Yurtdışında aile oturma izni

faceitlife

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, ben kısmet olursa önümüzdeki sene Almanya'ya yerleşiyorum. Şimdi nasıl gittiğimi ne yaptığımı uzun uzun anlatmayacağım direkt sadece soruma geçeyim. Birçok yerde araştırdım sordum, internette saatlerce araştırdım net bir cevaba ulaşamadım. Almanya'da alman vatandaşı olmadan benim gibi sadece oturum izni ve çalışma izni olan birisi annesini yanına temelli olarak getirtebiliyor mu? Annem yalnız yaşıyor, ben de onunlayım. Gidersem mutlaka bir süre sonra onu da yanıma almak istiyorum, ancak araştırdığım kadarıyla birtakım gereklilikler varmış. Mesela yalnız olması ve bakıma muhtaç olması gibi (bunu başvuru için gittiğim birkaç yerde öğrendim). Bizim çok şükür öyle bir halimiz yok ancak var mı acaba bu konu hakkında bilgi sahibi olan? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba, ben kısmet olursa önümüzdeki sene Almanya'ya yerleşiyorum.

Hosgelislerin olsun :)

Şimdi nasıl gittiğimi ne yaptığımı uzun uzun anlatmayacağım direkt sadece soruma geçeyim.

Iste bu soruyu cevaplamadan bundan sonra alacagin cevaplar saglikli olmayacaktir. Nasil geldigini ve oturumunu hangi kanunun hangi maddesinden aldiginin bile önemi var zira. Yani mesela politik siginmaci olarak gelirsen farkli hak ve kazanimlarin olur, aile birlesimi olarak gelirsen farkli, ögrenci olarak gelirsen farkli, isci olarak gelirsen farkli, evlilik yoluyla geliyorsan cok farkli. Yani nasil gelmek istedigini ve oturumunu nasil alacagini bilmen gerekir saglikli cevap istiyorsan. :)

Almanya'da alman vatandaşı olmadan benim gibi sadece oturum izni ve çalışma izni olan birisi annesini yanına temelli olarak getirtebiliyor mu?

Ben senelerdir Alman vatandasiyim. Bu durumda Alman ya da Türk olmanin pek bir avantaji yok. Eger süresiz oturum iznin olursa bir gün (En asagi 5 sene calisman ve Almanca yeterlilik belgesi B2'in olursa süresiz oturum alabilirsin...) ve annenin burada sigorta dahil tüm masraflarini karsilayacagini taaahhüt edersen bir ihtimal getirebilirsin. Ya da burada bir cocugun olur ve cocugunu annenin yetistirmesini istersen anneni bakici olarak da getirtebilirsin. Cok cevapli bir soru yani. Aklima yüzlerce sey geliyor simdi. :)

Gidersem mutlaka bir süre sonra onu da yanıma almak istiyorum, ancak araştırdığım kadarıyla birtakım gereklilikler varmış.

Gereklilikler evet cok ve hepsi kusursuz eksiksiz tamamlanmali. Almanlar bizlere benzemez yani cok basit bir kagit icin süründürür adamlar seni. Ben 20 küsür sene önce Aile Birlesimi münasebeti ile geldim, o zamanlardan bu zamana pek bir sey degismedi yani.

Burada cüzi bir fiyat karsiligi avukata falan danisabilirsin ayrica ya da TÜRK DANIS tarzi kuruluslar var, onlar ayrintili bilgi verebilirler.

Sevgiler :)

Hosgelislerin olsun :)

Iste bu soruyu cevaplamadan bundan sonra alacagin cevaplar saglikli olmayacaktir. Nasil geldigini ve oturumunu hangi kanunun hangi maddesinden aldiginin bile önemi var zira. Yani mesela politik siginmaci olarak gelirsen farkli hak ve kazanimlarin olur, aile birlesimi olarak gelirsen farkli, ögrenci olarak gelirsen farkli, isci olarak gelirsen farkli, evlilik yoluyla geliyorsan cok farkli. Yani nasil gelmek istedigini ve oturumunu nasil alacagini bilmen gerekir saglikli cevap istiyorsan. :)

Ben senelerdir Alman vatandasiyim. Bu durumda Alman ya da Türk olmanin pek bir avantaji yok. Eger süresiz oturum iznin olursa bir gün (En asagi 5 sene calisman ve Almanca yeterlilik belgesi B2'in olursa süresiz oturum alabilirsin...) ve annenin burada sigorta dahil tüm masraflarini karsilayacagini taaahhüt edersen bir ihtimal getirebilirsin. Ya da burada bir cocugun olur ve cocugunu annenin yetistirmesini istersen anneni bakici olarak da getirtebilirsin. Cok cevapli bir soru yani. Aklima yüzlerce sey geliyor simdi. :)

Gereklilikler evet cok ve hepsi kusursuz eksiksiz tamamlanmali. Almanlar bizlere benzemez yani cok basit bir kagit icin süründürür adamlar seni. Ben 20 küsür sene önce Aile Birlesimi münasebeti ile geldim, o zamanlardan bu zamana pek bir sey degismedi yani.

Burada cüzi bir fiyat karsiligi avukata falan danisabilirsin ayrica ya da TÜRK DANIS tarzi kuruluslar var, onlar ayrintili bilgi verebilirler.

