Yurtdışı kayıt edilmemiş İphone 14 Pro satılmalı mı?

Mert1337

Hectopat

BİRAZ UZUN YAZI OLDU KUSURA BAKMAYIN OKUYAN HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

Merhaba arkadaşlar, ben bundan tam 1 ay önce Amerika bölgeli hiçbir sorunu olmayan, şu an pil kapasitesi 90 olan, 256 GB iPhone 14 Pro aldım. Şu an telefon kayıt parasına 30 bin lira ödeyecek bir durumum yok diyelim ve size birkaç tane yapabileceğim senaryo söyleyeyim:

1. senaryo: (ne kadar doğru bilmiyorum bizim bir tanıdık güya yaptı.) Şimdi arkadaşlar benim abim de bir telefon alacak ve S24 veya S23 düşünüyor ( Türkiye'den ) arkadaşlar ben abime Amerika bölgeli hafıza, renk fark etmez bir 14 Pro aldırırsam ( 14 Pro da kullanır sıkıntı yok) e-Devlet'te işte 1. IMEI benim IMEI giriyorum 2. IMEI abimin IMEI giriyorum sistem anlamıyor ve 2 IMEI'yi de açıyor yani telefon başına 15k kayıt parası oluyor, fakat şöyle bir 2 risk var. Hat açıldı sorun yok 1. IMEI ve abimin 1. IMEI'si çalışıyor ama 2 risk var:

• (Telefonu garantisi devam ederken veya normal garantisiz yetkili servise verirken) adama biz kayıtlı diyeceğiz ama adam 1. IMEI açık 2. IMEI kapalı anlarsa servis telefonu kabul eder mi bilmiyorum.
  • Diyelim servis kabul etti en basitinden pil değişti sonuçta elinde sonunda pil değişecek. Ben telefonu kayıt ettireli 3 yılı geçti ve telefonu satmaya karar verdim. Telefonu alacak adama satarken 1. IMEI açık 2. IMEI kapalı deyince kim yüzüne bakar bilmiyorum. ( hepimiz telefonları çoğunlukla 1. IMEI de kullanıyoruz yani aranızdan kaç kişi telefonundaki çift SIM kartı kullanıyor bilmiyorum fakat alacak adam teredütte düşer mi işte bilemiyorum. )
Bu 1. senaryoydu, şimdi 2. senaryodan bahsedeyim:

2.senaryo: Telefonu IMEI kayıt ettirmeden kullanırken pili bir şekilde değiştirerek kullanmak:

Arkadaşlar ben telefonu her yıl 8 ay kullanırım 4 ay da idare ederim sorun yok fakat bu telefonun pil sağlığı çok düşünce pili değiştirmek zorunda kalacağım. Ve Apple servisler IMEI kayıt ödenmeyince telefonu kabul etmiyormuş diye biliyorum. Hadi bir tanıdığa verdim Amerika'da servise getirdi götürdü veya Türkiye'de FPPRO gibi bir yere verdim bu riski geçtim diyelim.

Ben bundan 3-4 yıl sonra bu telefonu satarken piyasası sizce ne olacak? ( sadece orijinal yeni bir pil takılmış diğer hiçbir parçası dokunulmamış telefon pil sağlığı da 80'lerde kabul edin.) Sizce çok zarar eder miyim?

3. senaryo (son) IMEI kayıt ettirmeden telefonun pilini de değiştirtmeden direk 80 pillerde satmak ( düşük ihtimal ama iyi bir paraya gidecekse neden olmasın. )

Arkadaşlar her şey neredeyse 2. senaryo ile aynı sadece telefonun pilini değiştirmeden direk içindeki fabrika çıkışlı pilin sağlığı 80'lere gelince (yani tahmini 1 yıl sonra diyelim) telefonu sizce satayım mı? 2. senaryoya göre daha az zarar ettiricekse belki bu yöntemi yapabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
1. yola girmeyin açık fark edilirse 2 cihaz da gider.

Ben bundan 3-4 yıl sonra bu telefonu satarken piyasası sizce ne olacak? ( sadece orijinal yeni bir pil takılmış diğer hiçbir parçası dokunulmamış telefon pil sağlığı da 80'lerde kabul edin.) Sizce çok zarar eder miyim?

3. senaryo (son) IMEI kayıt ettirmeden telefonun pilini de değiştirtmeden direk 80 pillerde satmak ( düşük ihtimal ama iyi bir paraya gidecekse neden olmasın. )

Arkadaşlar her şey neredeyse 2. senaryo ile aynı sadece telefonun pilini değiştirmeden direk içindeki fabrika çıkışlı pilin sağlığı 80'lere gelince (yani tahmini 1 yıl sonra diyelim) telefonu sizce satayım mı? 2. senaryoya göre daha az zarar ettiricekse belki bu yöntemi yapabiliri

Zarar kısmını o günkü pil fiyatları sizin bu işi kaça çözdüğünüz falan belirler. Ama yan sanayi pilleri IOS'ta ölçülemediği için hep 100 gösteriyor. Dolayısıyla 2. elde bataryanın aslında gerçek sağlığı eğer ölçseydi 80 bandı iken siz bunu alacak arkadaşa söylemeyip 100 olarak satabilirsiniz avantajı vardır düşmemesinin. Tabii çeşitli programlar aracılığıyla baktırmazsa.
3.Senaryo bence en iyisi siz bilirsiniz. Hiç başınız ağrımaz 2. el yurt dışı ederi neyse satarsınız cihazın durumuna göre sonra atıyorum 16 Pro alırsınız. Ondan sonra da 8 ay normal hakkınız ile 4 ay da 6S gibi bir cihazla idare ederek kullanabilirsiniz.

Artı -2 Eksi
1. yola girmeyin açık fark edilirse 2 cihaz da gider.

Zarar kısmını o günkü pil fiyatları sizin bu işi kaça çözdüğünüz falan belirler. Ama yan sanayi pilleri IOS'ta ölçülemediği için hep 100 gösteriyor. Dolayısıyla 2. elde bataryanın aslında gerçek sağlığı eğer ölçseydi 80 bandı iken siz bunu alacak arkadaşa söylemeyip 100 olarak satabilirsiniz avantajı vardır düşmemesinin. Tabii çeşitli programlar aracılığıyla baktırmazsa.
3.Senaryo bence en iyisi siz bilirsiniz. Hiç başınız ağrımaz 2. el yurt dışı ederi neyse satarsınız cihazın durumuna göre sonra atıyorum 16 Pro alırsınız. Ondan sonra da 8 ay normal hakkınız ile 4 ay da 6S gibi bir cihazla idare ederek kullanabilirsiniz.
Görüşünüz için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı