Yurt dışından PS5 getirilirken nelere dikkat edilmeli?

berkealb

Centipat
Daha fazla  
Ticaret bakanlığını arayıp sordum ve doğruladım yasal olarak 1 adet oyun konsolu yolcu beraberinde verigisiz getiriliyor. Ancak piyasada şöyle bir konu var kutulu geliyor kutusuz geliyor diyerek bunu bakanlığa sorduğumda gümrüğe sormanız daha doğru olur cevabını aldım. Gümrüğü aradım onlarda gümrük muhafazaya sorun dedi gümrük muhafazayı aradım onlarda limanı arayın dedi. En son limanı aradım ve güvenlik çıktı ve yine sorumun cevabını alamadım güzel ülkemizde hiçbir yetkili bir şey bilmediği için herkes başka bir yere yönlendirdi. Sorum şu evet yasal olarak bir adet oyun konsolu getirebiliyorum ama kutusunu atmam mı lazım? Yoksa kutusu ile geçebilir miyim? Sonuçta 1 adet kendi cihazım cihaz geçiyorsa mantıken kutunun sorun olmaması lazım. Bu konuda net bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Net olmamakla beraber kutulu getirdiğinizde burada satışını yapma ihtimalinize karşı vergisini vermenizi isterken kendi kullandığınız ürün olduğunu belirtmeniz halinde (kutusuz olacak şekilde) bir vergi söz konusu olmadığını biliyorum. Kutusuz getirmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Ticaret bakanlığını arayıp sordum ve doğruladım yasal olarak 1 adet oyun konsolu yolcu beraberinde verigisiz getiriliyor. Ancak piyasada şöyle bir konu var kutulu geliyor kutusuz geliyor diyerek bunu bakanlığa sorduğumda gümrüğe sormanız daha doğru olur cevabını aldım. Gümrüğü aradım onlarda gümrük muhafazaya sorun dedi gümrük muhafazayı aradım onlarda limanı arayın dedi. En son limanı aradım ve güvenlik çıktı ve yine sorumun cevabını alamadım güzel ülkemizde hiçbir yetkili bir şey bilmediği için herkes başka bir yere yönlendirdi. Sorum şu evet yasal olarak bir adet oyun konsolu getirebiliyorum ama kutusunu atmam mı lazım? Yoksa kutusu ile geçebilir miyim? Sonuçta 1 adet kendi cihazım cihaz geçiyorsa mantıken kutunun sorun olmaması lazım. Bu konuda net bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.

Hocam geçebilirsiniz gümrük işleri kargoyla gönderilen şeyler için geçerli. Bir şey olmaz.

Kendim geçeceğim zaten kutusu ile gideceğim kendi şahsıma ait bir adet cihaz sonuçta sorun çıkacağını düşünmüyorum mevzuatta bir adet getirilir yazıyor kutulu veya kutusuz gelir yazmıyor sonuçta.

Daha önce getiren bir arkadaş varsa belki süreci anlatır.

2 gün önce bizzat kapalı kutu PS5 getirdim ve bir sorun olmadı. Kontrole bile sokmadılar. Ayrıca, yurtdışına daha çıkarken şahsen gümrük memuruna sordum bir adet olduğu sürece bir sorun olmaz dedi. Benim yaşadığım tecrübe bu şekilde. Başka bir arkadaş belki sorun yaşamıştır.

2 gün önce bizzat kapalı kutu PS5 getirdim ve bir sorun olmadı. Kontrole bile sokmadılar. Ayrıca, yurt dışına daha çıkarken şahsen gümrük memuruna sordum bir adet olduğu sürece bir sorun olmaz dedi. Benim yaşadığım tecrübe bu şekilde. Başka bir arkadaş belki sorun yaşamıştır.

Teşekkür ederim hocam dönüşte bende getireceğim umarım sorun yaşamam.

Hocam meraktan soruyorum hangi sürümü kaç TL'ye aldınız ve hangi ülke?

Hocam merhaba Yunanistandayım djital sürüm sıfır kapalı kutu 579 euro güncel kurdan 10540 yapıyor Türkiye'ye göre hayli uygun cihazı buldum dönüşüme yakın 1 hafta sonra alıp geleceğim.

Hocam merhaba Yunanistandayım djital sürüm sıfır kapalı kutu 579 euro güncel kurdan 10540 yapıyor Türkiye'ye göre hayli uygun cihazı buldum dönüşüme yakın 1 hafta sonra alıp geleceğim.
Hocam bir arkadaşım bu hafta Belçika'dan PS5 getirecek. (550 euro) Vergi vs. herhangi bir sorun çıkar mı?

Geri
Yukarı