Yurt dışından laptop getirmek

Avrupa'dan gelirse %18, Avrupa dışında herhangi bir ülkeden gelirse %20 vergi uygulanır.
Yurtdışından tanıdığınız varsa anlaşıp, kişisel bilgisayarı gibi vergisiz getirtebilirsiniz, sım kartı olmayan cihazları kayıt etmeniz gerekmiyor.

Konuyu hortlatıyorum. Almanya'da dayım var. Her sene geliyor bu sene corona yüzünden gelemedi. Seneye kesin gelecek. Mevcut bilgisayarımı satıp Euro olarak ona göndersem parayı, kuzenim toplayıp gelirken getirseler gümrükte bizim kendi eşyamız diye soksalar içeri sıkıntı olur mu?

Konuyu hortlatıyorum. Almanya'da dayım var. Her sene geliyor bu sene corona yüzünden gelemedi. Seneye kesin gelecek. Mevcut bilgisayarımı satıp Euro olarak ona göndersem parayı, kuzenim toplayıp gelirken getirseler gümrükte bizim kendi eşyamız diye soksalar içeri sıkıntı olur mu?

Kardeşim az önce Almanya'da bir alışveriş sitesine baktım, 1699 Euro'ya i7 10750H 2.60 GHz işlemci - 6 GB DDR6 NVIDIA RTX 2060 192 Bit ekran kartı - 144 Hz 17"3 monitör IPS FHD 1920X1080 - 16 GB (2x8) DDR4 2933 MHz RAM - 500 GB M.2 SSD - Windows 10 SL
Aynı özelliklerde laptop Türkiye'de 13.000 TL - Almanya'da 1700 Euro (1700 Euro = 16500 TL)
Sizin alacağınız laptop özellikleri nedir acaba? Bir de oradaki fiyatıyla Türkiye'deki fiyatını yazabilir misiniz rica etsem? İyi forumlar.

Ben Almanya'dan bir PC siparişi vermeyi düşünüyorum fiyatı 1200€ kendi kullanacağım bir PC bunun bana vergisi ne kadar gelir?

Amazon'dan getirince gümrük vergileriyle beraber zaten Türkiye'deki fiyatına geliyor. Hatta bazen aşıyor bile, bunu sadece Türkiye'de bulunmayan bir bilgisayar için yaparsanız mantıklı olur. Yurt dışında yaşayan akrabanız varsa kişisel bilgisayarı olarak getirebilir ve gümrük vergisi ödemez. Kişi başına bir bilgisayar getirebiliyorlar, o yüzden dikkatli olun.

Merhaba arkadaşlar yorumları okudum bir akıl almak istedim. Şu an sahip olduğum i5 9300h 1660 Ti'lı bilgisayarımı 8300'e ikinci el satıp Euro'ya çevirip en yakın zamanda gelecek akrabalarımdan biriyle 3060'lı bir bilgisayar getirmelerini isteyeceğim. Bugünün kuruyla 920 Euro yapıyor yaklaşık 1400 Euro'dan başlıyor 3060 serisi sızıntılara göre, üstüne 500 Euro koyup uzun vadede ekran kartında aydınlanma yaşamak mantıklı mı? Çünkü yeni seri çıkınca 1000'li serilerin kas gücüyle vermeye çalıştığı performansı yapay zekasıyla uçan 3000 serileri yanında fiyatları ve taleplerinin azalacağını düşünüyorum. Mühendisim programlardan tutun oyunlara kadar güncel kalmak için yapılır mı?
Uzun oldu cevaplayanlara şimdiden teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı