş arkadaşlar başka dikkat edilmesi gereken noktalar varsa paylaşırsa çok sevinirim.

Bilgi kaynağı : Gümrük Formaliteleri / T.C. Dışişleri Bakanlığı

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam durumu bilmiyorum ama notebook taşıma çantasında olsun. Kutusu olmasın. Kişisel bilgisayarım derse geçirirler bence. Kimsenin bilgisayarını açtırıp kişisel bilgisayarın mı diyeceğini düşünmüyorum.

Kutu ile gelirse işleme tabii tutarlar. Fakat kendi şahsi bilgisayarı gibi, laptop çantasının içinde, jelatini, kutusu vs. olmadan getirirse kimse bir şey sormaz.

Tam durumu bilmiyorum ama notebook taşıma çantasında olsun. Kutusu olmasın. Kişisel bilgisayarım derse geçirirler bence. Kimsenin bilgisayarını açtırıp kişisel bilgisayarın mı diyeceğini düşünmüyorum.
Notebook ayrı bir valizde bulunduğu takdirde, Notebook kutusunun içindeki koruma köpüğü vs. ile getirilmesi bir sorun yaratır mı ?

Bu şekilde yakın zamanda ürünü getirebildiniz mi ?
Evet. Bir kaç ay önce amerikadan rtx 3090 aldım. Kutusunu açmadan geldim. Gümrükte çektiler. Ne olduğunu, faturasını falan sordular. 1500 euroyu geçiyor bunun değeri diye ithalat vergisi kesmeye kalktılar. 15481 sayılı bakanlar kururunun ek-9 listesi kapsamına göre kıymetine bakılmaksızın bir adet bilgisayar parçası getirebiliyorum dedim. Çaylarını içip kalktım. Hatta almadan önce foruma danışmıştım.

Geri
Yukarı