Yurt dışından laptop getirmek

Makaleler
1
Merhabalar, öncelikle birkaç gündür bir konuyu merak ediyorum. Merak ettim konu yurt dışından laptop getirmek ülkemizdeki fiyatlar malum yurt dışına göre 2 katı neredeyse bir tek avatajı garantilerinin olması ama 2 yıllık bir garanti için 3 bin TL fazla ödemek mantıklı mı? Bir de vergi olayı var tabii 550 dolarlık bir laptopa gözüm takılmıştı bir ticaret sitesinde 1050 Ti 1TB HDD ve 8 GB RAM li ışıklı klavyesi olan bir laptop Türk lirası olarak 3.171TL'ye geliyor. Ülkemizdeki fiyatı ise 6200TL civarı en uygun şekilde ise 5400 civarı bir fiyatı var. Her türlü bir karda oluyorum azımsanamayacak kadar büyük bir kar. 550 dolar ürünün indirimli fiyatı normalde 637 dolar gibi bir fiyatı var. Bu da 3.673TL'ye denk geliyor en palı halinde 1500TL'ye yakın bir kar oranı oluyor. Ülkemizdeki vergi sistemini tam bilmedim icin fazla bir şey diyemiyorum. İnternetten birkaç videoda indirimli fiyatına değil normal fiyatı üzerinden bir oranda vergi ödendi deniyor da fazla bir bilgim olmadı icin konu acayım dedim. Normal fiyatı 637 dolar olan bir ürün indirimli şekilde 550 dolar. Bu ürüne ne kadar toplamda vergi öderim ÖTV KDV başka vergilerde dahil?

100$ muhtemel vergi ödersiniz.
Biraz araştırma sonucu son sistem ve vergilerle 1000₺ nin bi tık üstünde vergi ödeyecekmişsiniz onu gördüm malesef.

Avrupa'dan gelir ise %18, başka kıtadan gelir ise %20 vergi kesiyorlar, %20 üzerinden hesaplarsak 125,4 (hangi para birimi ile alışveriş yaptıysanız) tutuyor.

Söyle düşünüyorum Amerika'dan ürün gelcek amerikapostam die bir site var orada bize bir yer belirleniyor Amerika adresi o yere gönderip 37 dolara bir kargo şirketi ile anlaşıp turkiyeye getireceğim cok da ucuz oluyor böyle kargo ücreti sadece %10 komisyon istiyorlar ona rağmen ginede ucuz bazı baska siteler var urunu alıyorlar kendilerinim gibi gosteriyolar vergisiz ulkeye girmiş oluyor bunu yapmak istemiyorumda ginede 124 dolar fazla.

Çözdünüz mu durumu, amerika postamı denediniz mi? Denediyseniz tecrübenizi bizimle paylaşabilir misijiz? Tavsiye edermisisiniz. ilk kez sizden duydum bu yöntemi. Sanirim bu yöntemle de getirtikse gümrükten kaçış yokturdur. Bu arada bende Amerikadan 1000 -1200 dolar arası oyun laptopu getirtmeyi düşünüyorum. Amazon gibi online alışveriş sitelerinden. Gümrük vergisi yüzde 20 anladim da , buna ilaveten yüzde 18 Kdv de alınıyor mu ? Bundan tam emin olamadım.

Bu konuda tavsiyesi olanlar yazarsa sevinirim .

Yeni konular

Geri
Yukarı