Yurt dışından getirtilen telefonu kayıt ettirmek

1brahm1

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Geçen hafta babam yurt dışından 2 tane iPhone 13 getirdi. Birisini kendi kullanacak diğerini ise ben kullanacağım fakat IMEI numarasını kayıt ettirmek gerekiyor. Sorularım ise şunlar:
1-) Benim hattım babamın üstüne buna rağmen yurt dışına çıkıp girmem gerekiyor mu yoksa hattım onun üstüne diye gerek yok mu?
2-) Eğer yine de yurt dışına çıkmam gerekiyorsa telefon alınan ülkeye mi gitmem gerekiyor yoksa herhangi bir yere gitmek yeterli mi?

Merhaba. Geçen hafta babam yurt dışından 2 tane iPhone 13 getirdi. Birisini kendi kullanacak diğerini ise ben kullanacağım fakat IMEI numarasını kayıt ettirmek gerekiyor. Sorularım ise şunlar:
1-) benim hattım babamın üstüne buna rağmen yurt dışına çıkıp girmem gerekiyor mu yoksa hattım onun üstüne diye gerek yok mu?
2-) eğer yine de yurt dışına çıkmam gerekiyorsa telefon alınan ülkeye mi gitmem gerekiyor yoksa herhangi bir yere gitmek yeterli mi?

3 yılda bir telefon kayıt ettirilebilir.

Bildiğim kadarıyla kayıt IMEI için. Yani sizin öyle bir zorunluluğunuzun olmaması gerek.

1-) Benim hattım babamın üstüne buna rağmen yurt dışına çıkıp girmem gerekiyor mu yoksa hattım onun üstüne diye gerek yok mu?
2-) Eğer yine de yurt dışına çıkmam gerekiyorsa telefon alınan ülkeye mi gitmem gerekiyor yoksa herhangi bir yere gitmek yeterli mi?
1- Hat babanın adınaysa yurt dışına çıkman gerekmez
2-Yurt dışından bir yerde yanlış hatırlamıyorsam 180 gün kalınması yeterli olucaktır ancak babanın adına olacaksa senin çıkmana gerek yok

3 yılda bir telefon kayıt ettirilebilir.
"Yeni düzenleme sonrasında 1 Kasım 2022 tarihinden itibaren geçerli olan şekilde yurt dışından telefon getirme şartı değiştirildi. Artık yurt dışına çıkan vatandaşlar, yanlarında her 3 yılda 1 adet telefon getirebilecek. Bu süre içerisinde 2. bir cihaz getirmek istendiği takdirde gümrük vergisinden muaf olmayacak" yanlış bilgi vermeyin 3 yılda 1 telefon getirilebilir 2. telefon gümrük vergisinden muaf olmaz

"Yeni düzenleme sonrasında 1 Kasım 2022 tarihinden itibaren geçerli olan şekilde yurt dışından telefon getirme şartı değiştirildi. Artık yurt dışına çıkan vatandaşlar, yanlarında her 3 yılda 1 adet telefon getirebilecek. Bu süre içerisinde 2. bir cihaz getirmek istendiği takdirde gümrük vergisinden muaf olmayacak" yanlış bilgi vermeyin 3 yılda 1 telefon getirilebilir 2. telefon gümrük vergisinden muaf olmaz

Farklı şeylerden bahsediyorsunuz.

Anlamadım ben bu kadar biliyorum hatam varsa affola

Yok şu anlamda söyledim, arkadaş kayıt ettirilebilecek telefon sayısından bahsediyor, siz ülkeye getirilebilecek. Ülkeye getirilen her telefon kayıt ettirilmek zorunda değil. Takılan hatlar SIM slotu başına 4 ay kullanılabiliyor.

Zorunluluk derken yurt dışına çıkmaktan mı bahsediyorsunuz?

Evet, sizin yurt dışına çıkma zorunluluğunuz olduğunu sanmıyorum.

Geri
Yukarı