Yorumunuz için çok teşekkür ederim verdiğiniz kuruluşu araştıracağım :) İnşallah bi yolu bulunur gerçi bu işlerde biraz şans işi. Süreç ilerledikçe size ulaşabilrsem aklıma takılanları sorarım cevaplarsanız çok memnun olurum :)

Tabii buyrun sorun.
Yazacaklarımı toparlayıp döneceğim.
Tabii buyrun sorun.
Toparlayıp geldim. Şimdi hocam ara sıra sizin yazdığınız yorumlara ve açtığınız konulara denk geldim. O yüzden aklıma ilk siz geldiniz.
Bu sene liseyi bitirip, üniversite sınavına girdim. Sınavın ters köşe yapması bardağı taşıran son damla oldu. Son 9-10 ayı sadece sınav odaklı olmak üzere, 1.5 yıldır sınava çalışmakla geçtiğinden dolayı yabancı dilim eksik tabi ki.
Lakin, üstesinden gelemeyeceğim bir şey değil. Elimden geleni yapmaya hazırım.
Daha fazla uzatmadan sorularıma geçeyim;

1) Almanya'da üniversite okumak için ne yapılmalı? YKS sonuçları daha açıklanmadı ama eğer hedeflediğim yer(ler) olmazsa, mezuna kalıp aynı sınava hazırlanmak yerine yurt dışında üniversite şansımı denemeyi düşünüyorum. Bunun için dil ve yeterlilik sınavına mı girmem gerekir?
2) Almanya'da oturma ve/veya çalışma izni için ''Bir şirket sizi isterse işiniz kolaylaşır.'' demiştiniz. Peki bu şirketlere iş başvurusunda bulunurken büyükelçilik gibi diplomatik yerlere de başvuruyor muyuz, yoksa direkt şirkete başvurup geri kalanı şirket mi hallediyor?
3) Yurt dışında okuyan (belki ileride de yaşayacak olan) tanıdığımın benim hakkında referans mektubu işe yarar mı?

Son düzenleme:
Öncelikle gec cevap icin özür dilerim malum sitede bildirim sorunlari var bir dahaki sefere hem alinti hem etiketlemeyi deneyin. :)

1) Almanya'da üniversite okumak için ne yapılmalı? YKS sonuçları daha açıklanmadı ama eğer hedeflediğim yer(ler) olmazsa, mezuna kalıp aynı sınava hazırlanmak yerine yurt dışında üniversite şansımı denemeyi düşünüyorum. Bunun için dil ve yeterlilik sınavına mı girmem gerekir?
Bu zor bir sürec degil diye biliyorum yigenim mesela Türkiye'de Istanbul Italyan lisesinde falan okudu sonra Üniversite sinavinda iyi bir puanla Psikolojiyi kazandi ve Almanya'da su an Psikoloji okuyor. Bunun icin Türkiye'de A1 seviyesinde Almanca belgesi aldi ve 1 sene burada sanirim C seviyesine gelene kadar dil kursuna gitti. Simdi üniversite okuyor sanirim 5 senesi daha var.
2) Almanya'da oturma ve/veya çalışma izni için ''Bir şirket sizi isterse işiniz kolaylaşır.'' demiştiniz. Peki bu şirketlere iş başvurusunda bulunurken büyükelçilik gibi diplomatik yerlere de başvuruyor muyuz, yoksa direkt şirkete başvurup geri kalanı şirket mi hallediyor?
Hayir direkt sirkete basvuruyorsunuz ama acik söyliyeyim bir Profesor ya da Mucit falan degilseniz cok cok zordur bu yöntemle is bulmak.
3) Yurt dışında okuyan (belki ileride de yaşayacak olan) tanıdığımın benim hakkında referans mektubu işe yarar mı?
Soruyu tam anlamadim is anlaminda referans mi yoksa vize anlaminda referans mi?
Ama cevap her iki durumda da HAYIR ise yaramaz. :)

@Neşeli Enginar
Peki Erasmus programıyla veya yüksek lisans için gidip oturma/çalışma izni almak (Tabii ki dil ve not yeterlilik gibi şartları yerine getirerek. Yoksa biliyorum, hadi deyince olmuyor o işler.) daha mı etkili?

Bu zor bir sürec degil diye biliyorum yigenim mesela Türkiye'de Istanbul Italyan lisesinde falan okudu sonra Üniversite sinavinda iyi bir puanla Psikolojiyi kazandi ve Almanya'da su an Psikoloji okuyor. Bunun icin Türkiye'de A1 seviyesinde Almanca belgesi aldi ve 1 sene burada sanirim C seviyesine gelene kadar dil kursuna gitti. Simdi üniversite okuyor sanirim 5 senesi daha var.
Yeğeniniz Türkiye'deki sınava mı girdi? Yoksa Almanya'da üniversite okumak için ayrı bir sınava mı?
Ya da burada üniversiteyi kazanıp, kaydını dondurup mu Almanya'ya gitti? Yurt dışında okuyan yakınım öyle yapmıştı.

Hocam benim de Almanya ile ilgili biraz konuşmam gerek sizinle, lütfen yardımcı olabilir misiniz? Size nasıl ulaşabilirim? Steam'den ekledim ama umarım kabul edersiniz. Steam adım: ALLBirhan veya ALL Birhan olarakta çıkıyor. @Neşeli Enginar

Bu arada konunu kirlettiğim için özür dilerim hocam @faceitlife

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı