Yurt dışından gelme telefon alınır mı?

TRFlash

Hectopat
Xiaomi Redmi Note 8 cihazı adam 2. el 1.300 TL'ye veriyor. Emsalleri yurt içi kayıtlı olanlar 1.700 TL civarında. 4 ay kullanmış sonra da yeni telefon almaya karar vermiş cihazı satıyor adam.

Şimdi sorum şu: Telefon yurt dışından gelmiş ve İstanbul'da bir telefoncunun IMEI kaydı yaptırmasından sonra 0 satın alınmış. Acaba telefon kapanır mı diye endişelerim var. Çünkü özellikle 4 ay kullandıktan sonra satması bende şüphe uyandırdı BTK'nın şartnamesinde böyle bir yazı vardı 4 aydan sonra bilmem şunu yaptırmalısınız diye.

Siz olsanız böyle bir cihazı alır mıydınız? Alırsam eğer kapanırsa açtırmak için ne yapmam lazım? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kapanabilir tabii ki, ek olarak garantisi vs. yok.

Xiaomi Redmi Note 8 cihazı adam 2. el 1.300 TL'ye veriyor. Emsalleri yurt içi kayıtlı olanlar 1.700 TL civarında. 4 ay kullanmış sonra da yeni telefon almaya karar vermiş cihazı satıyor adam.

Şimdi sorum şu: Telefon yurt dışından gelmiş ve İstanbul'da bir telefoncunun IMEI kaydı yaptırmasından sonra 0 satın alınmış. Acaba telefon kapanır mı diye endişelerim var. Çünkü özellikle 4 ay kullandıktan sonra satması bende şüphe uyandırdı BTK'nın şartnamesinde böyle bir yazı vardı 4 aydan sonra bilmem şunu yaptırmalısınız diye.

Siz olsanız böyle bir cihazı alır mıydınız? Alırsam eğer kapanırsa açtırmak için ne yapmam lazım? Teşekkürler.
IMEI klonlanmış olabilir. Eğer böyle bir durum varsa hesap tekrar size kitlenir.

Almam sebebi ise şu; Öncelikle sana şunu söyleyim ben bodafone bayisinden sıfır j4 almıştım ımeı kopyalandı ve faturayla başvurduğum halde tüketici mahkemesi bile bişey yapamadı sonrasında samsung falan aradık faturası olduğu için tek hat üzerine açabildiler satarkende ucuza gitti parayı verdim ama hakkım yendi yapanada ana avrat sövdüm. Ucuza alıcam diye başkasının ımeı ve seninki bloke olabilir hak yeme.

IMEI numarası değiştirildiyse SIM 1'i kullanamazsınız. Telefonun kapanma ihtimali var bu durumda. Kapanırsa da cihaz elinizde kalır.

İki çözüm yolu var:
  • Cihaza IMEI Repair yaptırarak orijinal IMEI numarasını geri yükletip E-Devlet üzerinden kayıt ücretini (şu an bilmiyorum ama 2000 lira civarı olmuştur) ödemeniz gerekiyor.
  • Cihaza kullanılmayan ve size ait olan bir cihazın IMEI numarasını yazdırmak. Bu yöntem yasal değildir. :D
Ben olsam almazdım. Artık kayıtlı olarak satılan cihazlarda bile IMEI çalınma riski arttı. Kötü bir devirdeyiz. :D

IMEI numarası değiştirildiyse SIM 1'i kullanamazsınız. Telefonun kapanma ihtimali var bu durumda. Kapanırsa da cihaz elinizde kalır.

İki çözüm yolu var:
  • Cihaza IMEI Repair yaptırarak orijinal IMEI numarasını geri yükletip E-Devlet üzerinden kayıt ücretini (şu an bilmiyorum ama 2000 lira civarı olmuştur) ödemeniz gerekiyor.
  • Cihaza kullanılmayan ve size ait olan bir cihazın IMEI numarasını yazdırmak. Bu yöntem yasal değildir. :D
Ben olsam almazdım. Artık kayıtlı olarak satılan cihazlarda bile IMEI çalınma riski arttı. Kötü bir devirdeyiz. :D

Arkadaşlar anlamadığım şey şu: IMEI'yi bir telefondan alıp başka bir telefona aktardıysa nasıl devlet bunu tespit edip kapatabiliyor?Ben şimdi 2. el bir telefon alıcam belki yurt dışı kayıtlı ama söylemicek bana bunu o zaman nasıl anlıcam?Gittim baktım IMEI numarasını yükletmiş diyelim...

IMEI numarasını BTK aracılığıyla sorgulatabiliyorsunuz. Orada cihaz modeli ve seri numarası bile kayıtlı.
Tespit etme olayı da kopyalanan telefondan sinyal alınırsa aynı anda aynı olan 2 IMEI numarasından sinyal geleceği için iki cihaz da klonlu listesinde olacak.
2. el telefon almadan önce de bu bahsettiğim BTK IMEI sorgulama hizmeti ile kontrol edebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı