Yurt dışından oyun konsolu almak

poyrazowski

Kilopat
Daha fazla  
Bir arkadaşım Amerika'dan ikinci el Xbox One X gönderecek fakat ben buna ne kadar vergi ödemem gerektiğini bilmiyorum. Sanırım %20 gümrük vergisi, %20 ÖTV ve %20 KDV ödemem gerekiyor, doğru mudur? Ayrıca resmi olarak satışta olmadığı için bu yüzdeleri hangi fiyattan baz alacağımı bilmiyorum. Sizce bu şekilde almak mantıklı mı yoksa direkt Türkiye'de mi ikinci el Xbox One X alayım, yardımcı olur musunuz? Ne kadara patlar bana gelmesi bu oyun konsolunun?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,
Sadece GV ve ÖTV (%20 %20) ödersin.
Ayrıca gümrüğe sunma ücreti ve damga vergisi eklenir. (11 TL falan toplam)
Arkadaşın yanında getirseydi vergisiz geçerdi ama kargo ile geleceği için vergi kesin çıkacak.

Merhaba,
Sadece GV ve ÖTV (%20 %20) ödersin.
Ayrıca gümrüğe sunma ücreti ve damga vergisi eklenir. (11 TL falan toplam)
Çok teşekkürler. Peki resmi olarak satışta olmayan oyun konsolunu hangi fiyattan baz alırlar? Bunu öğrensem çok iyi olacak. Xbox One X, Türkiye'de satışta değil ve Amerika'da da tek tük yerlerde satılıyor. Bestbuy'da 359 dolar mesela.

Vergiyi fazla çıkartırlarsa itiraz etme hakkın vardır. Burada olmayan bir ürünse eğer Xbox'ın burada olan ürünlerini baz alabilirler. Bu durumda fazla vergi çıkarsa itiraz edebilirsin. 359 dolar üzerinden vergilendirme yapmalarını iste. Mümkünse ürünü yollayan arkadaş faturayı da ürünle beraber yollasın. Sana da mutlaka göndermeden önce görüntüsünü iletsin. Bu durumda işlerin kolaylaşır.

Yeni konular

Geri
Yukarı