Yurt dışından gelen telefonu kullanmak için neler yapmak gerekir?

Iphone almak mantıklı galiba 700 dolar ve 1000 dolara sıfırları var 11 ve Pro nun. Güncel kur ile çarpınca 5700 küsür TL çıkar bunun üzerine 1500 TL öde baya bir kardasın burada 10000 TL ye satıldığını varsayarsak. Ha bunlarla bitti mi? Bitmedi. Çünkü biraz araştırdım ve artık yolcu yanında gelen ürün yolcu pasaportuna kayıtlı olmak zorunda diyorlar yani halanızın üstüne olması lazım telefonun kaydının ve halanızın 3 senelik hakkı yanmış oluyor. Bununla birlikte kullanacağı sim card da halanın üzerine olması lazım diyen duydum ama şehir efsanesi bence o. Hatta o kayıtlı sim card dışında telefonun başka simle çalışmayacağını söyleyende duydum ama buda yalandır. Sen iyice bir araştır vergi dairesine git en kötü sonuçta parayı vergi dairesi alıyor. Birde telekominikasyon işi ile uğraşan bayilere bir iki tanesine uğra sor.

Eğer hediye olarak gelecekse, 1500 TL vermeye değer. 100 liraya zam geldi 500 falan oldu biliyordum da, tekrar %1000 zam yapılmış 1500 TL olmuş. 1500 TL nedir arkadaş biz ne yaşıyoruz.

Çok yüksek meblaglarla satılan telefonlari getirmek belki hala mantıklı olacaksa da telefona o kadar yüksek meblağlar vermek başlı başına mantıklı mı diye sormak da yerinde olur.

@Silinen üye
Yurt dışından ucuza alıp kullanmayın veya satmayın diye. Türkiye'den alacaksın yada almayacaksın. Bence gayet mantıklı bir hareket. Baktılar herkes böyle yapıyor fiyatı 1500 TL yapıp sorunu ortadan kaldırdılar. En azından yurt dışından almak karlı bir iş değil artık.

@Silinen üye
Yurt dışından ucuza alıp kullanmayın veya satmayın diye. Türkiye'den alacaksın yada almayacaksın. Bence gayet mantıklı bir hareket. Baktılar herkes böyle yapıyor fiyatı 1500 TL yapıp sorunu ortadan kaldırdılar. En azından yurt dışından almak karlı bir iş değil artık.
Yurt dışından telefon alımına son vermenin yolu kayıt ettirme fiyatını yukseltmekten geçmiyor. Vergiydi ÖTV ydi gibi bin bir türlü isim altında fiyatları el yakacak hale getirmemekten geçiyor. Kayıt fiyatını bu meblağlara çekmek ise tam olarak şunu demek oluyor, aldiyla vergiyle sizden zaten dünyayı çalıyoruz ama bu bize yetmiyor çalmak için başka yollarda aramaya devam ediyoruz, görüyorsunuz ki buluyoruz da, bulmaya da devam edeceğiz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı